Odchyty na Červenohorském sedle 2021
s poznámkami k rokům 2010-2020

MENU
Deník akce v roce 2021

Šestý týden přinesl ochlazení a přeháňky, ale také vytrvalý slabý severní vítr. Takže čekáme na změnu.

Tabulky s přehledy kroužkovaných druhů jsou doplněny k 26.08.2021.

Odchytová akce probíhá šestým týdnem, službu má Katka Ševčíková s pomocníky.

Mlžné dopoledne bez tahu (den 20.09.2021). Mlha vydržela na sedle ještě dopoledne, pak začalo mrholit a bylo po odchytech. Tah byl velmi vlažný, pohnulo se pár uhelníčků, z jednotlivých ptáků zaujal snad jen konipas luční. V síti skončil také polský poštovní holub! Celkem bylo odchyceno 20 ptáků 5 druhů: střízlík obecný (1), pěnice černohlavá (9), pěnice slavíková (1), červenka obecná (8) a sýkora koňadra (1).


První letošní lišaj smrtihlav z uplynulé noci. Neobvyklý úlovek v sítích.

Trochu se to pohnulo (noc 19./20.09.2021). Také během další noci se na sedle válela mlha, tentokrát ji nedoprovázelo mrholení. Noc byla ovšem prázdná, zpestřilo ji při půlnočním sčítání pouze 36 lišajů svlačcových u světla a navíc jeden nádherný lišaj smrtihlav! Na konci noci se do sítě připletla i sluka lesní, ale ze sítě se vytřepala. Nad ránem se konečně začali obejvovat jednotliví pěvci a něco se nakonec i chytilo. Celkem bylo odchyceno 19 ptáků 6 druhů: cvrčilka zelená (1), pěnice černohlavá (5), pěnice slavíková (6), pěnice hnědokřídlá (1), červenka obecná (1) a drozd zpěvný (1).

Mlžný rozjezd (den 19.09.2021). Mlha se i přes den válela na zemi, nad ránem slabě mrholilo, pak už se jen sráželo vlhko z mlhy. Pozorovatelný tah se neobjevil, přelétl jen osamělý krahujec. Celkem bylo odchyceno 6 ptáků 5 druhů: linduška lesní (1), budníček menší (1), budníček větší (2), červenka obecná (1) a sýkora koňadra (1).

Poklidné střídání (noc 18./19.09.2021). V noci na neděli přivítala novou posádku na sedle zatažená obloha, po 2. hodině v noci se v podobě mlhy snesla i na sjezdovku. Celou noc ale slabě mrholilo a tak z toho nic nebylo. U světla se objevilo akorát sedm lišajů svlačcových, k tomu pak večer a po spuštění mlhy poletoval u sítě osamělý lelek.

Odchytová akce probíhá pátým týdnem, službu má Ondra Kauzál s pomocníky.

Doděláváme (den 18.09.2021). Po slabé noci jsme doufali alespoň v pěkný ranní rozlet. Když jsme se ale ráno sešli v chatičce a napočítali jen 10 červenek, bylo nám hned jasné, že ani na ten si dnes nepřijdeme. Z kraje rána byla nad sedlem nízká oblačnost, která postupem dne vystoupala výše, ale na tah ptáků to mělo pramalý vliv. Pravděpodobně nijak intenzivně neprobíhal. Pěvušek se ozývalo pomálu a lindušky neletěly v zásadě žádné, o jiných druzích nemá smysl ani hovořit. Alespoň zbyl čas na to se v klidu zabalit a připravit chatičku k předání další partě, která plná nadšení dnes dorazila, aby se poprala s těmi hordami ptáků, které na ní v Polsku a dál na sever čekají. Přejme jim to, když to lítá, je to úžasný zážitek. Krom toho se letos ve Finsku urodila rekordní úroda modrušek tajgových, ještě více než v loňském taktéž rekordním roce, a to by bylo, aby se nějaká neukázala konečně už i u nás. Tak držme palce!
Nám tedy týden končí a je tak čas na malé bilancování. Dohromady jsme za ten náš týden okroužkovali 267 ptáků 23 druhů (z čehož bylo 104 červenek, ale také třeba 12 sýců), což není vlastně vůbec špatné. Jen škoda, že se neobjevil žádný bělořit a že nevyšla žádná z těch slibných nocí. Měli jsme jich hned několik. Ale jak praví klasik, čo už! Něco málo ptáků už s kroužkem přiletělo, ale všechno to byli ptáci z letošní akce – místní ptáci, kteří se ještě nedali do pohybu. Většinou nám chvilku trvalo je v papírech předchozích služeb najít, ale jedna skupina z nich vyčnívala a bylo nám hned jasné, že jsou to ptáci té, která kroužkuje na pravou nohu. Pro náš turnus tedy žádný zahraniční retrap ani retrap z jiných let z naší kotliny. Třeba nějaké zpětné hlášení přinese časem jeden z našich kroužkovanců.
Tak milí čtenáři, děkujeme, že jste u toho byli s námi a doufám, že jste si to užili podobně jako my. A kdo ví, možná se tu ještě takto zprostředkovaně potkáme opět letos v říjnu. Na červenky, sluky a skřivany. Ale nepředbíhejme. Celkem bylo odchyceno 21 jedinců 5 druhů: budníček menší (2), pěnice černohlavá (2), červenka obecná (12), rehek domácí (1), pěvuška modrá (4).


Dnešní východ slunce byl sice o něco poetičtější než ty posledních dnů, ale do kýče babího léta měl pořád dost daleko. Tah budníčků menších se teprve rozbíhá, ale už teď se začínají nepočetně odchytávat. Bude mezi nimi letos i nějaký tristis? Genetické analýzy v nedávné době odhalily, že ti severští budníčci jsou mnohem vzácnější, než si řada lidí myslela.


V posledním díle ze série o křídelních formulích se podíváme na zoubek již zmíněným dvěma druhům budníčků – budníčku menšímu a většímu. Při odhadování, jestli je to křídlo ptáka táhnoucího do subsaharské Afriky nebo jen do středomoří se nemusíme dívat pouze na špičatost křídla, ale často nás zajímají také tzv. zúžení vnějšího praporu ručních letek, hlavně tedy počet ručních letek s těmito zúženími. Zúžení (spolu se zářezy na druhé straně praporu) vytvářejí v křídle drobné mezery mezi letkami a pomáhají tak ptákům s relativně kulatým a krátkým křídlem generovat více vztlakové síly, kterou druhy s delšími a špičatějšími křídly generují právě samotnou délkou a špičatostí křídla. Proto letek se zúženími nalezneme více u toho druhu z dvojice, který táhne na kratší vzdálenost. Typickým případem budiž právě budníčci, kdy budníček menší (vlevo), který zimuje ve středomoří, má pět ručních letek s dobře patrnými zúženími a jemu velmi podobný budníček větší (vpravo, z archivu tohoto týdne), který ale zimuje až na jih od Sahary má zúžení jen na čtyřech ručních letkách. Na obrázcích jsou letky se zúženími označeny hranatými závorkami.

Říjná noc (noc 17./18.09.2021). Dnešní noc vyšla předpověď počasí naprosto dokonale, bohužel. Ještě odpoledne jsme si neviděli pomalu na špičku bot, ale večer už bylo nebe protrhané a vál, byť mírný, ale pořád severní vítr, který nedával příliš nadějí k odchytům. Ale co sakra, je to poslední noc, stejně jsme rozsvítili světlo a zkusili nějaké ty ptáky přesvědčit k návštěvě naší malé chatičky.
No nebudeme to protahovat, moc jsme jich nepřesvědčili. V síti skončil ještě jeden sýc rousný a jedna symbolická červenka na rozloučenou. Začátek večera se nám ale rozhodla doslova zpestřit jedna samice netopýra pestrého, která se odchytila asi čtyřikrát za sebou. Že šlo o jedno a to samé zvíře jsme odhadovali podle snadno zapamatovatelné kresby na dvorcích jejích prsních bradavek. Nezapomenutelnou atmosféru poslední noci dokreslovala i na plno rozjetá jelení říje. Jen ti ptáci prostě nebyli.
I přesto šlo o jednu z nejintenzivnějších nocí tohoto týdne. Co chatička postrádala na odchycených ptácích, to měrou vrchovatou nahrazovala emocemi dvou přátel, kteří měli možnost dlouho do noci hovořit o všech radostech i trápeních. I to k těm večerům u sítí někdy patří. Celkem byli odchyceni těžko uvěřitelní 2 ptáci 2 druhů: sýc rousný (1), červenka obecná (1). V síti také několikrát skončila jedna samice netopýra pestrého.


A tak to vypadalo nadějně. Ještě odpoledne se na sedle válel mlh, že by se dala krájet. Ta se pak začala rozpadat no a výsledek všichni známe. A ještě jeden sýc na konec. Velikostí spíš takový sýček, letošní pták s ještě ne zcela dorostlým opeřením kapesní velikosti.

Bagr (den 17.09.2021). Dnešní den pokračoval v zásadě hnusným počasím z dnešní noci, tedy mlhou, severním větrem až vichrem, který zalézal pod bundu. Od rána jsme zase pozorovali nevýrazný tah lindušek lesních a pěvušek modrých, ale ani jeden druh se v zásadě nechytal, stejně jako ani nic jiného. Tah lindušek pokračoval celé dopoledne, ale jednalo se maximálně o dvojice nebo trojice ptáků, nic, co by připomínalo hordy přeletujících lindušek, které si ze sedla také dobře pamatuji.
Ani žádný výrazný ranní rozlet nebyl. O jediné zpestření se postaral jen jeden zjevně trochu podnapilý bagrista, který se vynořil z mlhy na sjezdovce a jal se pokračovat dál nahoru. Za sebou zanechal pokácenou síť na sluky, které si naštěstí všiml, ale protože (dle jeho slov) neměl na výběr, musel přejet přes kotvící lanka. Po cestě zpět z kopce odpoledne pro změnu pásem přešmiknul jeden napájecí kabel k přehrávači hlasů, který je třeba ještě dnes opravit. Celkem bylo odchyceno 6 jedinců 5 druhů: králíček ohnivý (1), drozd zpěvný (1), červenka obecná (1), pěvuška modrá (2), linduška lesní (1).Dnešní ranní pohled do Polska se příliš neliší od toho včerejšího odpoledního. V průběhu dopoledne se mlha přeci jen trochu zvedla, ale kýčovité východy slunce si tady už asi letos nenafotím. Z mlhy se v jednu chvíli vyhrnulo i tohle hromotlucké bagřisko a nadělalo nám tu nějaké nepříjemné škody. Dnes opět nepočetně přeletovaly lindušky lesní, ale o nějakém slušně rozjetém tahu se bohužel hovořit nedalo.


