V roce 2024 bylo kroužkováno (k 12.10.2024, den): | ||
celkem | z toho v noci | z toho ve dne |
4 388 ptáků 74 druhů | 2 161 ptáků 48 druhů | 2 227 ptáků 57 druhů |
Literární koutek O. K. se bohužel uzavřel, zprávy teď budou zase o něco více strohé, snad to vynahradí odchyty samotné. Ochlazení a deště jsme přečkali bez úhony (tím myslím sítě a stanoviště), nyní se vrací jižní vítr a červenky se sýkorami zdá se jedou docela pěkný tah.
Odchytová akce probíhá desátý týden (12.10-19.10.2024), službu mají Martin Strnad a Jana Hronková s pomocníky.
Slučí noc na uvítanou (noc 12./13.10.2024). Noc v závěru říjnového Big Day začala nadějně a prvním odchycený ptákem byla sluka lesní. Objevil se i zřejmě včerejší lelek, obloha se začala večer rychle zatahovat a opět bylo možné díky termovizi pozorovat nápadný tah červenek i jiných ptáků, před půlnocí se u sýcovky začal ozývat puštík obecný. Oblačnost, tedy mlha, se držela v první půlce noci vysoko, klesla až po třetí hodině. Opět protahovaly červenky, ale spíše v nižších desítkách, doprovázeli je jednotliví drozdi a sluky. Celkem bylo odchyceno 39 ptáků 9 druhů: sluka lesní (9, letošní maximum, celkem tak letos už 32 ex.), skřivan polní (1), střízlík obecný (1), pěvuška modrá (1), králíček obecný (2), červenka obecná (13), rehek domácí (4), kos černý (6, letošní maximum) a drozd zpěvný (2).
|
|
|
|
Odchytová akce probíhá devátý týden (05.10-12.10.2024), službu mají Luboš Doupal, Robert Doležal a Ondra Kauzál s pomocníky.
Návrat kroužkovatele (den 12.10.2024). Během noci se počasí na sedle celkem proměnilo, hlavně co se teplot týká a my tak měli příležitost zakusit první skutečně studený den. Namrzající sítě jsme sice nakonec naštěstí nezažili, i tak ale teploty kolem 2 stupňů nebyly nic moc. Možná i proto byl denní tah spíše slabší, ne-li úplně chcíplý. Přes sedlo přeletovaly opět hejnka sýkor, ale oproti předchozím dnům to byl spíše jen takový náznak tahu. Kromě nich přes sedlo přeletěla opět jedna menší letka kormoránů a hus a kolem jedenácté se přidal slabý, ale pořád dobře pozorovatelný tah baboček admirálů. Zcela skrytý mezi smrkovými větvičkami však ale evidentně probíhal tah králíčků, kterých jsme dnes odchytili překvapivě velký počet a nosili je od sítí skoro z každé kontroly. (Před zraky webmastera, sčítajícího o něco níže a pro posádku ve skrytu porostu u hotelu se po rozednění přeneslo nízko nad sedlem také fantastických 6500 holubů hřivnáčů v prakticky souvislém proudu.)
Už během noci a pak během dopoledne Dodin převzal kroužkovací kleště a vrátil se k tomu, proč na sedlo přijel. Vypadal zas mnohem spokojenější. Celé dopoledne jsme pak ve volných chvílích mezi králíčky všichni balili a šůrovali, abychom zhruba o půl dvanácté mohli předat chatičku další partě se 102 ptáky na kontě a ve stavu takovém, v jakém jsme se do ní na ten týden nastěhovali my. Nová parta v čele s Janou Hronkovou plna nadšení nechala sítě roztažené až do odpoledne a podle průběžných zpráv přidali k našemu odchytu dalších asi 100 ptáků. Že prý dnes králíčci „jdou“.
My jsme nakonec za ten náš týden odchytili 1841 ptáků 43 druhů, což znamená navýšení počtu odchycených jedinců za celou letošní akci o plných 77 %! Tentokrát jsme ale v sítích nenašli žádnou „Sibiř“ jako odměnu za prsty ožrané od sýkor a zkřehlé z nočního vybírání. I když… kdo ví? Při pohledu na nějakého toho asijského zatoulance v síti sice srdce nejednoho twitchera jeden dva tepy vynechá, ale ony to nejsou jen tyto vzácné druhy, které píšou neuvěřitelné příběhy. Kdo ví, kolik takových zdánlivě nenápadných budníčků, červenek, pěnic nebo bramborníčků přiletí z podobné dálky, ale nikdo se to nedozví, nikdo se nad nimi nedojímá, protože je to přeci ten náš dobře známý druh.
I když byl náš týden na počty ptáků spíše bohatší, pořád letos chybí do průměrného odchytu ještě dobrých 7 tisíc ptáků. Ti tam tedy pořád asi někde dřepí a tikají jako časovaná bomba. Bude mít příští týden posádka ještě lepší odchyt než my? Těžko říct… Podle předpovědi je čeká několik nocí slibných, včetně té dnešní, ale také několik nocí s jasnou oblohou. No přejme jim to, je to hukot a zážitek na dlouhou dobu.
A já se nyní s vámi, moji milí čtenáři, loučím a upadám do bezvědomí. Přijel jsem si na sedlo vyčistit hlavu vybíráním sítí a v případě nutnosti sehrát takové kroužkovatelské třetí housle. Nakonec jsem vlivem těžko ovlivnitelných událostí musel přesednout o dvě židle blíž k dirigentovi ptačí migrace, který nám sesílal ptáky ptáky celý týden minimálně tempem allegro. Ale ničeho nelituji, z ornitologického pohledu to bylo opět výjimečně krásné, jen ti moji kamarádi si to asi tolik neužili. Tak třeba zase za rok. Za devátou sedelskou posádku,
„Rubeus H.“
Celkem bylo odchyceno 205 jedinců 15 druhů: linduška luční (2), sýkora modřinka (6), sýkora koňadra (18), sýkora uhelníček (12, letošní maximum a odraz prvního výrazného letošního tahu druhu, chyceny byly vesměs až později během dne), skřivan polní (2), budníček menší (3), pěnice černohlavá (3), šoupálek dlouhoprstý (4, což je pro zajímavost vyrovnání denních maxim z prvních let akce), střízlík obecný (19), králíček ohnivý (6, jednotlivě doprovázeli králíčky ohnivé od rána do odpoledne), králíček obecný (83, letošní maximum, s výrazným odpoledním tahem), červenka obecná (35), rehek domácí (2), pěvuška modrá (10), pěnkava obecná (1) a pěnkava jikavec (1, pátá letošní).
Červenky vrací úder (noc 11./12.10.2024). Předpověď na dnešní noc se měnila za den několikrát až se ustálila na něčem, co vypadalo jako docela slibná noc. Ne, že bychom si chtěli stěžovat, ale určitě nebudu mluvit jen sám za sebe, když řeknu, že kdyby ta poslední noc na sedle nebyla nějaká šílená a mohli jsme si trochu odpočinout před cestou domu, nezlobil bych se.
Každopádně večerní pohled na srážkové radary ukazoval něco jiného. Hodinu po západu slunce na mapě Evropy vykvetla ona dobře známá kola kolem každého z radarů, která značí velmi silný tah ptáků. Dnes se tedy spát moc nebude. S Luckou jsme drželi první hlídku a z okýnka chatičky pozorovali, jak se do sedla střídavě snáší mlha, aby se zase zvedla a tak pořád dokola. S každým sednutím mlhy se do sítí vysypalo několik červenek, neklamný znak toho, že to letí. Kolem půlnoci nás personálně dorazil podpořit i Martin Vavřík, který se rozhodl posbírat na sedle pár druhů pro svůj říjnový Big Day.
Červenky se vlastně chytaly podobným tempem skoro celou noc, kolem sítí jsme chodili v podstatě pořád a málokterá kontrola byla úplně bez ptáků. Vzhledem k tomu, jak se mlha zvedala a sedala, se ale nakonec počet odchycených červenek jen zlehka přehoupl přes jednu stovku za celou noc. Pokud by mlha padla a vydržela, bylo by jich možná i desetkrát tolik. I proto jsme se mohli v noci při službách docela šikovně prostřídat a tedy ani úplně nezničit před cestou domů. Celý noční odchyt byl dnes ale především neuvěřitelně pestrý. V síti opět skončil jeden lelek, kalous a dokonce i zbloudilý hřivnáč. Nad světlem také nějakou dobu kroužila čtveřice záhadných velkých ptáků, kteří se nesli na elegantních dlouhých křídlech. Velmi pravděpodobně se jednalo o nějaké kolihy, ale nakonec si svoje tajemství tito čtyři ptáci odnesli nerozluštěné do tmy.
Jen ta malá plyšová sovička se žlutýma očkama se zase neukázala… Celkem bylo odchyceno 146 jedinců 11 druhů: holub hřivnáč (1; první noční vůbec, doplňující skládačku všech čtyř druhů našich měkkozobých chycených v tomto čase; předchozí tři ptáci byli odchyceni ve dne v letech 2014 a 2015 a naprosto neilustrují masivní denní tah, který tudy každoročně probíhá), lelek lesní (1, další pozdní, letošní devětadvacátý), kalous ušatý (1, pátý letošní), skřivan polní (1, druhý letošní), střízlík obecný (29, letošní maximum), kos černý (4), drozd zpěvný (1), červenka obecná (105), rehek domácí (1), rehek zahradní (1) a dlask tlustozobý (1). Kromě toho byl odchycen také jeden jedinec netopýra parkového.
Nová naděje (den 11.10.2024). Vzhledem k personálním patáliím a probděné noci jsme dnešní den začali jen s podmnožinou běžně roztahovaných sítí, byť ne zas úplně skromnou. Dnešní den však tah přes sedlo téměř neprobíhal. Minimálně dopoledne se nad sedlem objevovaly v podstatě pouze ojedinělá hejnka sýkor koňader i modřinek, což se nakonec projevilo i na počtech odchycených ptáků, který i tak dobře reprezentuje intenzitu dnešního tahu.
Během dopoledne se postupně vyjasňovalo a kolem poledne se udělalo vyloženě hezky. Změnu počasí zřejmě začuli i holubi (jedno z hejn mělo i dobrých 500 hlav) a hlavně dravci, kterých zas protáhlo něco málo přes sto. Hlavně káňata, ale i přes deset krahujců, jestřáb, dva dřemlíci a několik poštolek. Jen ten skalák, který prosvištěl přes sedlo předevčírem, se dnes neukázal. Sedlem také proletěla první letka devíti husí, předzvěsť toť přicházející zimu a tisícihlavých hejn na našich významných vodních plochách.
A stejně jako se vyjasňovalo nebe se trochu i rozjasňovala moje mysl, neboť Dodin se zdá být z nejhoršího venku a tak dnešní noc, která věští opět podmínky téměř ideální k odchytu, nějak zvládneme. Po půlnoci by nás měl přijet posílit ještě Martin Vavřík z nížiny, který zde začne svůj říjnový Big Day. Trochu mě pořád ale přeci jen děsí klesající teploty. Přes den se citelně ochladilo a teploty okolo nuly mohou přinést namrzající mlhy a i sítě. Abychom ještě nemuseli v noci celé sedlo balit a rozmražovat… Celkem bylo odchyceno 29 jedinců 10 druhů: sýkora modřinka (2), sýkora koňadra (8), budníček menší (1), šoupálek dlouhoprstý (1, čtvrtý letošní), střízlík obecný (3), králíček ohnivý (1), králíček obecný (7), červenka obecná (3), pěvuška modrá (1) a pěnkava obecná (2).
|
|
Kromě protahujících králíčků obecných… | …stále ještě proletují i králíčci ohniví. |
A zase to táhlo (noc 10./11.10.2024). Předpověď na dnešní noc se během dne několikrát změnila až se ustálila na celkem snesitelném dešti z kraje večera a posléze mlhy a mírného větříku po zbytek noci. Což se nakonec vyplnilo téměř beze zbytku. Potenciálním problémem ale bylo, že nám dnes ráno, ještě před příchodem hord sýkor, zalehnul i druhý ze tří hlavních kroužkovatelů Dodin. Velitelův moribundus si na nás začíná vybírat svou daň.
Celou noc jsme tak obstarávali v zásadě ve třech (kolegu Kopeckého jsme si strategicky nechali pochrupkávat na denní odchyt). A celou noc bylo v podstatě co dělat. Nejednalo se o onu mytickou velkou noc, pouze jednu z těch malých velkých nocí, ale i tak nám dala vlastně celkem slušně zabrat. Sítě jsme tedy roztáhli až o hodinu později, tedy až přešel déšť a o další hodinku dvě začali ptáci kolem světla vířit, přestože mlha byla poměrně vysoko. Ale pokaždé, když sedla do sedla, vysypala do sítí opět převážně červenky, ale i drozdy a celou řadu pozapomenutých hmyzožravců, včetně těch transsaharských! Kolem sítí opět dokonce poletovala samička lelka lesního, ale nechytila se. Vzduchem sem tam prosvištěla sluka a ze smrčků se ozývali dlasci. Jejich jinak vcelku nenápadný hlas nám ale připadal jako hrůzostrašný ryk krvelačných bestií. Při představě, že místo červenek vybíráme ve velkých počtech právě dlasky, nejeden kroužkovatel zbledne.
