Soustavné odchyty na Červenohorském sedle probíhaly v roce 2023 v období 13.8.– 8. 11. po dobu 87 dnů a 88 nocí, kromě toho bylo provedeno několik zkušebních odchytů před zahájením standardní plné odchytové akce a také po jejím ukončení (celkem 4 noci).
Do akce se letos zapojilo 31 kroužkovatelů a 30 pomocníků, jmenovitě (kroužkovatelé zvýrazněni modře):
Magda Berkovská, Pavel Brandl, Vojtěch Brlík, František Buben, Kateřina Csurilová, Ondřej Černý, Nikol Danenbergerová, Robert Doležal, Jaroslav Fořt, Martina Frýbová, Alex George, Jan Grünwald, Jan Hajzler, Jakub Hlaváček, Jana Hronková, Josef Chytil, Jan Javornický, Lukáš Jonák, Jiří Klimeš, Veronika Kornová, Hynek Koziol, Daniel Křenek, Václav Kučera, Eliška Kučerová, Radek Lučan, Anna Lučanová, Vojtěch Macek, Hana Macková, Rudolf Musil, Tomáš Oplocký, Filip Petřík, Michal Podhrázský, Tomáš Pospíšil, Tomáš Růžička, Michal Staněk, Radek Strnad, Jan Studecký, Jan Suja, Petr Šaj, Pavel Šálek, Kateřina Ševčíková, Katarína Špániková, Tereza Švejcarová, Veronika Švestková, Jáchym Tesařík, Miia Tissari, Vladimír Toman, Václav Tomášek, David Rubáč, Lucia Rubáčová, Mikuláš Římánek, Zdeněk Tyller, Jiří Vaník, Martin Vavřík, Zdeněk Vermouzek, Jana Vlasáková, Karel Vlasák, Miroslav Vlasák, Karel Vlček, Martina Vlčková, Matouš Vlček, Vojtěch Vyskočil, Filip Vyskočil, Zdeněk Zerzáň.
Po většinu sezóny panovalo příznivé počasí, v srpnu s četnými odpoledními a časně nočními bouřkami, celé září bylo velmi teplé a téměř bez srážek, v říjnu a počátkem listopadu byly srážky častější. Odchyty musely být z důvodu nepřízně počasí opakovaně víckrát přerušeny, ale obvykle jen krátkodobě na část dne či noci, během tří dnů a jedné noci však byly odchyty přerušeny úplně. Mlžných nocí vhodných k nočním odchytům bylo nadprůměrně, což se odrazilo i v početných nočních odchytech.
Celkem bylo kroužkováno 15773 jedinců 93 druhů ptáků. Šlo tedy, co do počtu kroužkovaných ptáků, o nejlepší sezónu za celou dobu trvání akce. Průměrný počet odchycených jedinců byl 93 u denních odchytů (medián 63, rozsah 0–407) a 25 u odchytů nočních (medián 25, rozsah 0–1287). Za 14 let trvání akce (2010–2023) tak bylo na této lokalitě kroužkováno již téměř 158 000 ptáků 134 druhů!
Z dlouhodobého srovnání (viz grafy o sezónní dynamice denních a nočních odchytů níže) je zřejmé, že denní odchyty byly během srpna průměrné, prakticky celé září spíše nadprůměrné, na počátku října byly počty spíše nižší, kolem poloviny října počty stouply opět výrazně nad dlouhodobý průměr. Po poklesu ke konci října, který obvykle naznačuje konec hlavní tahové sezóny, však nastal počátkem listopadu další výrazný nárůst počtu ve dne odchycených ptáků s vrcholem 7.11. Noční odchyty byly zhruba do poloviny září spíše podprůměrné, od poloviny září pak spíše průměrné. Více než 100 ptáků bylo kroužkováno během 25 dnů (s maximem 407 ex. dne 29.9. a druhým maximem se 403 ex. dne 21.10.) a 17 nocí (s jednoznačným maximem 1287 ex. v noci ze 7.na 8.11.). Takto intenzivní noční tah v závěru první listopadové dekády nebyl dosud na lokalitě zaznamenán.