Již za několik málo týdnu začnou lindušky lesní střídat lindušky luční. Dva druhy, které jsou si velmi podobné, přesto i mezi nimi existuje řada odlišovacích znaků. Takovým kroužkovatelsky asi nejneprůstřelnějším je opět křídelní formule. Linduška lesní (vlevo), jakožto migrant zimující až v subsaharské Africe má křídlo relativně špičaté a jeho vrchol je tvořen třemi letkami. Naproti tomu je linduška luční (vpravo, z archivu) tahounem na krátké vzdálenosti a zimuje ve středomoří a jako takové jí stačí relativně tupé křídlo, jehož vrchol tvoří 4 letky. Podobné rozdíly ve špičatosti křídla najdeme mezi mnohými dvojicemi druhů, z nichž jeden táhne do Afriky a druhý jen do středomoří – např. u rehka domácího a zahradního, budníčka menšího a většího nebo třeba u bramborníčka hnědého a černohlavého).

Noc promarněných příležitostí (noc 16./17.09.2021). Tak to vypadalo krásně! A tak to dopadlo strašně… Už odpoledne ležela v sedle mlha, že si člověk neviděl pomalu na špičky bot, a i když měl vanout severní vítr, přeci jen jsme si trochu pomýšleli na nějaký ten pěkný odchyt. V takovéhle mlze to přece musí vyjít! Ještě večer jsme byli plni nadějí a atmosféra v chatičce by se dala krájet. Letmý pohled na radar v devět večer nás ale pěkně zchladil. Déšť, který měl původně přijít až ve čtyři ráno, nám v zásadě klepal na dveře. Sledovali jsme každou aktualizaci radarových dat a z nížiny nám chodily zprávy o tom, jak se déšť o hory rozbije, až jsem nakonec v deset večer rozhodl, že přeci jen zkusíme rozsvítit.
No a asi jsem to neměl dělat. Následující čtyři hodiny byly sítě od mlhy v jednom kuse mokré, museli jsme je kontrolovat a oklepávat prakticky pořád (což by s jižním větrem bylo ale v zásadě ideální počasí) a o půlnoci jsme měli zapsané čtyři ptáky. Tu a tam přišel i drobný slejvák, to když se déšť, který se skutečně rozbíjel o Jeseníky, přeci jen dostal dál. Ve tři ráno ale začalo lít natolik, že jsme odchyty v podstatě přerušili, světlo zhasli a rozsvítili jej už jen pak na chvíli až nad ránem, aby do sítě přilákalo ještě jednu symbolickou červenku. To ale severní vítr zrychlil místy až na 8 m/s a nám bylo jasné, že bychom byli bývali udělali lépe, kdybychom se dnes vyspali. Některým to teda bylo jasné už večer, ale vedoucí (já) je tvrdohlavý tupec a ke všeobecné nelibosti trval na odchytech… No, co už. Další noc s protrhanou oblohou a severním větrem vypadá tak akorát na parádní rozlučkový večírek, tak se aspoň dospíme.
Také jde o naši první noc bez sýce. Další důkaz toho, že to nestálo za to. Celkem bylo odchyceno 5 jedinců 3 druhů: pěnice slavíková (2), červenka obecná (1), lejsek černohlavý (2, první po týdenní pauze).Podvečerní pohled na sever. Zdánlivě jsme si nemohli přát lepší počasí. Oba dva lejsci černohlaví uplynulé noci.Vzhledem k té bídě je čas alespoň na malé chytroprdovo okénečko. Určování lejsků bělokrkých a černohlavých v zimním šatu není dvakrát jednoduché, a zvláště v srpnu se můžeme potkat ještě s oběma druhy. Mimo klasických znaků založených na různém rozsahu bílé na různých částí těla je velmi dobrým znakem i tzv. křídelní formule (poměr délky letek vůči sobě). Lejsek bělokrký (vlevo, z archivu) má devátou letku (číslováno zevnitř ven) dlouhou – tj. delší nebo stejně dlouhou jako letku šestou, lejsek černohlavý (vpravo) ji má krátkou, výrazně kratší než letku šestou. Dnes v noci také poměrně pěkně protahovali lišaji svlačcoví, v jednu chvíli sedělo u sedla 12 těchto tažných lišajů. Mezi nimi i tento poměrně kapitální kus.

Takhle, kdyby bylo v noci… (den 16.09.2021). Tak by minulý report měl pěkné grády! Od rána se v sedle válí nízká hustá mlha, ze které tu a tam vypadává drobné mrholení. Navíc vane jižní vítr. Přesně tohle je ideální počasí na noční odchyty. Nádhera. Bohužel je ale den, a tak z toho moc nemáme. Ranní rozlet byl opět docela bohatý, ale jinak celé dopoledne kontrolujeme víceméně prázdné sítě. I přesto docela hezky protahovaly lindušky lesní a nepočetně i vlaštovky.
Od sítí ale krom ranního rozletu nosíme zprvu pouze jednotlivé ptáky a pak už ani ty. Mlha se navíc postupně zvedá a mění se v nízkou oblačnost, jejíž základna je ale příliš vysoko na to, abychom z toho večer něco měli. Do dnešní noci, i když se severním větrem, jsme také vkládali určité naděje, ale vypadá to, že dopadne podobně jako ty předchozí – pěkně blbě. Zůstaňte s námi a již zítra se dozvíte víc. Celkem bylo odchyceno 31 jedinců 10 druhů: cvrčilka zelená (1), budníček menší (1), budníček větší (1), pěnice slavíková (2), pěnice černohlavá (3), střízlík obecký (4, letošní "maximum"), králíček ohnivý (1), červenka obecná (14), rehek zahradní (1), pěvuška modrá (3).Dnešní ranní pohled směrem do míst, kde by mělo být Polsko. Docela pěkně se rozjíždí tah střízlíků, uvidíme, co přinesou další dny. Nadále pokračuje nevýrazný tah pěnic černohlavých (na obrázku) a slavíkových.

Slibné prd (noc 15./16.09.2021). Dnes došlo na sedle k personálním veletočům. Na sedlo dorazil velitel Doupal, Dodin s asistentkou Evou, takže nám chatička začala být dosti malá. Jinak, co se nočních odchytů týká, dnešní nadpis to vystihuje více než dobře. Více skoro není třeba dodávat. Předpověď počasí nakonec vyšla, oblačnost byla vysoká, a přestože jsme sem tam nějakou červenku před světlem přeletět viděli, v síti skončil nakonec jen jeden sýc. Kolem sítí jsme tak celou noc chodili v zásadě zbytečně. Teda ostatní chodili. Já zapadnul s teplotou do maringotky a byl jsem rád, že jsem rád.
Další noc by také nemusela být špatná, i když na ideální jižní vítr už tento týden můžeme zapomenout. Drobné mrholení, které nám Aladin předpovídá by se mohlo proměnit v mlhu a třeba to vyjde. No, třeba…
Vzhledem k mému nachlazení dnes bez obrázku plyšáka. Celkem bylo odchycen 1 jedinec 1 druhu: sýc rousný (1, celkem 44. letošní). Také se do sítí zapletl jeden netopýr vodní.

Poslední letní den (den 15.09.2021). Dnes na sedle opět úřadovalo babí léto, letos už ale zřejmě naposledy. Ráno začalo vymetenou oblohou a slunce se od samého rána jalo prohřívat vymrznuté kroužkovatele. Viditelný tah ptáků dneska začal opět nabírat na obrátkách a přes sedlo přeletovaly nepočetné, ale pravidelné skupinky lindušek lesních a vlaštovek. Tah zesílil kolem desáté hodiny, aby po jedenácté zase utichl.
Škoda, že počasí v noci nebývá příliš dobré pro odchyty. Ranní rozlet nám opět dal možnost trochu nahlédnout do skladby druhů, která přes sedlo přeletuje v noci a která nám tak kvůli počasí zcela uniká. Zvláště počty odchycených červenek dávají tušit, že se nad námi rozbíhá něco velkého. No tak třeba příště… Celkem bylo odchyceno 47 jedinců 9 druhů: pěnice slavíková (3), pěnice černohlavá (4), brhlík lesní (1, první letošní = 55. druh), střízlík obecký (1), králíček ohnivý (3), červenka obecná (29, letošní maximum), rehek zahradní (1), pěvuška modrá (4), linduška lesní (1).Nemůže chybět ranní pohled do míst, odkud k nám vyráží hordy kroužkuchtivých migrantů. Ranní počty červenek dávají tušit, že jejich tah začíná nabírat na obrátkách. Tu a tam se ale mezi tyto sympatické tahouny připlete nějaké evidentně místní mládě. Jako třeba toto, ještě zcela kompletně v juvenilním šatu. Tedy velmi čerstvé.Mezi typicky noční tahouny patří i rehci zahradní. Skoro každý den jednoho chytíme, zřejmě tedy také už táhnou ve velkém. Na obrázku krásně vybarvený dospělý samec. Hezky táhnou i pěnice slavíkové, některé už i velmi tučné, jak se na správné dálkové migranty sluší a patří. Prasátka. Tah lindušek lesních po pár dnech stagnace možná opět nabírá na síle. Do sítí jich ale zabloudí jen minimální počty. Dnes například jen tato jediná.