Dlask se nakonec zastavil pro kroužek jen jeden, ale červenek bylo opět solidní množství, nenechali se zahanbit ani drozdi. Tah naštěstí chodil v dostatečně odstupňovaných vlnách, abychom to v pohodě zvládali a po čtvrté klasicky zcela ustal. Ranní rozlet nakonec nebyl tak bohatý, jako jsme se obávali, ale představa denních odchytů hejn sýkor nás, vzhledem k našim personálním patáliím, i tak docela děsila už od brzkých nočních hodin. Celkem bylo odchyceno 329 jedinců 14 druhů: křepelka polní (1, sedmá letošní), sluka lesní (1, třiadvacátá letošní), rákosník obecný (1, pouhý čtrnáctý letos), rákosník proužkovaný (6), budníček menší (3), pěnice černohlavá (8), střízlík obecný (5), králíček obecný (2), kos černý (1), drozd zpěvný (13), červenka obecná (284), rehek zahradní (2), bramborníček černohlavý (1; první letošní = 73. druh sezóny), dlask tlustozobý (1). V síti se také zastavila jedna červenka s kroužkem italské kroužkovací centrály. Kromě toho byl odchycen jeden netopýr černý a vodní.
Výživný tah (den 10.10.2024).
Den začal podobně jako dny předchozí, šedivou oblohou a výrazným tahem ptáků. Ten nastartoval prakticky ihned po rozednění a celý den držel tempo cca 120 ptáků za minutu. Hlavně v první půli první půle dne dominovali na nebi konipasi a lindušky. Velmi brzy ovšem převzaly otěže klasicky pěnkavy obecné a jikavci společně se dvěma běžnými druhy sýkor. I tak ale konipasů opět protáhlo značné množství. Mezi táhnoucími ptáky se dnes dali opět nalézt zvonohlíci, konopky, čížci, špačci, dlasci nebo i nepočetní holubi hřivnáči a skřivani lesní.
Díky vhodným povětrnostním podmínkám se dnes podařilo odchytit i poměrně velké množství pěnkavovitých ptáků, ale hlavně překvapivého množství druhů. Celkově však odchytům opět zcela bezpečně vévodily sýkory koňadry a modřinky, jichž jsme si opět užili do sytosti až do zbolení prstů.
Což byla trochu škoda, neb tah byl dnes opět nádherný, nicméně na jeho užívání dnes nebylo příliš mnoho prostoru. Zároveň předpověď počasí na další dny už nevypadá příliš příznivě, tak uvidíme, jak to dopadne. Dnes v noci je předpovídán déšť, tak je možné, že ani nebudeme roztahovat sítě.
Mimochodem, nechceme se chvástat, ale už jsme za tento necelý týden zvýšili počet letos odchycených ptáků o 52 % :))) Celkem bylo odchyceno 245 ptáků 17 druhů: sýkora modřinka (81), sýkora koňadra (105, letošní maximum), sýkora uhelníček (3), skřivan lesní (3), budníček menší (3), králíček obecný (5), drozd zpěvný (4), červenka obecná (11), pěvuška modrá (11), linduška luční (2), linduška lesní (1), pěnkava obecná (10, letošní maximum), pěnkava jikavec (1), dlask tlustozobý (1), konopka obecná (2, první letošní = 70. druh sezóny), zvonek zelený (1, první letošní = 71. druh sezóny), čížek lesní (1, první letošní = 72. druh sezóny).
|
|
Mezi dnešními horadmi sýkor potěšili i tři uhelníčci… | … nebo naši oblíbení lulani. |
Noc drozdů (noc 09./10.10.2024). Dnešní noc začala opět oblačností vysoko nad sedlem, podle předpovědi se však měla do sedla nakonec nasunout. Navíc vanul pro nás příznivý jižní větřík. To se nakonec kolem zhruba desáté hodiny vyplnilo a mlha se do sedla skutečně nasunula, byť mnohokrát o pár metrů vystoupala, aby opět zase klesla. Takové počasí evidentně velmi vyhovovalo drozdům zpěvným a v první půli se tak jednalo o téměř jediný, ale za to poměrně početně táhnoucí druh. Po půlnoci se k drozdům přidaly i červenky, ale dnes do odchytových statistik výrazněji nepromluvily. Kupodivu se ve světle reflektoru daly občas zahlédnout i jednotlivé lindušky nebo skřivani polní.
Oni by nakonec možná nepromluvili do statistik ani ti drozdi, nebýt Petra Podzemného a nad ránem i Martina Vavříka, kteří velmi zkušeně dokázali jednotlivé drozdy odchytávat do podběráku, popř. stáli celý večer venku u světla a vyndávali drozdy ještě dřív, než se stačili vyplácat ze sítí ven. Petr nás navíc tu a tam překvapil i jiným velmi zajímavým pěvcem, včetně jedné lindušky, která nám velmi zamotala hlavu (viz obrázková galerie). Kromě pěvců patřila noc také slukám, kterých jsme chytili pro letošek rekordních sedm jedinců. Z nepěvců pak velmi překvapila i maličkatá samička lelka lesního, opět celkem pozdní zástih. Odchycená samička byla ovšem evidentně v dobré kondici a tak ji přejme mnoho štěstí pro let do Afriky.
Po druhé ranní tah ovšem opět trochu uvadl a zahrozil opět až nad ránem při ranním rozletu. Celkem bylo odchyceno 57 ptáků 10 druhů: lelek lesní (1, letošní osmadvacátý), sluka lesní (7, letošní maximum; celkem letos už 22 ex.), pěnice slavíková (1, jeden z nejpozdějších odchytů), kos černý (1), drozd zpěvný (33, letošní maximum), červenka obecná (10), bělořit šedý (1, teprve druhý letošní), rehek zahradní (1), mysteriózní linduška (1), strnad rákosní (1, druhý letošní). Mimo to byla odchycena i jedna samice netopýra rezavého.
V noci hnusně, ve dne hnusně (den 09.10.2024). Noční déšť vydržel až do rána, kdy konečně přinesl mlhu a přešel v drobné mrholení a umožnil nám začít s notným zpožděním dnešní denní odchyt. Ptačí tah od rána docela hezky běžel, na nebi bylo slyšet, že letí hodně konipasů a lindušek, pěnkav výrazně méně než dny předchozí. V podobných počtech jako pěnkavy letěly i dnes sýkory. Ale oproti předchozím dnům šlo přeci jen o mnohem menší počet ptáků. Dnes jsme ale na hordy ptáků zůstali s Dodinem sami, neb naše skvělá výpomoc Lenin odtáhla nad ránem domů do nížiny.
Odchyt nicméně kazil střídavě sílící a slábnoucí déšť a celé dopoledne jsme tak chodili od sítí s prázdnou. To se změnilo až ve chvíli, kdy dorazila čerstvá posila ve formě Lucky Votrubcové a tak jsme se mohli zanedlouho radovat z alespoň několika odchycených ptáků. Posádku během dopoledne doplnil ještě Petr Podzemný, ale ten již příliš mnoho ptáků do sítí nepřinesl. Později by se k nám měl připojit ještě Franta Kopecký, legendami opředená postava převážně mezi protahujícími chřástaly, tak doufáme, že nám přinese dnešní noc více štěstí. Noc by měla být opět se silným jižních vichrem, ale podle předpovědi i s mlhou, což by mohlo přeci jen nějaké ptáky do sítí zanést. Třeba se dočkáme nějakého zajímavějšího odchytu sluk? Kdo ví… Celkem byli odchyceni 3 jedinci 3 druhů: sýkora koňadra (1), červenka obecná (1) a pěvuška modrá (1). Kromě toho se v sítí ukázal i jeden pelichající budníček menší s kroužek některé z předchozích posádek.
Fičák (noc 08./09.10.2024). Dnešní noc věštila podle předpovědi zavřené sítě. Nakonec nám to nedalo a s přicházejícím večerem jsme otevřeli podmnožinu běžně otevřených sítí, jejichž provoz je za silného větru bezpečný. Vítr ale celý večer sílil a zanedlouho dosahoval rychlosti hodně přes 10 m/s a v nárazech ještě mnohem více. Není tak divu, že jsme za celou noc nic nechytili. Ani tah ptáků nebyl příliš výrazný, zkraje večera přes sedlo přeletěla jedna zapomenutá sluka a po sjezdovce šmejdil kalous. Červenky jsme napočítali možná dvě a tím to v podstatě skončilo.
První půli večera nám zpříjemnila návštěva Martina Vavříka ze Sobotína, po jeho odjezdu se však většina osazenstva odebrala do spacáků. Chodit kolem sítí celou noc bylo v podstatě zbytečné a spíše než, že bychom hledali chycené ptáky jsme kontrolovali, jestli něco v tom větru neuletělo (a taky že málem jo). Naši odchytovou křeč nakonec ve dvě ráno při střídání stráží ukončil celkem výrazný déšť. Ten jsme na mateoradaru vyhlíželi celou noc, pokud by nepršelo moc a mrak by klesnul do sedla, byla by zde šance, že se některý z ptáků staví na pozdrav v sítí. Tento déšť ale zůstal vysoko a jen na nás pršel.
Inu, kdybychom šli spát rovnou, vyšlo by to na stejno. Celkem bylo odchyceno 0 jedinců 0 druhů.
I dnes ptáci opět letí (den 08.10.2024). Dnešní ráno začalo podobně jako včerejší a to překrásným tahem hlavně dlasků. Velmi brzy se k nim připojily pěnkavy. Na rozdíl od včerejška, kdy pěnkavy obecné tvořily většinu, dnes možná proletělo o chlup více jikavců než pěnkav obecných. Hodinku po rozednění vyrazili na cestu stejně jako včera lindušky, konipasi a zvonohlíci, doprovázeni menšími hejnky čížků nebo konopek a samozřejmě hordami sýkor. Přes sedlo se převalila i jedna menší letka osmi kormoránů a občasný holub hřivnáč. Podrostem opět nenápadně protahovaly pěvušky modré.
Tah to byl opět krásný, i když oproti včerejšku vyloženě vlažný. Pořád se ale přes sedlo pohybovalo od 100 do 300 ptáků za minutu, takže za celé dopoledne proletěly desetitisíce ptáků. Zvláště po deváté hodině se nebe skoro vyčistilo a sluníčko prohřívalo naše zkřehlá nebohá a zmožená těla. Slunečné počasí dnes, stejně jako včera, vytáhlo na nebe i stovky baboček admirálů, které se třepotavým letem na svých křehkých křídlech probíjely proti větru směrem k jihu. Migrační chování je stejně fascinující ať už se jedná o ptáky, savce nebo hmyz.
Idylu nám kolem půl jedenácté nakonec zkazil odchyt asi stovky sýkor koňader a hlavně modřinek. Zvláště odchyty modřinek mohou být stresující záležitostí, ptáčci jsou to malí, ale bojovní, špatně se vymotávají a v sítích se tak rychle vyčerpávají. Mezi širokou veřejností oblíbení sympatičtí návštěvníci krmítek se tak pro nezkušené kroužkovatele mohou stát doslova noční můrou. Ale to my nejsme, že?
Chmurnou náladu z bohaté nadílky sýkorek podtrhla ještě nízká oblačnost, která se nasunula na sedlo od jihu a trochu zpomalila celý tah. Navíc předpověď na dnešní noc věští zavřené sítě, vítr má v nárazech dosahovat až 20 m/s a v druhé půli noci přinese vydatný déšť. Ještě ke všemu bohužel našeho velitele zlomila zákeřná choroba; dnes ráno vyrazil zpět do nížin. Zítra náš tým ale posílí tři čerstvé posily, takže personálně se s tím nakonec vypořádáme. Ale lítost, že si velitel tah neužije přetrvá. Celkem bylo odchyceno 204 ptáků 16 druhů: sluka lesní (3, celkem letos už 15 ex.), sýkora modřinka (83, ano opravdu slovy osmdesát tři, samozřejmě letošní maximum), sýkora koňadra (61), sýkora uhelníček (1, letos zatím pouhých 26 ex.), skřivan lesní (1, druhý letošní), budníček menší (1), pěnice černohlavá (1), střízlík obecný (3), králíček ohnivý (1), králíček obecný (6), drozd zpěvný (4), červenka obecná (14), pěvuška modrá (14), linduška luční (1), konipas bílý (1, třetí letošní) a pěnkava obecná (9, to není zlé; letošní maximum).
Tah netah (noc 07./08.10.2024). Dnešní noc nezačala příliš optimisticky. Byť vanul jižní vítr, byl poměrně silný, ale obloha byla jasná, popř. s potrhanou vysokou oblačností. Rozsvěcovat světlomet hned z kraje večera tak nemělo valného smyslu a většina osazenstva chatičky se poměrně brzy odebrala do spacáků. Noční nebe bylo, vyjma všudypřítomných hlasů z reproduktorů, tiché a zcela ptákuprosté. Ze začátku noci byly slyšet jen vysoké hvizdy lovících netopýrů, ale ani těch pravděpodobně nebylo nijak moc.