Dalším rekordem sezóny 2023 bylo pozorování dosud zřejmě nejintenzivnější denní migrace za celou dobu našeho sledování, kdy během jediného dne prolétlo přes Červenohorské sedlo odhadem půl milionu ptáků!
V průběhu nočních odchytů bylo odchyceno jen o něco málo méně ptáků (7691 ex.) než ve dne (8082 ex.). Z pohledu nočních odchytů šlo o druhou nejlepší sezónu po roce 2015, kdy bylo v noci kroužkováno rekordních 8916 ptáků. Z pohledu denních odchytů šlo o druhou nejlepší sezónu po roce 2019.
Následující tabulka shrnuje srovnání početnosti třiceti v roce 2023 nejpočetněji kroužkovaných druhů ptáků. U modře označených druhů byl zaznamenán nárůst alespoň o 30% ve srovnání s průměrem v období 2011-2022, u červeně označených naopak pokles o alespoň 30% počtu kroužkovaných jedinců. Zatímco výrazně nadprůměrná sezóna byla takto zaznamenána u 15 z nejpočetněji chytaných druhů (červenka obecná, sýkora koňadra, králíček obecný, sýkora uhelníček, sýkora modřinka, střízlík obecný, králíček ohnivý, čížek lesní, linduška lesní, rehek domácí, mlynařík dlouhoocasý, sluka lesní, linduška luční, sýc rousný, hýl obecný), výrazně podprůměrná sezóna se naopak týkala deseti druhů (lejsek černohlavý, drozd zpěvný, pěnice slavíková, budníček menší, pěnkava obecná, budníček větší, rehek zahradní, skřivan polní, pěnice hnědokřídlá, pěnkava jikavec). U zbylých čtyř druhů byly počty kroužkovaných jedinců srovnatelné s předchozím období, resp. v rozmezí ±30% oscilace kolem průměrných počtů.
Nově byly na ČHS kroužkovány v roce 2023 dva nové druhy: holub doupňák a kopřivka obecná. Zejména u holuba doupňáka se jedná o velmi zajímavý údaj, neboť pták byl odchycen během noční migrace, která u tohoto druhu není známa, ale právě díky odchytům na ČHS se noční letová aktivita v období migrace podařila postupně prokázat už u třech ze 4 našich druhů řádu měkkozobých.
Mezi odchycené rarity patří jeden jedinec budníčka tlustozobého (Phylloscopus schwarzii) odchycený v noci z 30.10. na 1.11. a představující pátý záznam tohoto druhu z ČR, přičemž tři ze čtyř předchozích zástihů na našem území se týkaly taktéž ptáků odchycených na Červenohorském sedle v předchozích letech. Dále byli ve dnech 26.9. a 7.11.odchyceni dva jedinci budníčka pruhohlavého (Phylloscopus inornatus), kteří zvýšili počet jedinců kroužkovaných na Červenohorském sedle už na celkem 29 ex., což je téměř přesně polovina všech jedinců zaznamenaných za celou historii na území ČR. Mezi další vzácné druhy patří sibiřský taxon Phylloscopus collybita tristis – dva jedinci byli odchyceni v noci ze 7.na 8.11.
K dalším bezesporu zajímavým odchytům patří první noční odchyt čečetky tmavé (Acanthis cabaret) v noci z 10. na 11.10. Mezi jen sporadicky odchytávané druhy patřili dále např. volavka popelavá (1), bukáček malý (1), chřástal polní (1), slípka zelenonohá (1), pisík obecný (2), slučka malá (1), strakapoud malý (2), ořešník kropenatý (2), vrabec polní (1), strnad zahradní (1) a strnad luční (1).
Během letošní sezóny bylo rovněž odchyceno 109 netopýrů 14 druhů, z nichž nejpočetnější byli netopýr rezavý, n. parkový a n. pestrý, tedy zástupci dálkových migrantů mezi evropskými netopýry. V případě netopýra parkového i pestrého se tak ČHS řadí v rámci ČR na první místo v počtu na jedné lokalitě odchycených jedinců.
Děkujeme všem účastníkům a příznivcům za fyzickou, materiální i morální podporu a těšíme se na další sezónu!!!