Předvečer slibné noci (noc 14./15.09.2021). Od dnešní noci jsme příliš mnoho neočekávali. Ale protože i za jasných nocích s jižním větrem, jako byla tato, většinou v sítích pár ptáků přeci jen skončí, rozhodli jsme se dnes rozsvítit reflektor, i když s vědomím, že to asi nebude žádná velká hitparáda. A také skutečně nebyla. Na druhou stranu, odchyt dvou dalších sýců rousných je vždy příjemná záležitost.
Podle předpokladu jsme ani neviděli příliš táhnoucích ptáků, přes sedlo se ale přehnalo například hejnko pěti kvakošů nočních. Vzhledem k rozsvícenému světlu ale bylo na sjezdovce rušno od proletujících netopýrů, kterých se nakonec chytilo nepříjemných 5 kousků. Zvláště dva rezavci nás příliš nepotěšili.
Od nadcházející noci jsme si naopak slibovali potenciální velkou pozdně letní noc. Počasí bylo původně téměř ideální, zataženo s jižním větrem, ale, jak už to tak bývá, předpověď se nakonec změnila. Hlavně z oblačnosti se vyklubala oblačnost vysoká, tedy pro odchyty nijak zvlášť vhodná. No uvidíme… Celkem bylo odchyceno 5 jedinců 3 druhů: sýc rousný (2, celkem letos 43 ex.), pěnice černohlavá (1), červenka obecná (2). Kromě toho v sítích skončilo také 5 netopýrů 3 druhů: netopýr rezavý (2), netopýr hvízdavý (2), netopýr vodní (1).


Tak co, už se vám sýci začínají zajídat? Nám pořád ještě ne.

Babí léto neskončilo, babí léto trvá, tah je náš (den 14.09.2021). A dneska nám dělal opravdu dobře. Třeba ještě jedním lelkem, který visel v síti při první ranní kontrole anebo tím, že se ptáci dnes opět docela hýbali, a tak jsme měli co dělat. Hned ráno jsme také zjistili, že podezřelé individuum nakonec nebyl sériový vrah, ale jeden z dvojice postarších pánů, pravděpodobně milenecké dvojice, která se rozhodla strávit noc pod širákem na verandě ski baru. Inu, proč ne, akorát by nemuseli, i přes prosby a varování na cedulkách všude možně po areálu, ochranářsky a zcela neumětelsky vyndávat po ránu ptáky ze sítí. To je vždy problematické (a akorát k zlosti), neboť laická veřejnost v dobré víře ptákům akorát spíše ublíží, než pomůže. Ne nadarmo na to máme „papíry“. Nakonec se staříci po nějakém čase sbalili a odešli. A my až později zjistili, že nám u sítí zanechali ještě jeden dárek v podobě vskutku kapitálního produktu trávicí soustavy přímo uprostřed sjezdovky na vysekané cestičce. Asi aby rosa nestudila do zadečku…
Ale zpět k ptákům. Pěkné počasí prakticky bez mraků věštilo, že by se mohl opět rozjet tah lindušek lesních. Těch však protáhly jen nižší desítky hned ráno, jinak se na nebi bohužel nadále neobjevovaly. Přes sjezdovku pak všemi směry poletovaly pouze hejnka křivek a hýlů obecných, tedy s největší pravděpodobností zcela netahových ptáků. V křoviskách ale zřejmě zase probíhal skrytý tah pěnic, a hlavně pěvušek modrých. Ty byly opět z křoví krásně slyšet.
I přes absenci viditelného tahu ptáků jsme nakonec pochytali pro náš týden prozatím rekordní počet zvířat. Tah ptáků je prostě fascinující záležitost, a to i přesto, že je někdy našim zrakům zcela skryt.
A poslední zajímavost na závěr – stejně jako včera i dnes přes sedlo přeletovaly desítky bělásků a baboček paví oko v něčem, co připomínalo tah k jihu. Celkem bylo odchyceno 54 jedinců 14 druhů: lelek lesní (1, letošní jedenáctý), sýkora koňadra (3), sýkora modřinka (2), sýkora uhelníček (1), budníček menší (1), pěnice slavíková (4), pěnice černohlavá (7), pěnice pokřovní (1, šestá letošní), králíček ohnivý (3), králíček obecný (1), červenka obecná (16), rehek zahradní (1), pěvuška modrá (12, letošní maximum), linduška lesní (1).Tradiční pohled severním směrem při východu slunce. Vykulený lelek chycený až po rozbřesku. Dnes se mezi pěnice černohlavé vtrousilo i relativně dost pěnic slavíkových.Nenápadná, ale elegantní krása pěvušek modrých je ještě umocněna tím, že při bližším pohledu zjistíme, že každá volí trochu jinou kombinaci a vzorování elegantně šedomodro-hnědého kabátku. I to jedním z důvodů, proč mám tyto skrytě žijící pěvce tak rád.


Zdá se, že se pomalu rozbíhá i tah našich nejmenších pěvců – králíčků ohnivých a obecných.

Noc nočních lovců (noc 13./14.09.2021). Dnešní noc byla jasná a téměř bez větru, a tak jsme podle nové metodiky dnes světlo nerozsvěceli. I to možná pomohlo tomu, že se dnes v noci docela dařilo odchytům sov a lelků, kteří jinak ve světle reflektoru sítě asi lépe vidí. Hlavně tedy lelci. Jinak byla noc v zásadě nudná a bez zajímavějších událostí.
Resp. byla taková do tří hodin do rána. Ve tři mě Terka probudila, že jednak všude kolem chatky troubí jeleni, ale hlavně někdo na sjezdovce je a upřeně na ní ze tmy hledí. Podezřelé individuum se pak už v průběhu noci neobjevilo. Ale jistá nervozita z nás po celou noc už nespadla. Celkem bylo odchyceno 6 jedinců 2 druhů: sýc rousný (4, celkem letos 41 ex.), lelek lesní (2, devátý a desátý letošní).


Koláž dnešních nočních lovců. Protože sýců ani lelků není nikdy dost.

Babí léto vrací úder (den 13.09.2021). Dnešní den vládlo na sedle úplné babí léto. Teplota se vyšplhala na příjemných 22 stupňů, vál jen mírný vítr, jestli vůbec nějaký, a potrhanou vysokou oblačností celé dopoledne posílalo k zemi své paprsky slunce. Jen ráno byla nížina přikryta hustou mlhou jako nějakou velkou chlupatou dekou, ve které vydržela zachumlaná po značnou část dopoledne. A to byl možná ten důvod, proč jsme dnes nepozorovali téměř žádný tah vyjma pěvušek, které svým tenoučkým vábením dávaly tušit, že se kolem nás přeci jen něco děje. Dnešní den ale jinak úplně absentovaly lindušky stejně jako všechny další druhy, které vídáme přeletovat na obloze. Odchyty ale ani tak nebyly vyloženě slabé. Celkem bylo odchyceno 29 jedinců 9 druhů: budníček větší (1), pěnice slavíková (1), pěnice černohlavá (4), střízlík obecný (1), králíček ohnivý (2), králíček obecný (1), drozd zpěvný (3, letošní "maximum"), červenka obecná (9), pěvuška modrá (7, letošní maximum).Tyto ranní pohledy směrem Polsko se neomrzí. Dnes ráno v síti překvapili i tři drozdi zpěvní. I dnes pokračoval nenápadný tah pěvušek modrých.


Aby dnešní report nebyl tak nudný, dáme si jedno didaktické okénko. Určování stáří červenek je ve většině případů velmi jednoduché. Tvar rýdovacích per a přítomnost rozhraní mezi adultními jednobarevnými a juvenilními krovkami s tečkami snadno oddělí mladé ptáky od starých. Občas se ale objeví typicky mláděcí tečky na krovkách i u dospělých ptáků. Věk tohoto zvířete (krom celé řady dalších znaků) prozradí ale i fakt, že i když má většina krovek tečky, je podkladová barva krovek stejná jako těch, které je nemají, nejedná se tak o rozhraní pelichání.


Aby toho nebylo málo, mohou se objevit i mladí jedinci, kteří naopak tečky na krovkách nemají žádné nebo velmi malé, jako tento pták. Zde je ovšem krásně patrný rozdíl v podkladové barvě pěti juvenilních krovek s naznačenými tečkami (hnědé) a těmi přepelichanými adultními (olivově zelené). Krom toho jsou juvenilní krovky kratší s řidší mikrostrukturou.


Určování stáří pěnic černohlavých naproti tomu není tak snadné, ale zde se podařilo odchytit mladou samici s velmi pěkně patrným rozhraním ve velkých krovkách. Vidíte jej? Jsou tři a na poměry černohlávků jsou opravdu jako pěst na oko :)

Že by? (noc 12./13.09.2021) Dnešní noc začala velmi slibným počasím. Ocelově šedé mraky visely nízko nad sedlem a postupně uzavíraly výhled do Polska. V devět večer pak do sedla sedla mlha, že by se dala krájet a my tak celí natěšení rozsvítili světlo výrazně dříve, než je obvyklé. Jako první otevřela noc krásná samice lelka, ale ptáci se i přes zdánlivě ideální počasí neobjevovali. Důvodem byly pravděpodobně bouřky, které obcházely sedlo z různých směrů. Jedna z nich nakonec dorazila i v deset večer k nám a během dvaceti minut intenzivních srážek zcela vyčistila sedlo od mlhy. Do hodiny už bylo nebe zcela vymetené, a tak jsme světlo zase zhasli a užívali si výhled na hvězdy v jedné z částí republiky s nejtemnější oblohou. Že se nacházíme na výjimečném tahovém místě nám alespoň symbolicky připomněly dvě červenky. Vzhledem k tomu, že i vítr se v druhé půli noci docela utišil, přidali jsme do celkového součtu i dvě další plyšové sovičky. Ne, že bychom si vyloženě stěžovali, ale mohlo by se to trochu změnit. Celkem bylo odchyceno 5 jedinců 3 druhů: sýc rousný (2, celkem letos už 37 ex., před námi hlavní tahové období a ve vzduchu otázka, jestli překonáme rekordních 58 ex. z roku 2016), lelek lesní (1, osmý letošní), červenka obecná (2).


Dospělá samice lelka lesního a detail kartáčku na drápu, kterým se fintivě přečesává.


Obrázků plyšových sýců není podle mě nikdy dost. Dva letošní ptáci.