S postupem noci se však situace začala vyvíjet a kolem půl dvanácté jsem ve světle čelovky náhodně objevil nízko letící červenku. Ihned poté se přes sedlo převalil poklop z mlhy a spěchal v jižním větru k severu. Byť byla mlha pořád alespoň 20 metrů nad zemí, rozsvítili jsme světlo a těšili se, že by se nakonec něco chytit mohlo. Zvláště vysoké kontaktní hlasy drozdů zpěvných se chvílemi z nebe nesly s poměrně slušnou kadencí a sem tam se nějaký i zastavil u světla. Z klasických pěvcovek se ovšem poměrně snadno vyklepávají, takže byť finální počet odchycených ptáků není nijak oslnivý, dává tušit, že drozdi se zřejmě opravdu pohnuli. Osazenstvu chatičky však dnes udělal velkou radost další odchycený kalous, tentokráte ten bez „uší“. Nejbohatší byl však opět až ranní rozlet, který počet odchycených ptáků zdvojnásobil. Celkem byl odchyceno 42 ptáků 8 druhů: sluka lesní (1, dvanáctá letošní), kalous pustovka (1, první letošní = 69. druh sezóny; celkově 37. pustovka kroužkovaná na sedle), střízlík obecný (4), kos černý (1), drozd zpěvný (11), červenka obecná (22), rehek zahradní (1) a pěvuška modrá (1). Kromě toho byl odchycen také jeden maličký netopýr hvízdavý.
Letí úplně, ale úplně všecko (den 07.10.2024). Hned od rána totiž nastartoval naprosto fenomenální tah. Ona pověstná dálnice ptáků, nepřetržitý proud těl a křídel doprovázený kakofonií kontaktních hlasů, kterými se ptáci ujišťují, že pořád letí spolu. Ptáci vyrazili už za tmy, kdy se nebe naplnilo skřípáním dlasků, na což brzy navázala padesátihlavá hejnka obou našich druhů pěnkav a sýkor koňader. Bylo úžasné sledovat nejen samotné ptáky, kteří se probíjeli sílícím jižním větrem, ale i to, jak se tah proměňoval. Hodinku po východu slunce se k pěnkavám a sýkorám přidali konipasi, tisíce konipasů bílých spěchajících k jihu a později i obdobné počty lindušek lučních a modřinek. Ty doprovázela méně početná hejnka čížků nebo křivek. Ještě později se na nebi začali objevovat i zvonohlíci nebo špačci a všude bylo slyšet vysoké cicicici pěvušek.
Pěnkavovití ptáci jsou ovšem vynikající letci a pokud vyloženě nefouká tak, že musejí jít po sjezdovce pěšky, příliš se nechytají. A dnes tomu nebylo jinak. Naproti tomu sýkory si pobyt v sítích zřejmě vyloženě užívají, jinak lze těžko vysvětlit, že jsou schopné se do sítí vracet proti směru tahu, aby nás potěšily svými zobáčky, kterými jako šicí stroj neomylně otesávají nehtová lůžka a tahají za záděry.
Což také znamenalo, že jsme se v podstatě za celý den nezastavili, pořád bylo co nosit a když už to náhodou vypadalo, že bude kontrola prázdná, skóre neomylně vylepšilo nějaké zapomenuté hejnko sýkor v některé ze sítí ukrytých ve vegetaci kolem sjezdovky. I přesto byl ale zážitek z dnešního tahu naprosto neopakovatelný a samotný odchyt nakonec také velmi pestrý. Osobně odhaduji, že přes sedlo mohlo za celé dopoledne přeletět hodně přes milion ptáků, každou vteřinu měl člověk nad sebou několik padesátihlavých hejn. Zážitek, na který člověk bude vzpomínat ještě hodně dlouho. I o tom sedlo je, nejen velké noci, ale i tyto krásné velké dny.
Mimochodem, dnešním dnem naše parta také prozatím zvýšila počet odchycených ptáků o 29 %. Takže konečně to docela léce!
Celkem bylo odchyceno úplně ale úplně všecko nebo také 267 ptáků 20 druhů: sýkora modřinka (55, letošní maximum), sýkora koňadra (81, letošní maximum), budníček menší (6), mlynařík dlouhoocasý (1, první letošní = 63. druh sezóny), střízlík obecný (11, letošní maximum), králíček ohnivý (1), králíček obecný (5), špaček obecný (1, první letošní = 64. druh sezóny), kos černý (2), drozd zpěvný (2), červenka obecná (52), pěvuška modrá (34, letošní maximum), linduška luční (4), linduška lesní (1), konipas bílý (2, první letošní = 65. druh sezóny; častý na tahu, ale vzácný v sítích, dosud bylo chyceno jen 43 ex.), pěnkava obecná (5), pěnkava jikavec (1), stehlík obecný (1, první letošní = 66. druh sezóny), zvonohlík zahradní (1, první letošní = 67. druh sezóny) a strnad rákosní (1, první letošní = 68. druh sezóny).
Pokusil jsem se nahrát část dnešního fenomenálního tahu, ale telefon prostě nedokáže zachytit fakt, že všude kolem vás jsou ptáci. Jejich kontaktní hlasy byly místy snad i hlasitější, než všudypřítomný řev playbacku.
Malá velká noc (noc 06/07.10.2024) Na dnešní noc jsme se velmi těšili. Mlha s mírným jižním větrem je téměř zaručený recept na onu mytickou velkou noc, kdy se tah ptáků odehrává nízko v záři sedelského reflektoru a pro kroužky se může stavit klidně tisíc ptáků za noc. Jaké ale bylo naše překvapení, když se mlha ze sedla k večeru stáhla, pak si zase sedla a pak se zase zvedla. Takže jsme si o nějakých odchytech mohli nechat pouze zdát a většina osazenstva chatičky to mezi devátou a desátou zabalila. Před světlem se honilo pár zapomenutých netopýrů jinak byl na nebi klid a ve vzduchu ticho.
Nakonec se ale mlha zhruba v deset do sedla vrátila a v jedenáct se začali objevovat ptáci. Nejprve nesměle a pak jsme z jedné kontroly přinesli 40 červenek a bylo jasné, že se jde vstávat a kroužkovat. Zážitek to byl opět velmi krásný a intenzivní, červenky jdou ze sítí vyndavat téměř po tmě a poslepu a neustálé „čištění“ sítí od těchto sympatických malých tahounů alespoň na mě funguje jako dokonalý relax pro přepracovanou hlavu.
Víření ptáků ve vzduchu ovšem okolo jedné ranní opět poněkud polevilo a to do té míry, že se část osazenstva vrátila opět do spacáků. Ptáci se pak chytali sice nadále, ale v kadenci, která se dala zvládat ve ztenčené podobě. Ranní rozlet pak zahrozil posledním záchvěvem ptáků a předal žezlo dennímu tahu. A že to teda bylo sakra žezlo. Celkem bylo odchyceno 342 ptáků 12 druhů: lelek lesní (1, sedmadvacátý poměrně pozdní pták), sluka lesní (1, letošní jedenáctá), kalous ušatý (1, čtvrtý letošní), rákosník proužkovaný (1), pěnice černohlavá (2), střízlík obecný (1), králíček ohnivý (1, první noční letos), králíček obecný (1), drozd zpěvný (7), červenka obecná (323, letošní maximum natuty), pěnkava jikavec (1, druhý letošní, jeden ze dvou pěnkavovitých ptáků táhnoucích i v noci), dlask tlustozobý (2, druhý pěnkavovitý pták, táhnoucí v noci; z noci je také více než polovina odchytů, i když ve dne jistě táhne mnohem početněji).
Letí sýkory (den 06.10.2024). Co jsme si neužili večer částečně vynahradil ranní rozlet. Zvláště z kraje rána se ptáci od sítí celkem pěkně nosili, i když převážně koňadry. Mezi nimi ale bylo vtroušeno překvapivě dost střízlíků a hlavně králíčků obecných, jejichž tah se dnes zřejmě pěkně rozběhl. Sýkory koňadry a i pěnkavy bylo z mlhy slyšet poměrně často, evidentně jich přes sedlo dopoledne protáhlo možná několik set. Tah přes sedlo ale dopoledne nakonec překvapivě rychle umřel a ozval se zase až kolem jedenácté, kdy se z mlhy začínaly ozývat hlasy mnoha modřinek, postrachu to leckterého z kroužkovatelů.
Po poledni, již se staženými sítěmi, jsme ale nakonec byli svědky náhlého a pro sedlo dosti netypického nástupu solidního tahu ptáků. Z mlhy se nejprve vylouplo několik poštolek (celkem min. 16), po nich jako duch jeden zmatený moták pochop, kterého následovalo překvapivé hejnko dvanácti luňáků červených a jednoho zapomenutého hnědého. Za dravci pak vyrazilo cca 2000 pěnkav, převážně obecných, ale i jikavců, doprovázených skřivany lesními (min. 51 ex.), sýkorami, králíčky ale třeba i nemnohými konipasy, drozdy a holuby (https://ebird.org/checklist/S197724349). Takovýto překrásný tah nás nejen velmi potěšil, ale nakonec i dosti navnadil na večer. Mlha zatím drží a vítr se otočil na mírný jižní. Držte nám palce, dnešní noc by mohla být zajímavá! Celkem bylo odchyceno 71 ptáků 6 druhů: sýkora koňadra (42, letošní maximum), střízlík obecný (6), králíček ohnivý (1, letošní 87. chycený), králíček obecný (17, letošní maximum), drozd zpěvný (2) a červenka obecná (3). Kromě toho se odchytily ještě dvě koňadry a jedna pěvuška modrá s kroužkem některé z předchozích posádek.
|
|
Mezi koňadrami ale bylo překvapivě dost i těchto malých prcků spěchajících za lepšími zítřky do jižních zemí. |
Severní vítr je krutý (noc 05./06.10.2024). Vyzbrojeni 32 rolemi toaleťáku (to abychom se z těch ptáků nepo, kdyby to náhodou zase lítalo) a 32 novými pytlíky (protože předchozím osádkám jich prý dost zůstalo po kapsách – lidi, vracejte ty podšálky!) jsme dorazili na sedlo optimisticky naladěni. Od Šumperka jsme totiž viděli sedlo přikryté dekou mlhy a zdánlivě to nemohlo vypadat lépe. Při stoupání serpentinami jsme obdivovali až tajuplně mystickou atmosféru bukového lesa zahaleného v husté mlze. Jaké ale bylo naše překvapení, když jsme dojeli až na horu, kde nás uvítal velmi silný severní vítr. V boudičce už na nás čekal Fanda Buben, který nás usadil zpátky do reality, když nám oznámil že předchozí noc ani den se v podobném počasí vůbec nechytalo.
Z okna chatičky jsme tak pozorovali, jak se mlha valí přes sedlo, zatímco se chatička otřásala nárazy větru. Většina osazenstva to nakonec zabalila, ale přesto jsme zkusmo rozsvítil isvětlo, jestli neuvidíme alespoň nějaké ptáky, ale v takovém nečase se až na osamělou červenku a jednu sovu (kalous sp.) nad sedlem nic neobjevilo. O půlnoci jsme tedy svícení odpískali a světlo zapnuli až nad ránem, když se vítr konečně utišil. Ale v podstatě jsme si jen opět potvrdili, že v severním větru, zvlášť takto silném, chytat prostě cenu nemá. Celkem byli odchyceni 3 ptáci 2 druhů: rákosník proužkovaný (1) a drozd zpěvný (2).
Odchytová akce probíhá osmý týden (28.09-05.10.2024), službu mají organizátoři, tedy Radek a Anička Lučanovi s pomocníky.
Osmá letošní odchytová parta
Deštivé intermezzo (den 05.10.2024, noc 05./06.10.2024, den 06.10.2024). V posledních letech jsme si zvykli spíše na příjemné letní počasí, ale letos do Jeseníků zavítal ten pravý podzim, s mrholením a deštěm a silným severním větrem. V takových případech nezbývá než koukat z okna do mlhy, hrát společenské hry, dohánět zameškanou práci z nížiny a čekat na změnu větru a počasí.
Slabší noc se zajímavými druhy (noc 03./04.10.2024). Na sedle v noci při severním větru opět seděla hustá mlha, ke všemu vítr od severu tlačil na hory mraky plné vody, která se chvílemi vylévala i na sjezdovku, zvláště krátce po půlnoci. Později nastala zajímavá situace, kdy přímo u boudy jen velmi slabě mrholilo, zatímco u slukovek obstojně pršelo. Holt návětrná strana hor, jako při nedávných povodních. Déšť se ovšem postupně dostal na celou plochu. Zpočátku protahovaly desítky až stovky ptáků a podle odchytů nešlo jen o červenky. Po půlnoci se ovšem situace až do rozletu dost uklidnila. Celkem bylo odchyceno 55 ptáků 9 druhů: slípka zelenonohá (1, první letošní = 62. druh sezóny, celkově desátá na sedle; jedna z mála dospělých slípek), chřástal polní (1, už třetí letošní a celkově patnáctý), lelek lesní (1, celkově 26. letošní; nejpozdější vůbec byl pro zajímavost chycený 19. října 2014), linduška luční (1, první noční letos), rákosník obecný (1), rákosník proužkovaný (6), pěnice černohlavá (4), červenka obecná (37) a drozd zpěvný (3).
Desátá odchycená slípka zelenonohá |
Patnáctý odchycený chřástal polní |
Slabé zamlžené dopoledne (den 03.10.2024). Celé dopoledne byla mlha, a protože severně od nás pršelo, ptáci se k cestě téměř žádní nevydali. Protáhlo jen několik stovek pěnkav a desítky dlasků, v nízkých počtech se pak objevily i další druhy (modřinky, koňadry, konipasi bílí, lindušky luční a pěvušky a králíčci). Celkem bylo kroužkováno 26 ptáků 9 druhů: sýkora koňadra (1), králíček obecný (7), králíček ohnivý (1), střízlík obecný (3), červenka obecná (2), pěvuška modrá (7), budníček větší (1), budníček menší (1) a linduška luční (3, teprve druhý letošní odchyt).