Přes padesát (den 12.09.2021). Pokračovat pitomým psaním předchozího příspěvku? No, raději ne. Po vpravdě typicky nudné noci teplých srpnových a zářijových dnů se na nás štěstěna usmála alespoň při denních odchytech. Ty začaly docela netypicky ranním rozletem nočních migrantů až během denního světla. Hned během první kontroly jsme překonali počet nočních úlovků pětkrát. Dominantním druhem rána byla červenka obecná a chvilku jsem měl pocit, že jsem na sedlo dorazil o měsíc později. Zkraje dne se rozjel také poměrně akusticky výrazný tah pěvušek, který později doplnily i nepočetné lindušky lesní. Oba druhy se nakonec v nižších počtech také odchytávaly.
Celé dopoledne vládlo na sedle příjemně teplé počasí až na jeden krátký deštík, ale i tak se ptáci celý den zřejmě pohybovali směrem k jihu. Počítadlo odchycených ptáků se v poledne zastavilo na čísle 51, což nás velmi příjemně překvapilo stejně jako počet druhů, které jsme měli možnost si dnes zblízka prohlédnout. Uvidíme, co přinese další noc.
Celkem bylo odchyceno 51 jedinců 14 druhů: sýkora koňadra (2, třetí a čtvrtá letošní), sýkora uhelníček (1), rákosník zpěvný (1, v posledních letech končil tah rákosníků zpěvných začátkem září, ale před rokem 2018 se chytali i na konci září, nejpozději 29. září 2012), cvrčilka zelená (1), budníček menší (3), pěnice slavíková (1), pěnice černohlavá (14, letošní maximum, tím převzaly pěnice černohlavé pomyslné žezlo tahu od pěnic slavíkových), střízlík obecný (1), králíček ohnivý (2), králíček obecný (1), červenka obecná (15), rehek zahradní (1), pěvuška modrá (4), linduška lesní (4).Pěvušky modré a lindušky lesní byly dnes asi nejvíce patrnými tahouny. Tradičně dosti skrytě probíhá tah pěnic, jako například tohoto mladého samce pěnice černohlavé s fešáckým hnědým přelivem.

Poprvé (noc 11./12.09.2021). Přijíždíme poněkud později po poledni. Prý pořád pohoda. Profesor, poslední polyhistor, předává propriety, protokoly, pěkné pokoje, popisuje postupy, pozdraví, potom prchá. Pátá – přijíždí Pavel. Polojasno, povětří připadá příznivé. Přijdou ptáci? Pět? Patnáct? Padesát? Pětikilo? Počkej, pěkně popořádku.
Pasti připraveny. „Pět peněz, pět peněz“, pokřikuje přehrávač. Přidáváme palearktické pěvce. Prosvěcujeme potemnělou přírodu. První polapený pták prostrkuje pařáty pytlíkem, pevně popaden překvapeně pokukuje. Pěkný plyšák, pokyvujeme, prsty přivíráme prstýnek. Pěkná práce. Potom popisujeme prozatím prázdný protokol. Povzbuzeni připíjíme, pinotage proudí. Pak ptáci přestávají. Pesimista Pavel předpovídá prázdné pasti. Pozorujíc proměny povětří pravděpodobně prorokuje pravdivě.
Proklatě, první pejr prokousal past, pacholek. Poznáš pohlaví? Pán – podle penisu. Pavel pejrovi pomáhá, pejr poodlétá. Počkej, přeměřit! Pozdě…
Po půlnoci Polsko pozvolna posílá první pěvce. Pozorujeme pěvce přeletovat pasti. Pejři prohánějí panikařící přástevníky. Potom ptáci proudit přestávají. Pěkná pruda. Pasti prázdné, pocity ponuré. Popíjíme pinotage.
Později poskok provádí pochůzku. Přínáší ptáky? Přináší. Pár. Paráda! Pozvedává pozitivní pocity. Pak pokračujeme podle předem připraveného postupu – příslušnost, proměřit, popojít, pustit. Protokol pořád poloprázdný. Ptáci protáhli, pocity povadají. Přichází pátá, paprsek pohasíná. Přehrávače překřikují přírodní prozpěvování. Pohoří probouzí paprsky postupujícího punti. Padesát ptáků? Prosimtě. Pět? Pche, prdlajz!
Pokračování příště.
Celkem byli odchyceni 4 ptáci 2 druhů: sýc rousný (2, celkem letos už 35 ptáků!), červenka obecná (2). Dále v síti skončili tři netopýři, po jednom rezavém, pestrém a řasnatém.


Pár pokukujících pěkných plyšáků.

Odchytová akce probíhá čtvrtým týdnem, službu má Radek Lučan s pomocníky.

Tah vlaštovek a pestrý odchyt (den 11.09.2021). S měnícím se tlakem před příchodem rozpadající se fronty od západu probíhal dopoledne nápadný tah vlaštovkovitých ptáků (stovky ex., dominantní vlaštovka, ale v menším byly přítomny i jiřičky a břehule), viditelně ale táhly i lindušky lesní (vysoké desítky ex.), konipasi luční (cca 10 ex.) a objevily se i jednotlivé pěnkavy. Na pokusnou přehrávku hlasu datla a datlíka se podařilo odchytit 2 samce datla a dva strakapoudy velké, z nichž jeden již měl kroužek. Celkem bylo kroužkováno 27 ptáků 10 druhů: sýkora uhelníček (1), linduška lesní (8, tím byla letos překročena stovka odchycených ptáků), červenka obecná (4), pěnice černohlavá (5), pěvuška modrá (1), bělořit šedý (1, první letošní = 53. druh), králíček ohnivý (2), budníček větší (2), datel černý (2, první letošní = 54. druh; dvanáctý a třináctý pro sedlo) a strakapoud velký (1, šestý letošní, vyrovnání nejlepšího roku 2012).


První letošní a celkově dvanáctý datel černý. První letošní bělořit šedý.Datel černý – detail. Kresba křídla a ocasu bělořita šedého. Uhelníčci se zatím chytají minimálně, asi k velkému pohybu nedojde.

Jasná noc s viditelným tahem (noc 10./11.09.2021). Ve slabém jižním větru probíhal slabý, ale viditelný tah, zejména ve druhé půlce noci. Dle složení odchyceného vzorku i pozorování mu dominovaly vesměs červenky. Celkem bylo kroužkováno 22 ptáků 5 druhů: červenka obecná (17, letošní maximum), střízlík obecný (1), rákosník proužkovaný (1), křepelka polní (1, teprve osmá letošní, křepelky opravdu nejsou) a sýc rousný (2, celkem letos už 33 ptáků).

Další slabý den s letním počasím (den 10.09.2021). Jasné a teplé počasí s jižním větrem pokračuje, ptákům se ale evidentně na cestu přes hory nechce. Kroužkováno bylo 13 ex. 9 druhů: červenka obecná (1), střízlík obecný (1), rehek zahradní (1), linduška lesní (3), pěvuška modrá (1), králíček ohnivý (2), sýkora uhelníček (2), pěnice černohlavá (1), strakapoud velký (1, pátý letošní a sedmadvacátý celkově; více se chytilo jen v roce 2012, a to 6 ex.).

Už pátý letošní strakapoud velký.

Vzorkování časně zářijové noci (noc 09./10.09.2021). Při jižním větru probíhal jen velmi slabý noční tah, ve světle se ptáci objevovali jen zcela ojediněle. Odchyceno bylo 11 ptáků 5 druhů: lejsek černohlavý (2), rehek zahradní (1), červenka obecná (5), kos černý (2) a drozd zpěvný (1).


Jasné noci tráví služba často alternativním způsobem. Nakonec před půlnocí v síti přece jen něco uvízlo.

Totální mrtvo (den 09.09.2021). V silném větru a letním počasí se ptákům přes Sedlo nechtělo. Denní tah byl jen velmi slabý, prolétlo jen cca 20 lindušek a 20 vlaštovek s jiřičkami. Kroužkováni byli pouzí 3 ptáci 3 druhů: červenka obecná (1), linduška lesní (1) a rehek zahradní (1).

Další jasná a teplá noc (noc 08./09.09.2021). Opět i při jižním větru bylo mrtvo, celkem byli odchyceni 4 ptáci 4 druhů: střízlík obecný (1, chycen zvečera, místní pták, tah střízlíků je ještě daleko), rehek zahradní (1), červenka obecná (1) a lelek lesní (1, sedmý letošní; stará samice – tah lelků je letos zřejmě dost opožděn).


Tah lelků se letos zatím moc nerozběhl. Stará samice lelka lesního.

Pěkný tah lindušek (den 08.09.2021). Další víceméně letní sluneční den s jižním větrem. Během dne probíhal výrazný tah lindušek lesních (min 100-200 ex.), ale protáhli také konipasi luční (cca 10 ex.), konipasi horští (min 2 ex.), smíšené hejno vlaštovek a jiřiček (cca 100 ex.), menší hejnko špačků, jednotlivé pěvušky modré, hejno 7 kormoránů velkých, samice pochopa a nejspíše řada dalších ptáků. Celkem bylo kroužkováno 30 ptáků 7 druhů: linduška lesní (21, letošní maximum, více bylo chyceno 24. srpna 2012 – 35 ex. a několikrát během nejlepšího tahového roku 2019 s maximem 47 ex. během 4. září), pěnice černohlavá (3), pěnice slavíková (1), králíček ohnivý (1), králíček obecný (1), červenka obecná (2) a krahujec obecný (1, třetí letošní).Mladý samec krahujce. Velmi pozdě pelichající a tedy bezpečně místní samice pěnice černohlavé. Takové ptáky za normálních let potkáváme na ČHS v první polovině srpna. Dominantně odchytávaný druh dneška – linduška lesní. Jejich tah bude brzy vrcholit.

Přesovičkováno (noc 07./08.09.2021). Noc byla jasná, ale s jižním větrem, takže jsme rozsvítili, aby bylo vidět intenzitu ptačího tahu. Ta nebyla nijak závratná, ale průběžně se objevovali jednotliví ptáci s intenzitou cca 1 za 5 minut, ve druhé polovině noci možná i více. Vypadá to, že letos bude zřejmě rekordní rok na sýce – dnes bylo kroužkováno dalších 6 ex., k tomu se chytl jeden pták kroužkovaný zde před 2 týdny a noční procházka po hřebeni na Švýcárnu ukázala, že sýci jsou všude možně – jednoho se mi podařilo na Jezerníku málem chytit do ruky u turistického chodníku! O velkém pohybu sýců svědčí i zpětný odchyt ptáka kroužkovaného na Sedle před necelými 2 týdny na opačném konci hor (cca 17 km daleko) Ondrou Boháčem před 2 dny. Celkem bylo odchyceno 13 ptáků 5 druhů: sýc rousný (6, celkem letos už 31 ex., to je vyrovnání počtu druhého nejlepšího roku 2019, pouze v roce 2016 bylo kroužkováno 58 ex.), lejsek černohlavý (1), červenka obecná (4), pěnice slavíková (1) a slavík modráček (1, čtvrtý letošní).


Legračně se tvářící sýc při vytahování z pytlíku. Dnes bylo kroužkováno pro letošek dosud rekordních 6 jedinců. Mladý jedinec (zřejmě samice) slavíka modráčka.

Další velmi teplý den s tahem lindušek a jugoslávskou pěnicí (den 07.09.2021). Celý den byl velmi teplý, se slabým jižním větrem a po ránu znatelným pohybem ptáků, zejména lindušek, kterých prolétly desítky jedinců. Kromě nich se objevily jednotlivé vlaštovky, jiřičky, konipasi luční (min. 6), konipasi horští (3), několik kání, 2 pochopi a také 2 ostříži lesní. Nejzásadnějším momentem byl ovšem okamžik, kdy Matouš vytáhl ze sítě černohlávka s kroužkem se srandovním nápisem Naše ptice Sarajevo! S výjimkou zvonohlíka zastiženého v Řecku jde o vůbec první nález pěvce ze Sedla z východní tahové cesty! Celkem bylo kroužkováno 17 ptáků 6 druhů: pěnice černohlavá (3), pěvuška modrá (1), králíček ohnivý (1), červenka obecná (1), linduška lesní (10) a konipas luční (1, první letošní = 52. druh; celkově teprve 12. pro akci a první od roku 2017).


Kroužek "Sarajevo" byl novinkou naší akce. Konipasi luční se přes občas početný tah chytají jen poskrovnu.


Zdá se, že konečně nastupuje tah králíčků ohnivých. Ještě portrét vzácného hosta z Balkánu.

Jižní bezvětří (noc 06./07.09.2021). Během večera se sice otočilo proudění na jižní, ale po celou noc zůstalo jen velmi slabé a ve světle, které jsme tentokrát rozsvítili, se objevovali jen zcela ojedinělí ptáci. Téměř standardní dvě sovičky v sítích nakonec ale skončily. Celkem bylo kroužkováno 7 ex. 5 druhů: sýc rousný (2, celkem tak už 25 ex.), křepelka polní (2, teprve šestá a sedmá letošní), rákosník proužkovaný (1), kos černý (1) a překvapivě velmi časný drozd kvíčala (1, první letošní = 51. druh; první kvíčaly se na tahu chytají obvykle na přelomu září a října, častěji pak koncem října, výjimkou byl rok 2013, kdy se jednotlivé kvíčaly chytily 28. července a 8. září; zřejmě v tomto roce hnízdily v oblasti sedla).

Slabý tah lindušek (den 06.09.2021). Pro tento týden snad již naposledy vál celý odchytový den severní až východní vítr, při němž je tah přes hory jen zcela minimální, dle vizuálního pozorování se nic nehýbalo ani v dohledných výškách, snad s výjimkou ojediněle poletující káně. Jedinou výjimkou byly protahující lindušky lesní, kterých podobně jako včera prolétly nízké desítky, tah tedy nebyl nijak intenzivní. Celkem bylo kroužkováno 22 ptáků 9 druhů: linduška lesní (5), králíček ohnivý (2), rehek zahradní (3), červenka obecná (4), pěnice černohlavá (4), pěnice slavíková (1), pěvuška modrá (1), budníček větší (1) a sýkora modřinka (1, první letošní = 50. druh).Inornatus našich luhů a hájů, čili opožděné mládě králíčka ohnivého, kterému ještě nezačala růst oranžová pera na temeni. Vrcholí průtah rehků zahradních, bez vhodných podmínek pro noční odchyt jsou však počty kroužkovaných jedinců jen zcela homeopatické. Zde samec 1K, jeden ze tří dnes kroužkovaných jedinců.

Klasické mrtvo pří východním větru (noc 05./06.09.2021). Noc byla zcela jasná s východním větrem, a ptáci s větrem v zádech, jak známo, táhnou opravdu neradi. To ostatně potvrdil i zcela minimální ranní rozlet. Celkem byli kroužkováni 4 ptáci tří druhů: kos černý (1), rehek domácí (1) a červenka obecná (2).

Léto na horách a opožděný slavík (den 05.09.2021). Celý den bylo na Sedle zcela jasno, jen odpoledne se nad horami dělaly jednotlivé mraky, jejichž pohyb naznačoval silnou termiku – v té se odpoledne objevilo nad Červenou horou až 5 paraglajdistů najednou, táhnoucí dravec ovšem překvapivě žádný. Znatelně táhly lindušky lesní, ale tah byl jen slabý – za dopoledne prolétly nižší desítky jedinců. Celkem bylo odchyceno 15 ptáků 5 druhů: pěnice černohlavá (6), červenka obecná (2), linduška lesní (5), strakapoud velký (1, už čtvrtý letošní, celkově dvaadvacátý) a poměrně překvapivě i opožděný slavík obecný (1, mladý jedinec; druhý nejpozdnější po ptákovi chyceném při velké noci 10./11.09.2017; během této noci bylo kroužkováno 754 ptáků).Opožděný slavík obecný, letošní pták. Křídlo mladé lindušky lesní – určování stáří u lindušek lesních patří do kategorie tzv. vyšší dívčí, ale při troše praxe a dostatku srovnávacího materiálu lze rozdíly v opeření dostat do oka.

Další sovičky (noc 04./05.09.2021). Zvečera se sice od severu obloha zamlžila podivným kouřmem, skrze které nebylo vůbec vidět nížinu, ale nakonec se zcela vyjasnilo, navíc vál severní až severovýchodní vítr, takže nebyl ani žádný důvod rozsvěcovat. Novou službu uvítal hned na první noční kontrole snad už obligátní sýc rousný (tříletý pták), pak už se až do rána nedělo nic. Noc ovšem zakončil jiný zástupce řádu sovy, a sice kulíšek nejmenší (první letošní = 49. druh, celkově devátý pro akci, po dvouleté pauze). K tomu se na sklonku noci chytly 2 cvrčilky zelené, 1 rákosník proužkovaný a 1 rehek zahradní.


Tříletý (3K) sýc rousný.Mladá samice kulíška nejmenšího a Jožka Chytil se svým 202. druhem kroužkovaného ptáka. Nutno dodat, že tím předchozím nově kroužkovaným druhem byl sedmihlásek malý před několika dny na stejném místě!

Odchytová akce probíhá třetím týdnem, službu má Jožka Chytil s pomocníky (Kamil Čihák, Inka Čiháková, Iva Krejčová, Aleš Toman).

Služba jednotlivých papírů končí (den 04.09.2021). Služba třetího týdne musela jen výjimečně sáhnout po druhém papíru na zapisování kroužkovaných ptáků (na každý papír se vejde dvacet položek). Poslední den se to ale znovu povedlo, protože bylo odchyceno 25 ptáků 12 druhů: linduška lesní (1), pěvuška modrá (1), cvrčilka zelená (1), pěnice černohlavá (7), pěnice hnědokřídlá (1), budníček větší (1), králíček obecný (4), králíček ohnivý (1), červenka obecná (2), rehek zahradní (3, zatím letos 44 ptáků a hlavní tah je teprve před námi!), drozd zpěvný (2) a sýkora parukářka (1, první letošní = 48. druh; celkově 24. pro akci).

Nesvítíme, noc splněných přání (noc 03./04.09.2021). Další jasná noc a klid znamenala další odpočinek pro světlo. Za Jožkou přijela na poslední noc směny jeho dcera s přáním vidět lelka – a tak ho z první kontroly přinesl. Pak si přála vidět sýce, tak ho přinesl z druhíé kontroly. Jinak se ale mimo ranního rozletu nedělo prakticky nic. Celkem bylo odchyceno 9 ptáků 7 druhů: sýc rousný (1, letošní dvaadvacátý), lelek lesní (2, pátý a šestý letošní), pěvuška modrá (1), cvrčilka zelená (1), pěnice černohlavá (1), červenka obecná (2) a rehek zahradní (1).

Jasno, téměř klid (den 03.09.2021). Jak říká nadpis, v pěkném počasí se nic moc nedělo. Protahovaly slabé desítky lindušek lesních, jednou přelétly čtyři křivky a dvakrát hejnko pěti vlaštovek. Celkem bylo odchyceno 27 ptáků 9 druhů: střízlík obecný (2), pěvuška modrá (4), pěnice černohlavá (9, letošní maximum), pěnice slavíková (4), budníček větší (1), králíček obecný (1), králíček ohnivý (4), rehek zahradní (1) a sýkora uhelníček (1).

Nesvítíme (noc 02./03.09.2021) Jak jsme se pro letošek rozhodli, tak činíme. Během jasné noci bez větru jsme nesvítili a chytali jen na nahrávku. A nebylo to bez úspěchu – bylo odchyceno 16 ptáků 7 druhů: sýc rousný (1, jednadvacátý letošní), střízlík obecný (3), rákosník obecný (2), cvrčilka zelená (1), pěnice černohlavá (1), červenka obecná (7) a drozd zpěvný (1).

A opět dozvuky slabší noci (den 02.09.2021). Přehled ve dne odchycených druhů až na drobné odchylky odpovídá ptákům protahujícím v noci. I když jde stále o relativně slabý tah – celkem bylo odchyceno 19 ex. 11 druhů: krahujec obecný (1, dospělý samec, druhý letošní), krutihlav obecný (1, devátý letošní; v nejlepším roce 2016 se podařilo kroužkovat 18 krutihlavů, , oproti tomu např. v roce 2018 se chytil jediný), linduška lesní (1), pěvuška modrá (1), cvrčilka zelená (1), pěnice černohlavá (3), pěnice slavíková (5), pěnice hnědokřídlá (2), budníček větší (2), lejsek černohlavý (1) a červenka obecná (1).


Devátý letošní krutihlav. Druhý letošní krahujec.