Mlžné dopoledne na sedle |
Pomalu začínají táhnout lindušky luční |
Červenková noc (noc 02./03.10.2024). Na Sedlem se po denním dešti vyrobila již večer mlha, která vydržela až zhruba do 4 do rána. Vítr se téměř uklidnil a poté pomalu stáčel k severu. Dlouho bylo úplné prázdno, až ve 23 hodin se v sítích objevily 3 červenky a černohlávek. Pak už se jednotliví ptáci ukazovali pravidelně. Ve vzduchu dominovaly jednoznačně červenky (desítky až stovky), opakovaně se ozývali drozdi zpěvní, jednou cvrčala a překvapivě se vícekrát ozvali v noci táhnoucí dlasci. Celkem bylo kroužkováno 107 ptáků 3 druhů: červenka obecná (105, tím byla překročena první letošní tisícovka odchycených červenek), pěnice černohlavá (1) a střízlík obecný (1). U světla se nad ránem objevili další 3 lišaji svlačcoví.
|
|
|
Deštivý den (den 02.10.2024). Dopoledne začalo do mlhy drobně mrholit a postupně i pršet, takže se nechytalo. Zhruba do 10 hodiny i přes nepříznivé počasí prolétlo přes Sedlo mnoho set ptáků, zejména pěnkav. Kroužkováno bylo jen 13 ptáků 6 druhů: střízlík obecný (3), červenka obecná (3), králíček obecný (4), pěnkava obecná (1), kos černý (1) a budníček větší (1).
Hezká, částečně mlžná noc (noc 01./02.10.2024). Během noci se slabším jižním větrem probíhal nad Sedlem viditelný ptačí tah, během kterého prolétly kromě stovek červenek i stovky drozdů, ozvaly se také první cvrčaly a viditelně táhly i sluky. Celkem bylo kroužkováno 114 ptáků 10 druhů: červenka obecná (83), rehek zahradní (1), drozd zpěvný (10), kos černý (4, letošní "maximum"), rákosník proužkovaný (3), rákosník obecný (1), cvrčilka zelená (1), střízlík obecný (7), králíček obecný (1) a sluka lesní (3, celkem tak letos už 10 ex.). Dále byli odchyceni po jednom netopýr vodní a netopýr černý. U světla se ukázal také jeden lišaj svlačcový.
Jedna ze tří sluk této noci |
V noci táhli také ptáci rákosin |
Krásný denní tah za jižního větru (den 01.10.2024). Od úsvitu prakticky celé dopoledne běžel krásný denní tah vysokých tisíců až nízkých desítek tisíc ptáků. Kromě tradičně dominantních pěnkav obecných se objevila většina klasických pěnkavovitých migrantů (jednotliví jikavci, nižší stovky dlasků, vysoké desítky zvonků, vysoké desítky konopek, jednotliví stehlíci, nižší desítky zvonohlíků, nižší desítky čížků), vysoké desítky konipasů bílých, 2 konipasi horští, 530 hřivnáčů, 1 pochop, 6 krahujců, 2 poštolky, 1 dřemlík, 1 sokol, stovky koňader a modřinek, oba druhy králíčků, skřivani lesní (6 ex.), 90 špačků, 2 vlaštovky, 5 brávníků, první kvíčala, první linduška rudokrká, lindušky luční i lesní, a další druhy. Celkem bylo kroužkováno 77 ptáků 15 druhů: červenka obecná (7), pěnice černohlavá (1), pěnkava obecná (3), linduška lesní (1), pěvuška modrá (15, letošní maximum), střízlík obecný (5), králíček obecný (15), šoupálek dlouhoprstý (1, třetí letošní), králíček ohnivý (2), sýkora koňadra (20, letošní maximum), sýkora modřinka (3), skřivan lesní (1, první letošní = 61. druh sezóny), budníček větší (1), rehek domácí (1), sýkora uhelníček (1).
První letošní skřivan lesní |
Poslední zářijová noc se změnou větru a prvním (ale krátkých) mrazíkem (noc 30.09./01.10.2024). Nad horami se večer vyjasnilo a uklidnil se vítr, takže se prudce ochladilo, už kolem osmé večer byla na sjezdovkách jinovatka. Postupně se ale proudění stočilo na jižní, což přineslo oteplení, ale okamžitě i mírný pohyb ptáků. Větší počet se jich objevil v sítích až při ranním rozletu. Nejpočetněji táhly červenky (vysoké desítky), ale pozorovali jsme i protahující drozdy, rehky, budníčky a střízlíky. Dvakrát se ukázal kalous, minimálně 4 sluky, 4 volavky. Ve světle se ukazovali i občasní netopýři rezaví a pestří. Celkem bylo kroužkováno 120 ptáků 9 druhů: lelek lesní (2, celkem letos už 25 ex.), sýc rousný (1, jen pátý letošní), puštík obecný (1, první letošní = 60. druh sezóny; celkově 19. kroužkovaný puštík na stanici), červenka obecná (102), střízlík obecný (10, letošní maximum), rehek domácí (1), budníček menší (1), drozd zpěvný (1), králíček obecný (1).
První letošní puštík obecný |
Teprve pátý letošní sýc rousný |
Pěkný denní tah před změnou proudění (den 30.09.2024). Během většiny dne vál stále severní až východní vítr, ale ve vzduchu byla cítit změna a cítili ji i ptáci, kteří dokonce táhli více až během pozdního dopoledne a odpoledne. Celkem prolétly přes sedlo nízké tisíce jedinců. Dominovaly samozřejmě pěnkavy, mezi kterými se objevovali jednotliví jikavci, ale společenstvo bylo pestré, mj. se objevily husy velké (10 ex.), kormoráni velcí (118 ex. ve dvou hejnech 42+76), 45 hřivnáčů, 4 krahujci, 6 kání, konipasi horští i bílí, lindušky lesní i luční, 3 vlaštovky a řada dalších druhů. Celkem bylo kroužkováno 42 ptáků 10 druhů: pěvuška modrá (5), pěnice černohlavá (2), červenka obecná (5), králíček obecný (16, letošní maximum), králíček ohnivý (2), sýkora koňadra (6), pěnkava jikavec (1, první letošní = 59. druh sezóny), pěnkava obecná (1), kos černý (1), budníček menší (3).
První letošní jikavec |
Slabá noc s při severním větru (noc 29./30.09.2024). Tato noc byla zcela jasná a ještě studenější, než předchozí – k ránu klesal teplota až téměř k 1°C. Viditelný tah byl jen slabý, radarová data ale ukazovala, že ve vzduchu je poměrně hodně zvířat, termovizí jsme zaznamenali ve výšce i dost táhnoucích netopýrů. Nad sjezdovkou prolétl ojedinělý kalous, kolem půlnoci zde lovili současně 2 lelci, kteří sedali vesměs přímo na tyče od sítí. Nejméně 6x se ozvaly proletující volavky popelavé. Celkem bylo kroužkováno 54 ptáků 5 druhů: lelek lesní (1, třiadvacátý letošní), skřivan polní (1, první letošní = 58. druh sezóny), červenka obecná (47), střízlík obecný (3), pěnice černohlavá (2). I v tak studené noci se u světla objevili 4 lišaji svlačcoví, cože je zřejmě naprostý rekord nízké teploty, při které se na aktivním tahu mohou objevit.
První letošní skřivan polní |
Letošní třiadvacátý lelek lesní |
Slabý denní tah (den 29.09.2024). Během pěkného počasí při severním proudění probíhal dopoledne jen vemi slabý tah vysokých desítek až nízkých stovek ptáků, později odpoledne se objevili i protahujícící dravci. Mj. se objevil sokol, luňák červený, 2 krahujci, 9 kání lesních, pěvcům dominovaly pěnkavy (vysoké desítky), mezi kterými se dle odchytu evidentně už vyskytují první jikavci. Celkem bylo kroužkováno 47 ptáků 11 druhů: pěnice černohlavá (8), pěvuška modrá (9), budníček menší (3), budníček větší (1), červenka obecná (9), králíček obecný (7), králíček ohnivý (6), sýkora koňadra (1), střízlík obecný (1), linduška luční (1, první letošní = 57. druh sezóny) a ťuhýk obecný (1, vyrovnání druhých nejpozdnějších odchytů, později byl už jen 4. října 2014).
První letošní linduška luční |
Pro změnu jeden z nejpozdějších ťuhýků obecných vůbec |
Noční tah při severáku (noc 28./29.09.2024). Během soboty se vítr otočil na severní, ale nad Sedlem se během noci vytvořila mlha, která se s delšími přestávkami, při kterých nad ní prosvítaly hvězdy, držela až do rána. Většina ptáků se objevila v sítích až mezi druhou a třetí hodinou, kdy protahovaly stovky červenek a desítky drozdů zpěvných, zbytek během rozletu. A několikrát se ozvala přeletující volavka popelavá. Objevilo se více hejn vrubozobých ptáků. Celkem bylo kroužováno 132 ptáků 7 druhů + byl odchycen zhruba týden starý místní retrap lelka: červenka obecná (123, letošní maximum), střízlík obecný (2), budníček větší (1), budníček menší (1), ťuhýk obecný (2, velmi pozdní), rehek zahradní (1), pěnice slavíková (2). Přes to, že teplota během noci klesla až k 2.5°C, objevilo se u světla minimálně 8 lišajů svlačcových.
Pomalu doznívá tah lišajů svlačcových |
Odchytová akce probíhá sedmý týden (21.09-28.09.2024), službu mají Jirka Vaník, Michal Staněk a Michal Podhrázský s pomocníky.
Jádro sedmé letošní odchytové party
Sváteční střídání směn (den 28.09.2024). Během posledního dne této směny se střídala polojasná obloha se zataženou, ptáci táhli při téměř severním větru, ale moc se nechytali. Nad sedlem protáhly stovky pěnkav a dlasků, společnmě se stovkami koňader a modřinek, mimo to jsme zaznamenali také osm vlaštovek a několik kvíčal. Celkem bylo odchyceno 11 ptáků 6 druhů: pěvuška modrá (2), králíček obecný (1), králíček ohnivý (1), červenka obecná (4), kos černý (1) a sýkora koňadra (2).
Ze stovek koňader skončily v síti jen jednotlivé |
U králíčků ohnivých jsme zatím asi na polovině dlouhodobého průměru |
Návrat jasných nocí (noc 27./28.09.2024). V noci nejprve pokračovala mlha s občasnými přeháňkami, pak se vyjasnilo. Probíhal (jak tomu tak bude v dalších týdnech) tah červenek, nyní ovšem jen jednotlivých, které doplňovali drozdi zpěvní. Celkem bylo odchyceno 8 ptáků 5 druhů: pěnice černohlavá (1), pěnice slavíková (1), lejsek šedý (1, pátý letošní), červenka obecná (4) a drozd zpěvný (1).
Lejsků šedých se obvykle chytá do 10 ex. ročně |
Mlžný den s pěnkavami (den 27.09.2024). Mlha zůstala na sedle celý pátek, v ní protahovaly už stovky pěnkav obecných. Doprovázeli je momo jiné jednotlivě konipasi bílí a přelétlo také hejnko kvíčal. Celkem bylo odchyceno 46 ptáků 10 druhů: pěvuška modrá (3), cvrčilka zelená (1, celkem letos 35 ex., což je také vysoce podprůměrný počet), pěnice černohlavá (2), králíček ohnivý (1, celkem letos 74 ex.), červenka obecná (7), drozd zpěvný (1), sýkora koňadra (8, letošní maximum), sýkora modřinka (18, letošní maximum), brhlík lesní (1, první letošní = 56. druh sezóny) a pěnkava obecná (4).
První letošní brhlík, celkově 41. pro akci |
Ve velkém teď ve dne táhnou pěnkavy |
Deštivá noc, noční vzorkování (noc 26./27.09.2024). Následující noc se krátce po setmění rozpršelo a střídavě pršelo až do čtyř ráno, kdy se konečně dalo chytat a na sedlo sedla zase mlha. Proletovaly hlavně desítky červenek, doprovázené jednotlivými rehky, cvrčilkami a rákosníky. Celkem bylo odchyceno 13 ptáků 8 druhů: rákosník obecný (1), rákosník proužkovaný (1), pěnice černohlavá (2), pěnice slavíková (1), budníček větší (1, celkově 35. letošní; tah by měl slabě probíhat ještě i v říjnu, zatím jsme na necelých 30 % dlouhodobého průměru během nejhorší sezóny pro tento druh vůbec), lejsek černohlavý (1, dvanáctý letošní!; tah je prakticky u konce a máme za sebou naprosto tragickou sezónu pro tah tohoto druhu), červenka obecná (5) a drozd zpěvný (1).