Konečně se to pohnulo (noc 01./02.09.2021) V noci na 2. září to vypadalo na poslední relativně vhodné podmínky, ale při severním větru. Před půlnocí sem tam přeletovali jednotliví pěvci, jednotlivé volavky a dokonce menší hejno hus velkých. Po příjezdu "webmastera" se na sjezdovce začal předvádět dospělý samec lelka, mlha se ale válela spíše kus nad sítěmi. Kromě lelka se tady proháněla také řada netopýrů, cvílemi až osm najednou a počasí přitáhlo ke světlu řadu nočních motýlů, včetně velkých osenic a čtyř lišajů svízelových. Pěvci se také sem tam chytali, takže se do rána podařilo odchytit celkem 14 ptáků 11 druhů: sýc rousný (1, dvacátý letošní), lelek lesní (1, ráno, kupodivu mladá samice a ne lovící dospělý samec), rákosník obecný (1, dospělý pták), rákosník proužkovaný (1), cvrčilka říční (2, první letošní = 47. druh), cvrčilka zelená (1), pěnice černohlavá (1), pěnice slavíková (2, stále vede nad černohlavou v poměru 80:47), budníček větší (1), lejsek černohlavý (1) a červenka obecná (2).


Nadějné podmínky v druhé polovině noci. Rákosník obecný, druhý odchycený pták noci.Dospělý samec lelka, lovící ve světle reflektoru. Lišaji svízeloví.

Přerušení odchytů (den 31.08., noc 31.08./01.09. a den 01.09.2021). Minulou noc nebyly kvůli počasí (liják, vichřice) vůbec sítě roztaženy a dnešní den to bylo skoro to stejné (doznívaly srážky, vítr ještě zesílil). Ptáci se ale začali trochu ozývat, tak jsme v 9:30 roztáhli alespoň protilehlé světelné sítě, dvě sítě spodní a čtyři za sjezdovkou. Výsledek: 0. Pořád strašně fouká. Předvečerem by to ale mělo úplně ustat - tak uvidíme. Jediný odchyt poslední doby byl 31.08. osamělý ťuhýk obecný.

První odchyt dvou papírů (noc 30./31.08.2021). Optimistické předpovědi bohužel vzaly za své, a to vypadala noc hodně slibně. První ptáci se začali ukazovat s první tmou, ale u toho také zůstalo (táhli jen jednotlivě), přestože byla poměrně silná mlha a jižní vítr! Služba třetího týdne ovšem poprvé použila druhý papír, tedy překročila součet 20 odchycených ptáků – celkem bylo odchyceno 24 ptáků 8 druhů: kalous ušatý (1, první letošní = 46. druh), cvrčilka zelená (1), pěnice černohlavá (1), budníček větší (1), lejsek černohlavý (17, celkem letos už 427 ex.), slavík modráček (1, třetí letošní), červenka obecná (1) a bramborníček hnědý (1, osmý letošní).

Třetí letošní modráček.

Studený závěr srpna se slabým tahem (den 30.08.2021). Den přinesl jen nevýraznou migraci; zvláště u hřivnáčů ukázal, že stovková hejna na polích jižně od sedla se týkají ptáků slétajících se z okolních hnízdišť, protože přes sedlo se přenesli jen tři hřivnáči. Po desáté hodině se pod heliportem objevili tři ořešníci, později tři pochopi a po jedenácté přišel tah jednotlivých lindušek lesních. Po poledni jsme zaznamenali slabý tah dravců – min. pět kání lesních, ostříž lesní, dvě poštolky a další pochop. Odchyceno bylo 10 ptáků 8 druhů: linduška lesní (1, letos už 46 ptáků), ťuhýk obecný (1), pěnice černohlavá (1), pěnice slavíková (1; přestože nejsou vhodné podmínky k odchytu, je vidět že tento dominantní letní druh právě protahuje, od 26.08. se chytla aspoň jedna každý den a noc; v tuto chvíli jsme ještě nedosáhli poloviny průměrného ročního počtu, snad se nějaká pěkná noc ještě vydaří), pěnice hnědokřídlá (2), budníček větší (1), kos černý (2) a pěnkava obecná (1, první letošní = 45. druh).

Slabá noc s první megararitou (noc 29./30.08.2021). Noc nebyla nijak slavná, nejprve se chytili dva ťuhýci a pak byl dlouho klid. A najednou kolem jedné v noci, se objevil v síti podivný malý pták – a vyklubala se z něj první letošní megararita, sedmihlásek malý (viz dále)! Do rána se už moc nedělo, ale tento jeden host v sítích potěšil službu a pomocníky snad více než plné sítě. Odchyceno bylo 18 ptáků 10 druhů: ťuhýk obecný (2, jedenáctý a dvanáctý letošní), rákosník obecný (1), rákosník proužkovaný (2), cvrčilka zelená (2), SEDMIHLÁSEK MALÝ (1, třetí pro ČHS a čtvrtý pro ČR vůbec; předchozí byli na sedle odchyceni v noci 02./03.09.2013 a 17./18.08.2015, mimo to byl kroužkován 1 ex. 31.08.2019 v Praze-Uhříněvsi), pěnice slavíková (3), budníček větší (1), lejsek černohlavý (3), červenka obecná (2) a drozd zpěvný (1).


Sedmihlásek malý, první letošní rarita. Anglický název Booted Warbler znamená v překladu "obutý"; z fotky je jasné odkud k názvu přišel.

Slabší tahový den, první tisícovka (den 29.08.2021). Dnešní den: pořád mlha a poměrně čerstvý vítr a ráno kupodivu ani žádný rozlet, i když v noci se ptáci jednotlivě ukazovali (vše až po půlnoci). Na průtahu nic, jen 12:50 tři motáci pochopi. Díky dnešním odchytům jsme se překlopili přes první tisícovku kroužkovaných ptáků. Celkem bylo odchyceno 15 ptáků 9 druhů: krahujec obecný (1, mladá samice, první letošní = 42. druh; každoročně se chytá 2-11 krahujců, loňský rok patřil k nejslabším), strakapoud velký (1, už třetí letošní – více strakapoudů velkých se chytlo jen v roce 2012 a 2019, a to 6 resp. 4), linduška lesní (6, pokračuje slabý, ale nápadný tah), pěvuška modrá (2), pěnice černohlavá (1), pěnice slavíková (1), pěnice hnědokřídlá (1), pěnice pokřovní (1, pátá letošní) a červenka obecná (1).

Mohlo to být horší (noc 28./29.08.2021). Nová služba zahájila, jak se to na tento rok sluší, odchytem dvou sýců rousných. Až po jedné hodině se ukázala slušná mlha, která vydržela až do rána, ale zřejmě vzhledem ke změně směru větru se chytalo výrazně méně. Celkem bylo odchyceno 17 ptáků 9 druhů: křepelka polní (1, teprve pátá letošní), sýc rousný (2, celkem letos 19 ex.), cvrčilka zelená (1), pěnice slavíková (2), pěnice hnědokřídlá (2), lejsek černohlavý (4), slavík obecný (1, šestý letošní a celkově osmdesátý), červenka obecná (2) a rehek zahradní (2). Mimo to se podařilo odchytit také osm netopýrů: 4 netopýry stromové, 2 netopýry vodním, netopýra velkého a netopýra ušatého.


Odchytová akce probíhá druhým týdnem, službu má Jan Řezníček s pomocníky.

Dozvuky "velkého rána" (den 28.08.2021). Po utichnutí nočního tahu se jako vždy řada ptáků ze závěru noci ukrývala v okolních porostech a někteří z nich se pochytali během ranních kontrol, k tomu se přidal nápadný tah lindušek lesních. Celkem bylo odchyceno 46 ptáků 12 druhů: linduška lesní (11, letošní maximum), pěvuška modrá (2), rákosník proužkovaný (1), cvrčilka zelená (2), pěnice černohlavá (2), pěnice slavíková (9), pěnice hnědokřídlá (2), budníček větší (6), budníček lesní (2, šestý a sedmý letošní), lejsek černohlavý (3), červenka obecná (1) a rehek zahradní (5).


Mlha vydržela na sedle až do rána. Denní tah byl ve znamení lindušek lesních.

Odlesk velké noci (noc 27./28.08.2021). Předpověď počasí vypadala původně velmi dobře, ale už třetí noc po sobě se na poslední chvíli změnila. Přesto jsme tentokrát cítili větší naději, i když po setmění svítily nad sedlem hvězdy a zpoza mraku vykukoval měsíc. Přesto jsme před půlnocí s nadějí rozsvítili. Už po půlnoci bylo nad sedlem zataženo, ale mraky byly vysoko. A stejně vysoko bylo možné pozorovat jednotlivé přeletující ptáky ve frekvenci asi 1 za minutu. Po jedné hodině se frekvence přeletujících ptáků zdvojnásobila a fantazie dokreslovala další ptáky protahující mimo dosah reflektoru. Asi kolem druhé hodiny se nad hotelem v sedle objevily cáry mlhy a my ještě více zbystřili – takhle to někdy začíná. O hodinu později už byla deka nad sedlem, ale mlha nesestupovala na zem a ráno se blížilo. Konečně ve čtyři ráno se mlha konečně rozhodla zaútočit a pomalu zahalila na pár chvil i sjezdovku před světlem. A během okamžiku se ve vzduchu objevily desítky ptáků. Najednou byli všude, kličkovali před sítí, sedali před reflektor na okraj posekaného prostoru, další se vraceli zpět do trávy, jiní odvážně sedali i ke světlu – a další začali padat i do sítí. Bohužel už bylo pozdě, intenzivní tah probíhal asi hodinu a do toho se pomalu na severovýchodě objevila světlá mezera v mracích. A náhle jako když utne, bylo po tahu. Přesto jsme během té necelé hodiny odchytili 35 ptáků 11 druhů: linduška lesní (1; lindušky začaly táhnout ještě za tmy), rákosník proužkovaný (1), cvrčilka zelená (2), pěnice slavíková (8, evidentně druhý nejpočetnější pták této noci), pěnice hnědokřídlá (2), pěnice pokřovní (1, čtvrtá letošní), budníček větší (10, nejpočetnější pták noci; letošní maximum), lejsek černohlavý (4), slavík obecný (2, čtvrtý a pátý letošní), rehek zahradní (3) a bramborníček hnědý (1, sedmý letošní). Mimo to byl odchycen netopýr vodní a netopýr stromový.


Ve tři ráno vypadalo počasí na sedle nadějně. Tah slavíků obecných je evidentně opožděný.Dominantním druhem tahu byl budníček větší. Chytilo se i několik krásných samců rehka zahradního. Prvním ptákem u světla byl bramborníček hnědý.