Teprve dvanáctý letošní lejsek černohlavý |
Také budníček větší je letos vzácným druhem |
Rákosníků proužkovaných se chytilo letos 26 ex. ... |
... rákosníků obecných pouze 11 ex. |
Také u pěnice slavíkové jsme jen na 25 % průměru |
Rozjíždí se tah pěnkavovitých, my jen vzorkujeme (den 26.09.2024). Sedlo zůstalo pokryté mlhou celé dopoledne, tentokrát to byla deka mraků položená shora a to znamená výrazné soustředění tahu přes naše stanoviště. Dopoledne proletovaly tentokrát už tisíce pěnkav a stovky dlasků, doprovázely je sýkory (hlavně koňadry) a desítky kosů černých, jedotlivě prolteovali konipasi bílí a první lindušky luční, mimo to například moták pochop a pár kvíčal. Celkem bylo odchyceno 16 ptáků 10 druhů: střízlík obecný (1), pěvuška modrá (2), pěnice černohlavá (1), budníček větší (1), králíček obecný (1), červenka obecná (1), sýkora koňadra (4), sýkora modřinka (2), sýkora uhelníček (1) a pěnkava obecná (2).
|
|
Nadějná noc, která úplně nedopadla (noc 25./26.09.2024). I další noc jsme čekali mlhu při jižním větru, tentokrát se jí ale moc nechtělo dolů. Sem tam bylo vidět pohyby nějakých ptáků, především červenek. Nad ránem se konečně mlha začala válet i po zemi, ale nějaký výrazný pohyb se už neobjevil. Za noc mohlo proletět několik desítek až stovek červenek. Celkem bylo odchyceno 25 ptáků 2 druhů (a retrap sýce rousného): červenka obecná (24) a rehek zahradní (1).
|
|
Dozvuky mlžné noci (den 25.09.2024). Mlha z noci na sedle vydržela do 9 hodin dopoledne, tahu tentokrát dominovaly stovky modřinek, mimo to prolétlo jen pár pěnkav, dlasci, čtyři konipasi bílí, moták pochop nebo ořešník kropenatý. Celkem bylo odchyceno 37 ptáíků 12 druhů: strakapoud velký (1, druhý letošní), pěvuška modrá (4, zatím jsme nezaznamenali typický masový podzimní tah tohoto druhu), pěnice černohlavá (3), pěnice slavíková (1), budníček menší (2), králíček obecný (9, letošní maximum), červenka obecná (1), rehek domácí (1), kos černý (1), drozd zpěvný (2), sýkora modřinka (10, letošní maximum) a pěnkava obecná (2, druhá a třetí letošní).
|
|
Konečně pěkná mlžná noc (noc 24./25.09.2024). Postupně se konečně vítr otočil na ten správný jižní a na sedlo dosedla ta správná mlha. Začaly intenzivně táhnout červenky, doprovázené drozdy a bělořity (z nichž se žádný nechytil) a pestrou směsí dalších druhů. Odchyceno bylo 140 ptáků 13 druhů: sluka lesní (1, sedmá letošní), rákosník proužkovaný (1), cvrčilka zelená (5), pěnice černohlavá (14, leotšní maximum), pěnice slavíková (3), budníček menší (2), budníček větší (4), BUDNÍČEK PRUHOHLAVÝ (1, už třetí letošní, celkově 32. chycený na sedle), lejsek černohlavý (1), lejsek šedý (1, čtvrtý letošní), červenka obecná (90, letošní maximum), rehek zahradní (2) a drozd zpěvný (15, letošní maximum).
Už třetí letošní budníček pruhohlavý |
Nečekaný nový druh odchytů (den 24.09.2024). Dopoledne uvíznul ve slukovce naprosto nečekaně skorec vodní – jde o 55. druh sezóny a 135. druh odchytové akce; v dřívějších letech byl asi 2× zaznamenaný na přeletu bez bližších dat. Tah jinak prakticky neprobíhal, pouze jednotliví ptáci, mimo skorce se podařilo odchytit pěnici černohlavou, králíčka obecného a červenku obecnou.
Před změnou podmínek (noc 23./24.09.2023). Polojasná noc se opět vyčasila a slaý tah červenek nepřinesl do sítí vůbec nic, jediným ptákem noci tak byl kontrolovaný kulíšek nejmenší, kroužkovaný o víkendu. Mimo to se chytil netopýr pestrý.
|
Vzorkování tahu (naštěstí?) (den 23.09.2024). Proč naštěstí? Protože mimo stovky proletujících pěnkav dominovaly tahu nižší stovky koňader, z nichž v síti skončila jediná. Doprovázely je desítky modřinek a dlasků, hejnko čížků lesních a jednotlivě konipasi; ze zajímavějších druhů pak kos horský (který se letos poprvé ze sedla úplně vytratil jako hnízdící pták), poštolka a moták pochop. Celkem bylo odchyceno 21 ptáků 8 druhů: pěvuška modrá (5), pěnice černohlavá (1), pěnice slavíková (1), budníček menší (1), červenka obecná (10), drozd zpěvný (1), sýkora koňadra (1) a sýkora modřinka (1).
|
|
|
Prázdné noci pokračují (noc 22./23.09.2024). Pokračující jasné počasí doprovází v noci zářící měsíc a slabý tah červenek, mimo to jsme zaznamenali například tři bekasiny otavní. Odchyty tomu odpovídaly – celkem bylo odchyceno 8 ptáků 5 druhů: křepelka polní (1, teprve šestá letošní!), sluka lesní (2, pátá a šestá letošní), lelek lesní (1, dvaadvacátý letošní), cvrčilka zelená (2) a červenka obecná (2).
|
|
|
Tah pomalu sílí a další "sibiřan" (den 22.09.2024). Během jasných dnů pomalu narůstají počty protahujících ptáků, dnes tak dominovaly už nižší stovky pěnkav obecných, doprovázených desítkami dlasků a nižšími desítkami pěvušek, jednotlivě proletovaly lindušky lesní, zaznamenali jsme také kukačku obecnou, dalšího dřemlíka a motáka pochopa. Celkem bylo odchyceno 26 ptáků 12 druhů: datel černý (1, teřtí letošní a 21. celkově), linduška lesní (1), střízlík obecný (1), pěvuška modrá (10, letošní maximum), pěnice hnědokřídlá (1), budníček menší (1), BUDNÍČEK PRUHOHLAVÝ (1, druhý letošní a celkově už 31. pro sedlo), králíček obecný (2), králíček ohnivý, červenka obecná (3), rehek domácí (1) a drozd zpěvný (1).
|
Přibývá červenek při jasných nocích (noc 21./22.09.2024). Novou službu přivítala na sedle další jasná noc, kdy protahovaly bez svícení světla, ale za silného osvícení měsícem jednotlivě červenky. Celkem bylo odchyceno 64 ptáků 9 druhů: sluka lesní (2, třetí a čtvrtá letošní), lelek lesní (1, letošní 21. lelek), střízlík obecný (3), pěnice černohlavá (1), pěnice slavíková (1), králíček obecný (1), červenka obecná (53, letošní maximum), kos černý (1) a drozd zpěvný (1).
|
|
|
Odchytová akce probíhá po přerušení šestý týden (16.09-21.09.2024), službu mají Zdeněk Tyller, Dan Křenek a Vašek Tomášek s pomocníky.
Jádro šesté letošní odchytové party
Ještě jeden den se slabým tahem (den 21.09.2024)., členové týmu i webmaster se v sobotu účastnili schůze k 50. výročí Slezské ornitologické společnosti, kde mimo jiné referovali i o ptácích Jeseníků a odchytech na sedle. Ráno bylo ale ještě třeba dokončit poslední den této směny, v jasném počasí s minimálním tahem. Proletovaly opět desítky králíčků, pěvušek, ale také koňader, jednotlivě pěnkavy, krkavec nebo káně lesní. Celkem bylo odchyceno 36 ptáků 9 druhů: kulíšek nejmenší (1, druhý letošní a čtvrnáctý celkově), střízlík obecný (1), pěvuška modrá (4), pěnice černohlavá (1), budníček menší (4), králíček obecný (1), králíček ohnivý (4, celkem letos 70 ex.), červenka obecná (18) a sýkora parukářka (2, první letošní = 54. druh sezóny).
Druhý letošní kulíšek nejmenší |
Mírný tah bez odchytů (noc 20./21.09.2024). Poslední noc směny byla opět jasná, probíhal slabý tah desítek červenek a pěnic černohlavých, odhcytit se podařilo pouze chřástala polního (druhý letošní a čtvrnáctý celkově), dva kalousy ušaté (druhý a třetí letošní) a opět jednoho lelka lesního (dvacátý letošní).
Čtrnáctý chřástal polní pro sedlo |
Druhý a třetí letošní kalous ušatý |
Jasný den se slabým tahem (den 20.09.2024). V pátek bylo na sedle opět jasno a nadále foukal spíše severní vítr. Proletovaly desítky červenek, králíčků, budníčků, pěnic a pěvušek, jednotlivě drozdi zpěvní, proletěli také čtyři krkavci, dva krahujci, sokol stěhovavý a volavka popelavá. Celkem bylo odchyceno 60 ptáků 12 druhů: krahujec obecný (1, první letošní = 53. druh sezóny, viz společná fotka posádky), střízlík obecný (1), pěvuška modrá (6), pěnice černohlavá (2), budníček menší (6), budníček větší (1), králíček obecný (1), králíček ohnivý (4, celkem letos už 66 ex.), červenka obecná (33), kos černý (3), sýkora modřinka (1) a šoupálek dlouhoprstý (1, druhý letošní).
Noc dvou lelků (noc 19./20.09.2024). V noci bylo jasno, nesvítilo se a tak byl čas na společenské posezení před víkendovou akcí. Odchytit se podařilo pouze dva lelky lesní (osmnáctého a devatenáctého letošního).
První letošní "sibiřan" (den 19.09.2024). Také další den na sedle byl jasný, s o poznání slabším tahem. Proletovaly především desítky pěvušek, červenek a králíčků, mimo to jsme zaznamenali například prvního letošního dřemlíka tundrového, dále několik krahujců, káni lesní, jednotlivé pěnkavy a hejnko 12 hus. Největším zpestřením byl ale první letošní vzácný host, a to budníček pruhohlavý. Celkem bylo odchyceno 41 ptáků 10 druhů: pěvuška modrá (3), pěnice černohlavá (4), budníček menší (3), BUDNÍČEK PRUHOHLAVÝ (1, první letošní = 52. druh sezóny, celkově už třicátý chycený na sedle), králíček obecný (5), králíček ohnivý (4, celkem letos 62 ex.), červenka obecná (17), bramborníček hnědý (1, šestý letošní), kos černý (1) a sýkora uhelníček (2).
|
|
Návrat prázdných nocí (noc 18./19.09.2024). Po krásném tahovém dni následovala opět jasná noc, kdy se nesvítilo a tím pádem nechytalo, kroužkovat se podařilo pouze tři ptáky – lelka lesního (sedmnáctý letošní), pěnici černohlavou a pěnici slavíkovou.
Zdeněk Tyller zkoumá sedmnáctého letošního lelka |
|
První silný tahový den (den 18.09.2024). Během jasného dne se asi poprvé pořádně rozjel tah ptáků přes sedlo. Proletovaly především tisíce králíčků, doprovázené stovkami drozdů zpěvných, k tomu desítky uhelníčků, červenek, nižší desítky pěnkavovitých ptáků a jednotliví rehci zahradní. Výsledkem byl také dosud nejsilnější letošní odchyt. Celkem bylo odchyceno 123 ptáků 13 druhů: střízlík obecný (1), pěvuška modrá (9, letošní maximum), pěnice černohlavá (14, letošní maximum), pěnice hnědokřídlá (1), budníček menší (15, letošní maximum), budníček větší (3), králíček obecný (8, letošní maximum), králíček ohnivý (13, letošní maximum), červenka obecná (51, letošní maximum), drozd zpěvný (2), sýkora uhelníček (4), pěnkava obecná (1, první letošní = 51. druh sezóny) a hýl obecný (1).
|
|
|
Jasná noc s úplňkem (skoro) bez ptáků (noc 17./18.09.2024). Noc byla jasná a nebyl důvod konkurovat úplňku. Největším překvapením byl pak lišaj vinný, který uvízl v tašce chránící tlumivku u světla. Jde už o třetí výskyt tohoto vzácného migranta na sedle. Celkem bylo odchyceno 5 ptáků 2 druhů: lelek lesní (2, patnáctý a šestnáctý letošní) a červenka obecná (3).
Další letošní lelek lesní |
Třetí lišaj vinný dokumentovaný na sedle |
Pestrý mlžný den (den 17.09.2024). Mlha na sedle vydržela tradičně asi do desíti a pak se rozpustila do jasného dne. Nad sedlem protahovaly desítky lindušek lesních, králíčků a budníčků, doprovázených jednotlivými drozdy a pěvuškami. Celkem bylo odchyceno 59 ptáků 14 druhů: linduška lesní (2), střízlík obecný (2), pěvuška modrá (4), rákosník proužkovaný (1, první od 10. září), pěnice černohlavá (5), pěnice hnědokřídlá (1), pěnice pokřovní (2, celkem letos 10 ex.), budníček menší (9, letošní maximum), budníček větší (6), králíček obecný (6, letošní "maximum"), králíček ohnivý (1, letošní 45. pták), červenka obecná (16), kos černý (1) a drozd zpěvný (3).
|
|
|
|
|
Mlžný restart akce (noc 16./17.09.2024). Odpoledne dorazil na sedlo jako předvoj další služby Zdeněk Tyller a pustil se do znovunatahování sítí a oprav mírných škod (severní vichr pootevřel ventilačku a do stanice mírně napršelo). Ke všemu se na sedlo snesla mlha, sice se severním větrem, ale to nemusí vadit. To se ukázalo při rozsvícení světla a natahování světelných sítí, když v sítich na jeden zátah skončilo osm ptáků. Po příjezdu webmastera jsme konstatovali, že tah prakticky úplně ustal a vzpomínali jsme na staré roky, kdy tah často začínal kolem jedné v noci. A situace se zopakovala, i když se zpožděním, tedy asi ve 2:30. Přestože se na jihu obloha trhala a do toho se snažil svítit měsíc před úplňkem, od jihu posílal vítr stále další a další cáry mlhy a v jednu se objevil nápadný tah červenek (a můr, především lišajů svlačcových). Mimo asi desítek červenek protahovali jednotlivě také drozdi a pěnice, jednou se ozvala i volavka. Celkem bylo odchyceno 30 ptáků 7 druhů: lelek lesní (1, čtrnáctý letošní), pěnice černohlavá (5), pěnice slavíková (4, smutné letošní "maximum"), budníček větší (2, letos zatím pouhých 19 ex.!), lejsek černohlavý (1), červenka obecná (16) a rehek zahradní (1). Mimo to se chytil také jeden netopýr.
|
|
|
|
|
|
|
|
!! Od čtvrtka 12. září byly odchyty vzhledem k extrémnímu počasí z bezpečnostních důvodů přerušeny. !!
Osiřelá odchytová stanice |
Odchytová akce probíhá pátý týden (07.09-14.09.2024), službu má Míra Horák s pomocníky.
Jádro páté letošní odchytové party
Poslední odchyty před lijavcem (noc 11./12.09.2024). V noci na čtvrtek už byla většina stanovišť uklizená a připravená na katastrofickou předpověď. Mezitím se nad sedlem nejprve rozzářily nakrátko hvězdy a pak se po půlnoci začaly válet cáry nízkých mraků, které začal doprovázet kromě víření netopýrů a můr také celkem nápadný tah červenek. V některých chvílích spadlo do sítě i několik ptáků najednou a krátce po druhé hodině se za světlem chytil také první letošní bělořit šedý! Kolem 4 hodiny ráno se na sedle usadila mlha, která vydržela do šesti, ale vzhledem k přicházejícímu dešti a konzervování stanice byly mezitím sítě už staženy. Zhruba od jedné hodiny v noci probíhal výrazný tah celkově odhadem několika stovek červenek, jiné druhy je dorpovázely zřejmě jen ojediněle, mimo chyceného bělořita jsme zaregistrovali jen několik budníčků. Celkem bylo odchyceno 21 ptáků 2 druhů: červenka obecná (20) a bělořit šedý (1, první letošní = 49. druh sezóny).
První letošní bělořit šedý |
Poslední pestrý den před přerušením odchytů (den 11.09.2024). Na sedle vládl klid před bouří, jasno až poojasno, zatímco přes západní Čechy pomalu postupovala fronta, která má přinést do Jeseníků srážkové úhrny, které tady nebyly zaznamenány od povodní v roce 1997. Vizuálně se moc nedělo, přelétlo poštolka, vlaštovka a asi deset lindušek lesních. Od 16 hodin byly pro jistotu postupně sbaleny všechny sítě, za vydatné pomoci šéfa další služby, Dana Křenka. Ponecháno bylo jen šest nočních sítí na sjezdovce. Celkem bylo odchyceno 40 ptáků 9 druhů: linduška lesní (3), pěnice černohlavá (1), pěnice hnědokřídlá (1), budníček menší, budníček větší (1, letošní sedmnáctý), králíček ohnivý (1, celkem letos už 44 ex.), červenka obecná (29, letošní maximum, které svědčí o výrazném nočním tahu během předchozí noci), rehek zahradní (1) a kos černý (2).
Trochu lelkování (noc 10.09.2024). Noc začala relativně nadějně, dokonce jsme v osm večer rozsvítili světlo, ale rychle se vyjasnilo a tak jsme ho po hodině zase zhasli a bylo vymalováno. V této krátké fázi chytání se podařilo kroužkovat další tři lelci lesní (letos tak celkem už třináct odchycených lelků). Mimo to skončil v síti ještě netopýr parkový.
Přeháňkový den bez ptáků (den 10.09.2024). Přes den vládlo oblačno až zataženo, občas se válely cáry mlhy a občas zapršelo. Neznamenali jsme ovšem žádný pohyb ptáků a v sítích skončili jen čtyři jedinci: linduška lesní (1), rákosník proužkovaný (1), pěnice hnědokřídlá (1) a červenka obecná (1).
Konečně relativně slušná noc (noc 09./10.09.2024). Po deštivém počasí se konečně vyplnila přepověď a přes sjezdovku se v několika fázích převalovala mlha. Nejdříve byl klid, ale po jedné hodině v noci začaly létat desítky červenek a konečně se ptáci i chytali. Celkem bylo odchyceno 61 ptáků 14 druhů: lelek lesní (1, desátý letošní), rákosník obecný (2), rákosník proužkovaný (3), rákosník zpěvný (1), cvrčilka zelená (1), pěnice černohlavá (9, letošní maximum), pěnice slavíková (3), pěnice hnědokřídlá (1), pěnice pokřovní (2, sedmá a osmá letošní), budníček větší (8, letošní maximum), lejsek černohlavý (3), lejsek šedý (3, první letošní = 48. druh sezóny), červenka obecná (23, letošní maximum) a drozd zpěvný (1).
Konečně ideální podmínky |
První letošní lejsek šedý |
Začíná noční tah budníčků větších |
Nadále protahují v noci lejsci černohlaví |
Křídlo dnešního samce lelka lesního |
Poprvé přerušený odchyt (den 09.09.2024). Už na konci noci před příchodem fronty vzrostl vítr natolik, že postupně znemožnil odchyt a také mírně poškodil některá odchytová stanoviště. Krátce po rozednění se k větru přidal silný déšť, který vydržel až do tmy, takže na řadě byl odpočinkový den. Celkem bylo odchyceno 6 ptáků 5 druhů: střízlík obecný (1), pěvuška modrá (1), cvrčilka zelená (1), pěnice černohlavá (2) a drozd zpěvný (1).
Pokračuje nenápadný noční tah drozdů zpěvných |
Ráno se také chytají jednotlivé cvrčilky zelené |
Na sjezdovce to vypadá nadějně |
Noc před deštěm (noc 08./09.09.2024). Na noc se konečně zatáhlo a mohli jsme svítit, ale svítili jsme do prázdna. Ptáci se před přechodem fronty nepohnuli, vidět nebyli ani netopýři a u světla se ukázaly pouhé tři "můry". Sítě tak zůstaly až do rozednění prázdné.
Poslední slabý den před změnou počasí (den 08.09.2024). Na sedle všichni přemýšlíme nad tím, co přinese nadcházející změna počasí a deště. Dočkáme se konečně té správné kombinace mlhy a větru? Náhodné odchyty jasných nocí naznačují probíhající tah červenek a rehků zahradních, takže snad už dnes? Denní odchyt byl zatím celkem slabý, především skoro nebylo vidět proletující ptáky, až na jednotlivé lindušky, strakapouda velkého, konipasa lučního, nějaké sýkorky, osamělou poštolku nebo dva ořešníky + to co skončilo v sítích. Mimo to jsme opět pozorovali přelet kudlanky nábožné. Celkem bylo odchyceno 14 ptáků 10 druhů: linduška lesní (1), střízlík obecný (1), pěvuška modrá (2), pěnice hnědokřídlá (1), budníček větší (1), králíček ohnivý (2), červenka obecná (2), rehek zahradní (2), drozd zpěvný (1) a sýkora uhelníček (1).
Budníčci větší ze sedla záhadně vymizeli |
Ve dne teď táhnou hlavně lindušky lesní |
Přes sedlo k severu opět prolétla kudlanka nábožná |
|
Nenápadně protahují také králíčci ohniví |
Úvodní noc nové směny... beze změn (noc 07./08.09.2024). Za soumraku se nízko nad boudou prohánělo hejno asi 35 jiřiček, zřejmě místních ptáků. A pak už byl skoro celou noc klid, až na chyceného lelka lesního (devátý letošní) a dva netopýry (řasnatý a velký). Vše završil neuvěřitelný rozlet... dvou červenek obecných...
Už devátý letošní lelek lesní |
Druhý letošní netopýr velký |
Odchytová akce probíhá čtvrtý týden (31.08-07.09.2024), službu má Jožka Chytil a Lucia Rubáčová s pomocníky (Martin Matejka, Hanka Tomanovičová a Miška Šulavíková).
Čtvrtá letošní parta
Jasno, klid (den 07.09.2024). V sobotu před střídáním směn se na sedle opět nic moc nedělo, ráno porlétla dvě hejnka asi 20 konipasů lučních, hejnko 15 dlasků, 10-20 lindušek lesních... a po deváté hodině byl úplný klid. Celkem bylo odchyceno 11 ptáků 8 druhů: linduška lesní (1, letos zatím 54 ex.), pěvuška modrá (1), pěnice černohlavá (1), pěnice slavíková (2), budníček větší (2, šestý a sedmý letošní), králíček obecný (2), králíček ohnivý (1) a sýkora uhelníček (1).
Konečně změna – svítíme! (noc 06./07.09.2024) Nad sedlem se udržela oblačnost až do noci a tak jsme konečně mohli pod zataženou oblohou pořádně rozsvítit. Proletovaly ovšem jen jednotlivé červenky, občas nějaké kachny a po druhé hodině se u světla ukázal bělořit šedý, kterého se bohužel nepodařilo odchytit. Vše doprovázelo asi 10-20 netopýrů, ale opět to nakonec nebyla žádná sláva. Celkem bylo odchyceno 15 ptáků 7 druhů: sýc rousný (1, čtvrtý letošní), lelek lesní (1, osmý letošní), rákosník proužkovaný (1), pěnice černohlavá (1), červenka obecná (9, letos zatím 143 ex.), rehek zahradní (1) a drozd zpěvný (1).
A další jasný den s linduškami (den 06.09.2024). Počasí v Jeseníkách zůstává zatím beze změny, jediné co proletuje jsou lindušky lesní a jednotlivé vlaštovky, mimo to snad místní křivky a dnes také dva hřivnáči. Celkem bylo odchyceno 15 ptáků 8 druhů: střízlík obecný (1, třetí letošní), pěnice černohlavá (1), pěnice hnědokřídlá (1), budníček menší (2), králíček obecný (1), králíček ohnivý (4, celkem letos 40 ex.), sýkora modřinka (1, pátá letošní) a sýkora uhelníček (4).
Kdy už to skončí (noc 05./06.09.2024)? Jasné a skoro nudné noci pokračují, většina kontrol je zbytečných a ani nějaký významný pohyb není patrný. Přeletují jednotlivé červenky, jednou se ozvala volavka a v síti zůstali dva lišaji svlačcoví. Celkem bylo odchyceno 14 ptáků 4 druhů: rákosník proužkovaný (2), cvrčilka zelená (3), červenka obecná (8) a rehek zahradní (1).
Den s dešťovým škádlením (den 05.09.2024). Ve čtvrtek už nebylo tak horko jako ve středu, nad hřebenem vykvetly i nějaké mraky a z nich dvakrát dokonce krátce zapršelo. Mezitím přeletělo několik vlaštovek a břehulí, dva dlasci, dvě poštolky, moták pochop, 12 kormoránů velkých a především protahovaly jednotlivě lindušky lesní. Celkem bylo odchyceno 11 ptáků 8 druhů: pěvuška modrá (1), rákosník proužkovaný (2), cvrčilka zelená (1), pěnice černohlavá (1), pěnice hnědokřídlá (1), budníček větší (1, jen pátý letošní!), lejsek černohlavý (2) a sýkora uhelníček (2).
Jasné noci pokračují, zkoušíme si na ně posvítit (noc 04./05.09.2024). Během další noci se opět nic nedělo; abychom viděli jestli to tak je skutečně, na chvíli jsme v její druhé části po dlouhé době rozsvítili světlo. Zaznamenali jsme jednotlivě proletující červenky, o půl třetí osamělou sluku a po třetí hodině lovícího lelka. Světlo přitáhlo také pár motýlů, zvláště dva lišaje svlačcové. Při ranním rozletu nejvíce potěšil napodruhé chycený chřástal polní na sjezdovce do světelných sítí. Celkem bylo odchyceno 16 ptáků 5 druhů: chřástal polní (1, první letošní = 47. druh sezóny; celkově třináctý pro sedlo), sýc rousný (1, třetí letošní), ťuhýk obecný (2, celkem letos 29 ex.), pěnice černohlavá (1) a červenka obecná (11).
Třináctý chřástal polní chycený na sedle |
Třetí letošní sýc rousný |
Jasný den s početným a pestrým ranním odchytem (den 04.09.2024). Pokračuje neuvěřitelně teplé počasí, ve kterém nad sedlem proletovaly jen malé skupinky lindušek lesních, hejnka králíčků a uhelníčků a také jeden včelojed lesní. Celkem bylo odchyceno 36 ptáků 16 druhů (což je kupodivu druhý nejlepší letošní odchyt po 37 ex. dne 14. srpna!): sluka lesní (1, druhá letošní), linduška lesní (3), pěvuška modrá (2), rákosník proužkovaný (1), rákosník zpěvný (1), pěnice černohlavá (5), pěnice slavíková (2), pěnice hnědokřídlá (1), pěnice pokřovní (1, šestá letošní), budníček menší (6), budníček větší (1, teprve čtvrtý letošní), králíček obecný (3), králíček ohnivý (4, letos celkem 36 ex.), červenka obecná (2), drozd zpěvný (2) a sýkora uhelníček (1).