Vzorkujeme (den 27.08.2021). Při zatažené obloze s mraky válejícími se kousek nad sedlem se opět chytal pestrý vzorek ptáků, ale ta pravá mlha stále nikde. A odpoledne se mraky dokonce začaly trhat a mizet... Celkem bylo odchyceno 22 ptáků 10 druhů: linduška lesní (2, celkem letos už 27 ex.), cvrčilka zelená (2), pěnice černohlavá (2), pěnice slavíková (2, letos zatím "vede pěnice slavíková nad černohlavou, a to v poměru 54:41), pěnice hnědokřídlá (2), budníček větší (4, celkem letos 28 ex.), červenka obecná (3), rehek zahradní (1), rehek domácí (2) a hýl obecný (2).

Další noc, která nevyšla (noc 26./27.08.2021). Původní předpověď slibovala mlhu a jižní vítr. Nakonec z toho bylo skorojasno a bezvětří a bylo doslova po ptákách. Odchyceni byli 4 ptáci 3 druhů: sýc rousný (2, celkem letos už 17 sýců), lelek lesní (1, třetí letošní) a pěnice slavíková (1).

Slabší letní den (den 26.08.2021). V Jeseníkách vládlo nad ránem a dopoledne deštivé počasí s řadou přeháněk, i když bylo o něco tepleji než během minulého dne. Celkem bylo odchyceno 10 ptáků 4 druhů: pěnice černohlavá (1), pěnice slavíková (1), lejsek černohlavý (7) a červenka obecná (1).

Noc jednoho ptáka (noc 25./26.08.2021). Očekávání byla silná, ale počasí se "umoudřilo", mlha nepřišla a tak jediným ptákem noci byl překvapivě pisík obecný – první od roku 2018 a teprve jedenáctý celkově!

Jedenáctý pisík, kroužkovaný na sedle.

Obnovení odchytů (den 25.08.2021). Ještě ráno foukal na sedle silný nárazový vítr, ale ten se postupně uklidnil a v polojasném počasí se konečně opět dalo chytat. Celkem bylo odchyceno 12 ptáků 7 druhů: linduška lesní (5), pěvuška modrá (1), pěnice černohlavá (2), pěnice hnědokřídlá (1), budníček menší (1), králíček ohnivý (1, teprve šestý letošní) a rehek domácí (1, druhý letošní).

Pauza v odchytech (den a noc 24.08. a 24./25.08.2021). Během úterý 24.08. se na sedle rozpršelo a ke všemu začal foukat silný nárazový vítr. Ten pokračoval i během další noci, kdy jej doprovázely přeháňky; odchyty musely tak být přerušeny.

Nadějná noc, která nevyšla (noc 23./24.08.2021). Po setmění ležela na sedle krásná mlha, nicméně na jih od sedla bylo jasno. Pomalu se ale od severu natáhl déšť a mlha se odvalila pryč. A bylo po tahu. Vše zpestřilo po půlnoci alespoň několik lišajů svlačcových u světla. Celkem byli odchyceni 4 ptáci: sýc rousný (1, letošní patnáctý), lelek lesní (1, druhý letošní) a lejsek černohlavý (2).Nadějné počasí kolem půlnoci. Noční duha na sedle! Jeden ze dvou lejsků této noci.

A opět dozvuky tahové noci (den 23.08.2021). Ráno a dopoledne ležela na sedle ještě mlha a do toho se chytali ptáci, kteří museli protahovat v noci, doprovozeni několika denními migranty a místními ptáky. Odchyceno bylo 56 ptáků 15 druhů: křepelka polní (1, čtvrtá letošní), linduška lesní (4), ťuhýk obecný (1), rákosník obecný (2), cvrčilka zelená (2), pěnice černohlavá (1), pěnice slavíková (6), pěnice hnědokřídlá (2), budníček menší (1), budníček větší (7), lejsek černohlavý (22), slavík modráček (1, druhý letošní), červenka obecná (1), rehek zahradní (3) a hýl obecný (2).

Jeden chyběl do stovky (noc 22./23.08.2021). Noc vypadala pěkně, na sedle ležela mlha, ale do půlnoci se chytil jediný pták. Pak to ale začalo a ani přerušování kvůli dešti nezabránilo pěknému odchytu. Zůstali jsme těsně před branou další stovkové noci, ale část ptáků z noci se chytila během rána následujícího dne. Celkem bylo odchyceno 99 ptáků 13 druhů: krutihlav obecný (1, osmý letošní), rákosník obecný (3), rákosník proužkovaný (3), rákosník zpěvný (3), cvrčilka zelená (3), pěnice slavíková (6), pěnice hnědokřídlá (2), budníček lesní (1, pátý letošní), lejsek černohlavý (73, druhá nejlepší letošní noc), slavík obecný (1,třetí letošní), slavík modráček (1, první letošní; 40. druh roku 2021), rehek zahradní (1) a bramborníček hnědý (1, šestý letošní).

Nabitý letní den, předzvěst tahové noci (den 22.08.2021). Od rána se v sítích objevovali ptáci, kteří museli být pozůstatkem nočního tahu, poprvé jsme také zaznamenali na obloze něco nápadnějšího ve dne – hejno 30 kormoránů velkých a také hejno 20 neurčených hus. Na konci denního součtu byl zatím nejpestřejší letošní den. Odchyceno bylo 46 ptáků 19 druhů: křepelka polní (2), lelek lesní (1, první letošní a jubilení 250. lelek kroužkovaný na sedle; 39. druh roku 2021), krutihlav obecný (2), linduška lesní (6, letošní maximum), pěvuška modrá (2), ťuhýk obecný (1, devátý letošní), rákosník proužkovaný (4), rákosník zpěvný (2), cvrčilka zelená (4), pěnice černohlavá (2), pěnice slavíková (8), budníček menší (1), budníček větší (2), králíček ohnivý (1, teprve pátý letošní), lejsek černohlavý (1), slavík tmavý (1, druhý letošní, pro zajímavost celkově 132. pro akci), červenka obecná (2), rehek zahradní (3) a drozd zpěvný (1).

Úsporná jasná noc (noc 21./22.08.2021). Další noc jsme opět nekonkurovali jasné obloze, odchyceno bylo 5 ptáků 3 druhů: sýc rousný (3, letošní maximu, celkem už 14 sýců), slavík obecný (1, druhý letošní a 76. celkově), hýl obecný (1, překvapivě, šestý vedený v nočních odchytech, zcela mimo zaznamenaný noční tah v polovině listopadu).

Odchytová akce probíhá prvním týdnem, službu má Zdeněk Zerzáň s pomocníky.

Slabší letní den (den 21.08.2021). Poslední den prvního odchytového týdne bylo skorojasno a ptáci viditelně netáhli. Bylo odchyceno 12 ptáků 5 druhů: pěvuška modrá (2), pěnice černohlavá (6), pěnice slavíková (2), červenka obecná (1) a rehek domácí (1, první letošní, 37. druh).

Úsporná noc (noc 20./21.08.2021). Během noci se vyjasnilo a do toho svítil měsíc, proto jsme ve shodě s letošní metodikou nekonkurovali vlastním zdrojem světla. Odchytit se tak podařilo první letošní křepelku polní a po dvou prázdných nocích dalšího, už jedenáctého sýce rousného.

Oblačný den bez tahu, ale něco se chytá (den 20.08.2021). Na sedle jsme při oblačném dni nepozorovali žádný tah, ale podařilo se odchytit 20 ptáků 10 druhů: krutihlav obecný (3, letošní maximum; více než dva krutihlavy se naposledy podařilo odchytit v srpnu 2016!), linduška lesní (1, desátá letošní), střízlík obecný (2), rákosník proužkovaný (1), rákosník zpěvný (1), cvrčilka zelená (3, celkem letos už 47 ex.), pěnice černohlavá (3), pěnice slavíková (1), budníček větší (1), červenka obecná (2) a rehek zahradní (2).

Polojasná úsporná noc (noc 19./20.08.2021). Polojasná noc bez tahu nepřinesla ani jednoho odchyceného ptáka.

Dozvuky velké noci (den 19.08.2021). Na začátku dne se stále ještě chytali ptáci z velké noci, mlha se postupně rozpouštěla aposléze se nad sedlem i vyjasnilo. Celkem bylo odchyceno 150 ptáků 12 druhů: rákosník obecný (4), rákosník proužkovaný (8), rákosník zpěvný (2), cvrčilka zelená (19, druhý největší počet), sedmihlásek hajní (1, druhý letošní), pěnice slavíková (14, letošní maximum), budníček větší (2), budníček lesní (1, čtvrtý letošní), lejsek černohlavý (95, celkem tedy za noc a ráno 279 ptáků), lejsek šedý (1, druhý letošní), červenka obecná (1) a rehek zahradní (2).

VELKÁ LETNÍ NOC (noc 18./19.08.2021). Odpoledne zahalil Jeseníky mrak, ze kterého hustě lilo, ale zároveň se při jižním větru nad hřebenem usadila známá bariéra mraků, klesající v podobě mlhy až na sedlo. Bylo zaděláno na něco velkého, po čem v létě tak toužíme, ale co počasí obvykle překazí. Ne tak dnes, kdy se ptáci rozlítali a do sítí přinesli krásnou sbírku letních migrantů; část ptáků z noci se pochytala ještě při následujících ranní kontrolách. Celkem bylo odchyceno 299 ptáků 17 druhů: krutihlav obecný (1, druhý letošní), ťuhýk oebcný (1, osmý letošní), rákosník obecný (23, nové maximum odchytů na ČHS), rákosník proužkovaný (28, třetí nejlepší odchyt vůbec, dosavadní maximum je 43 ex. v noci 17./18.08.2015 a 34 ex. v noci 09./10.08.2016), rákosník zpěvný (6), cvrčilka zelená (18, vyrovnání druhých nejvyšších počtů, dosavadní maximum je 37 ex. ve dne 03.08.2016), sedmihlásek hajní (1, první letošní), pěnice slavíková (6), pěnice pokřovní (1), budníček větší (9, letošní maximum), budníček lesní (3, první letošní), lejsek černohlavý (184, samozřejmě letošní maximum), lejsek šedý (1, první letošní), slavík tmavý (1, první letošní), rehek zahradní (11, letošní maximum), bramborníček hnědý (4, letošní maximum) a strnad zahradní (1, první letošní a celkově dvanáctý pro akci; celkem tak letos zatím 34 odchycených druhů).Dvanáctý strnad zahradní, chycený na sedle. První letošní slavík tmavý. A druhý letošní krutihlav.