Jasné noci pokračují (noc 03./04.09.2024). I během další noci bylo zbytečné vůbec přemýšlet o rozsvícení světla. Na horách bylo opět jasno a teplo. Protahovaly pouze jednotlivé červenky a také netopýři se objevovali jen ojediněle. Celkem bylo odchyceno 14 ptáků 4 druhů: lelek lesní (1, sedmý letošní), rákosník proužkovaný (1), červenka obecná (11) a drozd zpěvný (1). Mimo to byl odchycen také jeden netopýr vousatý.
Jasný den s přece jen nějakým tahem (den 03.09.2024). Přes den bylo opět skoro jasno až oblačno, večer na severu nad Jeseníkem zahrozila bouřka, k nám se však nedostala. Dopoledne jsme zaznamenali i nějaký tah, proletovaly především nižší desítky lindušek lesních a vlaštovek obecných, prolétlo asi deset ťuhýků obecných, dva brávníci, šest dlasků, dvě pěnkavy (!), do desíti břehulí říčních, do dvaceti křivek, žluna šedá, datel černý a osamělý konipas bílý. Celkem bylo odchyceno 21 ptáků 11 druhů: linduška lesní (4), ťuhýk obecný (3, celkem letos už 27 ex.), pěnice černohlavá (2), pěnice slavíková (3, celkem letos zatím 25 ex.), pěnice pokřovní (1, pátá letošní), budníček menší (3), králíček ohnivý (1), červenka obecná (1), drozd zpěvný (1), sýkora uhelníček (1, teprve osmá letošní) a dlask tlustozobý (1, první letošní = 46. druh sezóny).
Konečně se zase chytají lelci |
Cvrčilky zelené |
První letošní dlask tlustozobý |
Budou letos červenky (noc 02./03.2024)? Během klidných a jasných nocí se moc ptáků nechytá, počty naskakují obvykle až s ranním rozletem. A v něm už teď začínají více a více dominovat červenky. Naznačuje to snad silnou sezónu? To uvidíme v nejbližších dnech. Celkem bylo odchyceno 26 ptáků 6 druhů: cvrčilka říční (1, druhá letošní), cvrčilka zelená (4), pěnice slavíková (1), červenka obecná (17), rehek zahradní (1) a drozd zpěvný (2).
Další horký den (den 02.09.2024). Po slabém závěru noci bylo ještě odchyceno pár jiných ptáků, ale po osmé všechny odchyty skončily, dál už do 10 hod nebylo vůbec nic, jen přicházející horko, tak jsme sítě vyvěsili. Celkem bylo odchyceno 10 ptáků 7 druhů: pěvuška modrá (1), rákosník zpěvný (1, teprve osmý letošní), pěnice černohlavá (3), budníček menší (2), králíček ohnivý (1), červenka obecná (1) a rehek zahradní (1).
Hodně slabá noc s lelky (noc 01./02.09.2024). Dnešní noc stála za dvě věci - a ani za ty ne - za celé to noční chození jediný netopýr (řasnatý). Až ráno o půl čtvrté ve slukovce kalous ušatý, ráno v 5 pár červenek - no a pak o půl šesté odměna - ve světelných pěvcovkách 3 lelci!!! Celkem bylo odchyceno 19 ptáků 7 druhů: kalous ušatý (1, první letošní = 45. druh sezóny), lelek lesní (3, celkem letos 6 ex.), rákosník proužkovaný (2), cvrčilka zelená (2), pěnice slavíková /1, teprve jednadvacátá letošní), červenka obecná (9) a rehek zahradní (1).
A další slabý den (den 01.09.2024). Za dnešek shrnuto: nic moc. Tah velmi slabý, jen 2x včelojed lesní a asi 10 pochopů, jednotlivě lindušky lesní, Patrik hlásil i 1 ex lindušky horské. Jinak nad hotelem loví hejno asi 140 jiřiček. Celé dopoledne mírný-čerstvý vítr, konec mlhy až kolem 11 hodin. Celkem bylo odchyceno 10 ptáků 7 druhů: linduška lesní (1), pěvuška modrá (1), ťuhýk obecný (1, letošní čtyřiadvacátý), pěnice černohlavá (2, podle odchytů probíhá soustavný nenápadný tah tohoto druhgu už několik dnů i nocí), budníček menší (2), králíček obecný (2) a králíček ohnivý (1, třicátý letošní).
Mlžná noc (skoro) bez ptáků (noc 31.08./01.09.2024). Tak tedy Sedlo zatím stojí pro novou partu za ..... od večera zde byla mlha jako prase a severák, v noci nebylo vůbec nic vidět, slyšet, natož aby se něco chytilo. Až nad ránem - no ale čekali jsme toho násobně víc! Celkem bylo odchyceno 6 ptáků 3 druhů: po dvou kouscích drozd zpěvný, červenka obecná a pěnice černohlavá - a to je vše. Jediné, co stojí za zmínku, jsou zvečera 2 smrtihlavi. A ráno bylo u sítě 18 lišajů svlačcových.
Odchytová akce probíhá třetí týden (24.-31.08.2024), službu mají Jan Řezníček, Dana Drábová a poté Jan Grünwald a Jan Studecký s pomocníky.
Třetí letošní parta
Mlžný rozlučkový den (den 31.08.2024). Pro většinu území platila předpověď s jasnou oblohou a teplotami vysoiko přes třicet stupňů, na sedlo se ovšem krátce po ránu od severu natáhla nízká oblačnost s mlhou. Severní vítr a mlha severně od sedla ovšem především nadcházejícímu nočnímu tahu moc nesvědčila. Ve dne mezitím proletovaly desítky lindušek lesních, ojedinělé pěvušky, zaznamenali jsme také prvního skřivana lesního a pravděpodobného strnada zahradního. Celkem bylo odchyceno 18 ptáků 9 druhů: linduška lesní (1), ťuhýk obecný (2, celkem letos 23 ex.), pěnice černohlavá (7, letošní "maximum"), pěnice hnědokřídlá (1), budníček menší (2), králíček obecný (2), červenka obecná (1), rehek zahradní (1) a drozd zpěvný (1).
Pěkná mlha, ale s minimem tahu |
Linduška lesní, hlavní migrant těchto dnů |
Ťuhýci obecní letos táhnou docela pěkně |
Skromná noc (noc 30./31.08.2024). Rozlučková noc byla na ptáky opět skoupá a opeřence do sítí nadělila až na rozletu. Jasné nebe jsme na chvíli zkusili rozzářit světlem, zda se alespoň nepřiletí rozloučit pár lišajů. Ani můr ale moc neletělo, tak jsme se brzy rozhodli šetřit světlo pro jiné. Ani zmíněný rozlet nebyl zrovna silný a kromě bramborníčka nadělil jen klasické druhy v dost malém množství. V sitích nám v noci skončili alespoň dva netopýři; ušatý a řasnatý. Celkem bylo odchyceno šest ptáků 5 druhů: cvrčilka zelená (2), pěnice černohlavá (1), pěnice slavíková (1), červenka obecná (1) a bramborníček hnědý (1, pátý letošní).
Pátý letošní bramborníček hnědý |
Šest ptáků v sítích za celé ráno (den 30.08.2024). Tah kromě lindušek lesních desítky ex.) prakticky nulový. Nad maringotkou proletěl ořešník kropenatý, kterého jsme se pokusili neúspěšně nalákat do sítě. Jelikož bylo ptáků ještě míň, než jsme tento týden byli zvyklí, o to více bylo času na další socializační aktivity, tentokrát vedoucí pomalu k večerní rozlučce s letním Sedlem, kdy neočekáváme žádný zvrat v nastoleném trendu odchytů. Celkem bylo odchyceno 5 ptáků 3 druhů (a retrap lindušky lesní): pěnice černohlavá (2), králíček ohnivý (1) a rehek zahradní (2).
Dvě pětiny dnešního odchytu (rehci zahradní) |
Retrap lindušky lesní |
První sluka! (noc 29./30.08.2024). Další noc s především sociálním přesahem začala odchytem první letošní sluky, kterou v boudě rychle dohnal i Martin Vavřík. Pak se až na jednoho proužka v jednu ráno nedělo až do rozletu vůbec nic. Rozlet opanovaly červenky, ale chytila se i cvrčilka říční. Zároveň rozlet znamenal i překonání první (a zřejmě poslední) stovky jedinců okroužkovaných za naši službu. Celkem bylo odchyceno 15 ptáků 6 druhů: křepelka polní (1, pátá letošní), sluka lesní (1, první letošní = 43. druh sezóny; pro zajímavost 1149. kroužkovaná sluka na lokalitě), rákosník proužkovaný (1), cvrčilka říční (1, první letošní = 44. druh sezóny), pěnice černohlavá (1) a červenka obecná (10, noční tah pravděpodobně pomalu začíná).
První letošní sluka při důkladném průzkumu |
Teprve pátá letošní křepelka |
První letošní cvrčilka říční |
Srovnání s retrapem cvrčilky zelené |
Poměrně klidné dny na sedle pokračují (den 29.08.2024). Den podobný předchozímu, jen s o něco slabším tahem. Prolétl mimo jiné osamělý doupňák, další včelojed, dvě káně, krahujec, asi 30 lindušek lesních, šest dlaskl, dva rehci domácí a vlaštovka. Ptáků v sítích bylo o pět jedinců víc, zato o dva méně druhů. Opět se na síti ukázala kudlanka, proletovalo mnoho baboček a pár vážek (určeno šídlo modré a tmavé). Celkem bylo odchyceno 25 ptáků 11 druhů: linduška lesní (2), pěvuška modrá (2), rákosník proužkovaný (2), pěnice černohlavá (6, letošní "maximum"), pěnice slavíková (1), pěnice hnědokřídlá (2), budníček menší (4), králíček obecný (1), králíček ohnivý (3), sýkora koňadra (1, už desátá letošní) a šoupálek dlouhoprstý (1, první letošní = 42. druh sezóny).
Šoupálek dlouhoprstý, 42. letošní druh na sedle |
"Zpestřením" byla bohužel také další nehoda motorkáře se zásahem vrtulníku |
Pěnice hnědokřídlé se zatím chytají celkem málo |
Tah lindušek lesních je teď nejvýraznějším denním pohybem |
Rozpelichaný, asi místní budníček menší |
Další klidná letní noc (noc 28./29.08.2024). Pěkná teplá letní noc začala slibně nejprve odchytem lovícího sýce rousného do pěvcovky a následně příjezdem Honzy Studeckého s Verčou Švestkovou. Tím ale nadlouho přírůstky ustaly, než se po půlnoci chytl jeden netopýr parkový, o hodinu a půl později následovaný netopýrem rezavým a vodním. Většina noci se tak nesla v duchu rozjímání na židličkách před boudou a sledováním hvězdné oblohy, na které se sem tam proletěl netopýr, případně družice. Po ptácích nebylo ani památky až do rozletu, který nebyl špatný, alespoň na poměry naší služby. Celkem bylo odchyceno 16 ptáků 6 druhů: sýc rousný (1, druhý letošní, podle pelichání a nažiny starší samice), střízlík obecný (1, teprve druhý letošní), rákosník proužkovaný (1), cvrčilka zelená (1), slavík obecný (1, třetí letošní) a červenka obecná (11, letošní maximum).
Třetí letošní slavík obecný |
Pěkně rozpelichaná samice sýce rousného |
Rákosník proužkovaný se zajímavě rozpelichaným ocasem :) |
|
Konečně slabý tahový den (den 28.08.2024). Ráno přineslo zatím nejviditelnější tah naší směny - v křoví cvakaly pěnice a budníčci, na obloze létaly lindušky lesní (celkově nižší desítky) a sem tam pěvušky, později se objevila skupina čtyř kormoránů a pár dravců (asi 7 pochopů, 8 poštolek, 4 káně lesní, včelojed lesní, jestřáb lesní). Zaznamenali jsme také dva rorýsy obecné, 5 břehulí, 5 vlaštovek, lejska šedého, konipasa lučního i horského a dva zvonohlíky. V sítích to nebyla žádná velká hitparáda, ale i tak to stačilo na zatím nejpočetnější odchyt tohoto týdne. Celkem bylo odchyceno 20 ptáků 13 druhů: linduška lesní (2), pěvuška modrá (1), ťuhýk obecný (1, jednadvacátý letošní), pěnice černohlavá (4), pěnice slavíková (1), pěnice hnědokřídlá (1, sedmnáctá letošní), pěnice pokřovní (2, třetí a čtvrtá letošní), budníček menší (2), králíček obecný (1), králíček ohnivý (2, celkem zatím letos 25 ex.), červenka obecná (1), rehek zahradní (1, teprve devátý letošní) a drozd zpěvný (1).