Vlaštovky a jinak nic moc (den 18.08.2021). Na sedle se částečně vyjasnilo a tak byl pozorovatelný slabý tah jednotlivých vlaštovek. Jinak na nějaký tah pořád čekáme; odchyceno bylo 8 ptáků 5 druhů: linduška lesní (3), ťuhýk obecný (1, sedmý letošní), pěnice černohlavá (1), pěnice hnědokřídlá (1) a rehek zahradní (2).

Sýci nám dělají radost (noc 17./18.08.2021). Jednou to snad musí skončit, ale i když je to neuvěřitelné, i pátou noc po sobě skončili v síti další dva sýci rousní! Jinak táhli jednotlivě lejsci černohlaví a pár jich také uvízlo v sítích, ovšem převážně deštivá noc odchytům nakonec moc nepřála. Celkem bylo odchyceno 10 ptáků 4 druhů: sýc rousný (2, celkem letos už 10 ex.), rákosník obecný (1), cvrčilka zelená (1) a lejsek černohlavý (6, letošní "maximum"). K tomu se u světla objevil neméně překvapivě také lišaj pryšcový.Lišaj svízelový. Lišaj pryšcový – další druh lišaje pro sedlo. A další a další sýc rousný.

Na sedle fouká? (den 17.08.2021). Polojasný den doprovázel silný vítr a žádný pozorovatelný tah. Několik ptáků se ale v sítích přece jen objevilo, někteří jistě jako zbytek nočního tahu. Odchyceno bylo 11 ptáků 9 druhů: strakapoud velký (1, druhý letošní a celkově 24. pro sedlo), konipas bílý (1, první letošní a celkově už 37. pro sedlo; 28. letošní druh), linduška lesní (2), ťuhýk obecný (1, šestý letošní), cvrčilka zelená (1), králíček obecný (2), červenka obecná (1, osmá letošní – jaký bude asi letošní tah? Červenky představují 38 % ptáků kroužkovaných na sedle!), bramborníček hnědý (1, první letošní, 29. druh letošní akce) a drozd zpěvný (1).

Zase lije, ale ti sýci! (noc 16./17.08.2021). Skoro celou noc lilo a ptáci táhli jen slabě a jen asi do jedné v noci. Naprosto překvapivě se ale i čtvrtou noc chytili dva sýci rousní!

Vzorkování (den 16.08.2021). Ještě v pondělí teploty překračovaly dvacet stupňů, i když předpověď naznačovala jasnou změnu. Nad sedlem se ve dne tradičně nic nehýbalo, až na osamělého krkavce nebo hejnka křivek, v sítích ale skončil opět pestrý vzorek, zřejmě do značné míry místních ptáků – odchyceno bylo 20 ptáků 10 druhů, a tak jsme se dostali přes první stovku: linduška lesní (1), pěvuška modrá (4), rákosník proužkovaný (1, jistě z nočního tahu), pěnice černohlavá (4), pěnice hnědokřídlá (1), budníček menší (3), budníček větší (1), králíček obecný (2), červenka obecná (2) a strnad obecný (1, první letošní, 27. druh).

Dnes se podařilo odchytit také oba druhy našich páskovců – vlevo páskovec dvouzubý, vpravo páskovec kroužkovaný.

Letní tahová noc (noc 15./16.08.2021). Noc byla bez mlhy, ale ve světle reflektoru probíhal výrazný tah ptáků (ovšem s frekvencí asi 2 ptáci za minutu). Táhli podle všeho především lejsci a rákosníci, díky krásné viditelnosti se ovšem prakticky nic nechytalo. Celkem bylo odchyceno 9 ptáků 4 druhů: sýc rousný (2, celkem letos už 6 sýců), rákosník proužkovaný (2), lejsek černohlavý (4) a červenka obecná (1).

Letos se neobvykle dobře chytají sýci.

Vedro pokračuje (den 15.08.2021). Dneškem vrcholí příliv horkého vzduchu, na Sedle je už od rána vedro, ale díky mírnému větříku je to snesitelné. Ptáci se i tak nějací přesto zvláště po ránu chytali a objevily se i zajímavější druhy. Celkem bylo kroužkováno 32 jedinců 17 druhů: červenka obecná (3), pěvuška modrá (1), pěnice černohlavá (7), pěnice slavíková (2), pěnice pokřovní (2), pěnice hnědokřídlá (2), sýkora koňadra (1), ťuhýk obecný (4), rehek zahradní (2), budníček menší (1), cvrčilka zelená (1), králíček obecný (1), králíček ohnivý (1, čerstvé místní mládě bez korunky na hlavě), lejsek černohlavý (1), hýl rudý (1, mladý pták; šestý pták kroužkovaný na sedle), krutihlav obecný (1) a strakapoud velký (1).

Šestý hýl rudý kroužkovaný na sedle. První letošní krutihlav; loni se chytili pouze dva. Letos probíhá na sedle také výzkum ptačích parazitů.

Jasná hvězdnatá noc a další sýci (noc 14./15.08.2021). Po letech zkušeností a zejména na základě dobrých dat bylo od letošní sezóny zrušeno pravidelní "každonoční" svícení – to bude probíhat minimálně první měsíc jen během zatažených nocí s jižním větrem - uděláme tak radost přátelům tmavé oblohy, ušetří se tím nějaká ta elektřina a o žádné ptáky v sítích bezpečně nepřijdeme. Celkem bylo kroužkováno 5 ptáků tří druhů: rákosník proužkovaný (1), cvrčilka zelená (1), drozd zpěvný (1) a další 2 sýci rousní, tentokrát, na rozdíl od včerejška, už ovšem s klasickým využitím hlasové reprodukce.

První celý den – 14.08.2021. Na Sedle panovalo vedro, i když určitě snesitelnější, než dole v nížině, kromě prvních několika hodin kolem východu slunce bylo ovšem z pohledu ptáků samozřejmě mrtvo. Postupně se dodělávaly další a další drobnosti důležité k chodu tříměsíční akce. Celkem bylo kroužkováno 24 ptáků 14 druhů: pěvuška modrá (1, místní mládě), červenka obecná (1, místní mládě), rehek zahradní (1), budníček menší (1), budníček větší (1), pěnice slavíková (3), pěnice černohlavá (6), pěnice hnědokřídlá (1), cvrčilka zelená (1), linduška lesní (3), sýkora koňadra (1), sýkora uhelníček (1, asi místní mládě), králíček ohnivý (2) a ťuhýk obecný (1).

Spuštění regulerních odchytů – noc 13./14.08.2021. Pátek třináctého byl ovšem zejména ve znamení velmi intenzivní práce – probíhal úklid a příprava zázemí, stavěly se sítě, „sázel“ se náš již legendární „vánoční lesík“, drátovaly se přehrávače a kolem půlnoci se s vypětím sil podařilo poprvé i rozsvítit. Protože vál jižní vítr a a od západu se zatahovalo, nesvítilo se do prázdna, ale v kuželu světla se objevil kromě netopýrů i protahující ptáci a nebylo jich úplně málo. Proletovali ovšem obvykle vysoko nad sítěmi. Tu a tam se ale nakonec nějaký spletl a v síti skončil. Úplně prvním v noci odchyceným ptákem byl ovšem minimálně čtyřletý sýc rousný, který se chytl bez jakéhokoliv lákání, ovšem do sítě k odchytu sýců speciálně určené! Dost něuvěřitelná náhoda, korunovaná navíc tím, že nad ránem se do té stejné sítě a bez použití hlasové reprodukce, chytl ještě jeden další sýc (tentokrát tříletý), a ani jeden neměl na noze kroužek! Prostě podivná věc. Prvním nočním pěvcem byl asi hodinu po rozsvícení rákosník zpěvný a krátce po něm lejsek černohlavý – tedy naprosto klasická sestava srpnových nočních migrantů. Celkem bylo kroužkováno 12 ptáků 11 druhů: sýc rousný (2, celkem tedy na sedle kroužkováno už 170 sýců), pěnice hnědokřídlá (1), pěnice černohlavá (1), pěnice slavíková (1), rákosník obecný (1), rákosník zpěvný (1), cvrčilka zelená (1), lejsek černohlavý (1), rehek zahradní (1), budníček větší (1) a drozd zpěvný (1).

Během první noci se chytali sýci i bez reprodukce hlasu.

První ptáci letošních nočních odchytů – rákosník obecný a lejsek černohlavý.

Začátek akce (odpoledne, noc a den 12.-13.8.2021). Po pěti sezónách, kdy odchyty začínaly už počátkem srpna byl z více důvodů start každodenních odchytů (i do budoucna) posunut cca o dva týdny. Ve čtvrtek odpoledne se na Sedlo z nížiny přesunula naše stará dobrá maringotka a v podvečer dorazila parta, která přijela akci „postavit“. Na noc jsme zkusmo postavili 2 sítě a tak se hned první ráno, po nočním kochání se perseidovou oblohou, ještě před zahájením regulérního provozu s plným nasazením, podařilo kroužkovat první ptáky. Prvním kroužkovancem letošních podzimních odchytů se stal mladý slavík obecný, tedy jeden z několika druhů, jehož průtah byl celkem dobře podchycen v uplynulých pěti sezónách díky trvání odchytů od počátku srpna a v dalších letech bude nejspíše opět patřit jen k naprosto ojedinělým kroužkovancům, neboť v polovině srpna už protahují spíše jen opoždění jedinci. Do dvou instalovaných sítí se za ráno a dopoledne podařilo nově odchytit celkem 14 ptáků 9 druhů: slavík obecný (1, mladý; celkově 75. kroužkovaný na sedle), pěnice slavíková (1), pěnice černohlavá (5, včetně místních pelichajících ptáků), pěnice hnědokřídlá (1), rákosník proužkovaný (1), rákosník obecný (1), rákosník zpěvný (2), cvrčilka zelená (1), králíček ohnivý (1). K tomu se chytla jedna místní pěvuška modrá, která již kroužek měla.

První pták letošní akce – slavík obecný! Po roce vyrostl na sjezdovce "les" vánočních stromků.
Přípravu na letošní sezónu jsme nepodcenili, bouda dostala dokonce novou podlahovou krytinu.

Začátek akce 2021 (den 12.08.2021). Červenohorské sedlo se chytá na první návštěvníky sezóny.