Kudlanka nábožná "na tahu" |
Léto bez mlhy = čas k relaxaci |
|
|
|
Návrat teplých jasných nocí (noc 27./28.08.2024). Vítr se v noci konečně utišil a tak jsme mohli v klidu při příjemných 15 stupních obdivovat noční oblohu, nerušenou světlem, které zůstalo samozřejmě vypnuté. K tahu vyrazilo minimum ptáků a před nulou nás zachránila jen jedna křepelka v 5 hodin a skromný rozlet. Celkem bylo odchyceno 9 ptáků 7 druhů: křepelka polní (1, čtvrtá letošní), cvrčilka zelená (1, po delší pauze, zatím 14. letošní), pěnice černohlavá (1, celkem letos zatím 46 ex.), pěnice slavíková (1, celkem letos zatím pouhých 17 ex.), červenka obecná (3), rehek zahradní (1) a bramborníček hnědý (1, čtvrtý letošní).
Čtvrtý letošní bramborníček hnědý |
Čtvrtá letošní křepelka |
|
|
Větrný den bez tahu (den 27.08.2024). Vítr po noci ještě zesílil a kromě toho se na odchytech projevil i prakticky chybějící jakýkoliv tah. V sítích jsme tak měli ráno a dopoledne minimum ptáků, nebyla to ale žádná nuda, v podstatě každý nový jedinec byl i novým druhem. Nejvíce potěšil budníček lesní. Celkem bylo odchyceno 7 ptáků 7 druhů + dva retrapi (hýli obecní): pěnice černohlavá (1), pěnice hnědokřídlá (1), budníček menší (1), budníček lesní (1, první letošní = 41. druh sezóny), králíček obecný (1), králíček ohnivý (1) a červenka obecná (1).
První letošní budníček lesní (147. pro akci) |
Pořád se chytají juvenilní králíčci |
Nadějná noc (noc 26./27.08.2024)? Mlha, která se válela po Sedle celé odpoledne a většinu noci, vypadala slibně, nebýt docela silného severního větru a toho, že nad mlhou byla oblačnost spíše menší. Přesto nás hned z kraje noci v síti navnadili hned tři ťuhýci z jedné kontroly. Trochu jsme doufali, že to bude začátek zajímavé noci, což bylo umocněno tím, že v síti brzy skončil i jeden lejsek a dokonce křepelka. Nakonec ale tah zcela ustal a následovaly prázdné kontroly až do rána, které vyústily i v mizerný rozlet, ze kterého jsme přinesli pouhých šest ptáků. Celkem bylo odchyceno 13 ptáků 6 druhů: křepelka polní (1, třetí letošní), ťuhýk obecný (4, celkem letos už 20 ex.), rákosník zpěvný (1), lejsek černohlavý (1), červenka obecná (4) a rehek zahradní (2). Chytil se také jeden netopýr ušatý.
Noc začíná hezky |
Opět táhnou i lišaji svlačcoví |
První nadějná kontrola s ťuhýky |
Slabý den po frontě s odpoledním tahem dravců (den 26.08.2024). Ráno v horách dozníval déšť a tak ani následující odchyty nebyly příliš slavné. Zato odpoledne jsme v mlze zaznamenali pěkný tah dravců, během hodinky proletěl včelojed lesní a tři motáci pochopi. Celkem bylo odchyceno 8 ptáků 5 druhů: pěvuška modrá (2), budníček menší (2), králíček obecný (2), králíček ohnivý (1) a sýkora koňadra (1).
Nadějná odpolední atmosféra na sjezdovce |
Další špatná noc bez odchytů (noc 25./26.08.2024). Přechod fronty sliboval zajímavé odchyty, doprovázel ho ovšem velmi silný vítr a po půlnoci vytrvalý déšť až do rána, takže nakonec chytat nebylo co.
Pestrý, ale slabý odchyt (den 25.08.2024). Další den byl jasný a horký, šlo o předzvěst postupující fronty. Viditelný tah jsme nezaznamenali, ale v sítích pár ptáků skončilo. Celkem bylo odchyceno 20 ptáků 11 druhů: linduška lesní (2), pěvuška modrá (1), rákosník obecný (1), pěnice černohlavá (3), pěnice slavíková (1), pěnice hnědokřídlá (1), budníček menší (2), králíček obecný (1), králíček ohnivý (3), lejsek černohlavý (2) a červenka obecná (3).
Mladí králíčci ohniví teprve pomalu přepeřují |
Větrná noc (noc 24./25.08.2024). Během noci bylo celkem jasno a foukal silný nárazový vítr, takže jsme zaznamenali pouze přelet pisíka obecného nad slukovkou, jinak se nic nechytilo.
Odchytová akce probíhá druhý týden (17.-24.08.2024), službu mají Zdeněk Zerzáň a Miia Tissari s pomocníky.
Druhá letošní parta
Návrat vedra (den 24.08.2024). Po krátkém příjemnějším intermezzu se do dolin pod Jeseníky natáhlo opět více než třicetistupňové vedro a i na hřebenech bylo docela teplo a bez mráčků. A to znamenalo skoro stopku pro veškerý pozorovatelný tah. Celkem bylo odchyceno 14 ptáků 8 druhů: linduška lesní (1), pěvuška modrá (1), pěnice černohlavá (3), pěnice hnědokřídlá (1, čtrnáctá letošní), budníček menší (1), králíček obecný (2), králíček ohnivý (4) a sýkora uhelníček (1, teprve sedmá letošní).
Ještě jedna jasná noc s pár pěknými druhy (noc 23./24.08.2024). Opět bylo zcela jasno, takže jsme zase nesvítili, pouze hráli. Celkem bylo odchyceno 11 ptáků 6 druhů: křepelka polní (1, druhá letošní), lelek lesní (1, třetí letošní), rákosník proužkovaný (1, poprvé po týdnu), pěnice černohlavá (2), pěnice pokřovní (1, druhá letošní) a červenka obecná (5).
Jasný den s nějakým tahem (den 23.08.2024). I další den vládlo nad horami skoro jasno, tentokrát bylo možné zaznamenat i nějaký slabý tah; proletovaly jednotlivě vlaštovky s jiřičkami a po desítkách lindušky lesní. Celkem bylo odchyceno 8 ptáků 3 druhů: krutihlav obecný (1, druhý letošní, celkově 99. pro sedlo), linduška lesní (6, celkem letos zatím 37 ex.) a králíček ohnivý (1, čtrnáctý letošní).
Další jasná noc bez tahu a bez svícení (noc 22./23.08.2024). Pokračuje čekání na zajímavější podmínky, takto v sítích skončili jen 4 ptáci 3 druhů: ťuhýk obecný (1, šestnáctý letošní), pěnice černohlavá (1) a červenka obecná (2).
Další slabý, i když trochu pestrý odchyt (den 22.08.2024). Během oblačného dne proletovaly jednotlivě vlaštovky, chytalo se ale minimum ptáků. Celkem bylo odchyceno 14 ptáků 10 druhů: ťuhýk obecný (1, patnáctý letošní), pěnice černohlavá (1), pěnioce slavíková (1), budníček menší (2), budníček větší (2, teprve druhý a třetí letošní!), králíček obecný (1), červenka obecná (2), rehek zahradní (1), sýkora koňadra (2) a sýkora modřinka (1).
Podivná je zatím téměř absence budníčků větších |
A další jasná noc (noc 21./22.08.2024). Čekání na vhodné noční letní počasí je v posledních sezónách nekonečné, většina nocí je jasných, bez mráčků a tím pádem bez odchytů. Tuto noc byli odchyceni pouze tři ptáci: pěnice černohlavá a dvě červenky obecné.
Přeháňkový den s mlhou (den 21.08.2024). Na sedlo se vrátila nejprve oblačnost a pak i mlha, doplňovaná přeháňkami. Vizuálně neprobíhal žádný tah, ale podle odchytů je jasné, že protahovaly nápadněji minimálně lindušky lesní. Celkem bylo odchyceno 33 ptáků 10 druhů: linduška lesní (16, letošní maximum), pěvuška modrá (2), ťuhýk obecný (1, čtrnáctý letošní), cvrčilka zelená, pěnice černohlavá (5), pěnice hnědokřídlá (4), červenka obecná (1), rehek zahradní (1), rehek domácí (1) a hýl obecný (1).
Jasná noc a první lelci (noc 20./21.08.2024). Během další jasné noci jsme světlo opět nezapli a tak ptáky lákaly jen standardní nahrávky. Celkem bylo odchyceno 8 ptáků 6 druhů: lelek lesní (2, první letošní = 40. druh sezóny), pěvuška modrá (1), ťuhýk obecný (1), pěnice slavíková (1), červenka obecná (2) a bramborníček hnědý (1, třetí letošní).
Jeden z prvních letošních lelků |
Další slabý letní den s nepočetným odchytem (den 20.08.2024). Mlha se rozplynula po 8:30 a nadále vládl polojasný den, jediné co bylo pozorovatelné byl tah jednotlivých jiřiček. Celkem bylo odchyceno 16 ptáků 9 druhů: linduška lesní (3), pěvuška modrá (4), ťuhýk obecný (1, dvanáctý letošní), pěnice černohlavá (1), pěnice slavíková (3), budníček menší (1), králíček obecný (1), králíček ohnivý (1) a červenka obecná (1).
Další ťuhýk obecný, evidentně z nočního tahu |
Mezi králíčky ohnivými jsou stále juvenilní ptáci |
Slabá noc s místní raritou (noc 19./20.08.2024). V noci na sedle vládla mlha, trvalý déšť a silný vítr, něco se tak podařilo odchytit až na jejím sklonku. Kroužkováno bylo 8 ptáků 5 druhů: linduška lesní (1, letošní dvanáctá), pěnice slavíková (2, stále se nepodařilo díky počasí zachytit jejich typický noční tah), pěnice hnědokřídlá (1), červenka obecná (3) a strnad zahradní (1, první letošní = 39. druh sezóny; patnáctý odchycený na sedle).
Patnáctý strnad zahradní na sedle |
Pěnice slavíkové se zatím nedaří chytat |
Slabý odchyt po přechodu fronty (den 19.08.2024). Po přechodu fronty zůstalo na sedle mlžno s mrholením a poněkud se také ochladilo. Celkem bylo odchyceno 9 ptáků 7 druhů: linduška lesní (1, jedenáctá letošní), pěvuška modrá (1), pěnice černohlavá (2), pěnice slavíková (1, vzhledem k absenci mlhy stále pouze 8 ex., snad se to brzy obrátí), budníček menší (1), sýkora koňadra (1) a sýkora modřinka (2; celkem už 3 ex.; od roku 2010 bylo v srpnu kroužkováno pouze 12 modřinek, ve většině let se objevují první až na tahu po polovině září).
Mlha pěkná, ale asi zase nevydrží... |
|
Deštivá noc (noc 18./19.08.2024). Někteří z nás čekali pěknou mlhu po přechodu fronty, ale fronta se nějak zasekla a první bouřka dorazila na sedlo až před půlnocí. Řádila asi tři hodiny a pak přešla do deště, který pokračoval do čtyř do rána. A tak ani nebyl důvod pouštět světlo. Odchyceni byli pouze dva ptáci, červenka obecná (1) a rehek zahradní (1, teprve třetí letošní).
Čekání na frontu (den 18.08.2024). Dopoledne bylo ještě oblačno a docela teplo, příchod blížící se fronty a dešťů předpověď pořád odsouvala a tak se podařilo standardně dokončit dopolední odchyty. Celkem bylo odchyceno 30 ptáků 14 druhů: linduška lesní (4, celkem zatím letos 10 ex., nějaký tah tedy běží), pěvuška modrá (1), sojka obecná (1, první letošní = 37. druh sezóny; jde o vůbec první "letní" sojku po loňském nejčasnějším odchytu ze dne 1. 9.), rákosník obecný (1), pěnice černohlavá (3), pěnice slavíková (1), pěnice hnědokřídlá (2), budníček menší (3), králíček ohnivý (3), slavík obecný (1, druhý letošní a 87. celkově), červenka obecná (6), bramborníček hnědý (1, druhý letošní), sýkora uhelníček (1; po loňském impozantním tahu je zatím docela klid), hýl obecný (2, první letošní = 38. druh sezóny).
Další noc s dorůstajícím měsícem (noc 17./18.08.2024). Po večerních vydatných deštích bylo na sedle po setmění trochu vlhko a pořád docela teplo, do půlnoci se teplota pohybovala mezi 16-17 °C! Protrhávající se oblačností svítil měsíc dva dny před úplňkem, takže bylo zbytečné svítit. Myslivec, sjíždějící po sjezdovce z večerního číhání nasvítil nad sjezdovkou lovícího lelka lesního, jinak se toho moc nedělo. Organizátor (Radek Lučan) se tak mohl v klidu vyspat, aby další den po náročné přípravě stanici opustil a zanechal první řádné službě. Nakonec nebyl odchycen ani jeden pták...
Odchytová akce probíhá první týden, službu má organizátor, Radek Lučan s pomocníky.
Velké poděkování za neskutečné nasazení při přípravě odchytových ploch a zázemí patří i letos Pavlu Šálkovi!
Bouřlivý den (den 17.08.2024). Hned první ranní kontrolu narušil rychlý příchod bouřky, zbytek dopoledne bylo ale hezky, ovšem pěkně dusno. No a v pozdním odpoledni dorazilo nad hory další, tentokrát mnohem delší a intenzivnější bouřka. Uvidíme, zda přinese i nějaké zajímavější počasí během nadcházející noci. Celkem bylo odchyceno 18 ptáků 10 druhů: pěvuška modrá (4), pěnice slavíková (1), pěnice černohlavá (3), pěnice hnědokřídlá (2), rákosník proužkovaný (1), ťuhýk obecný (1, jedenáctý letošní), budníček menší (3), sýkora uhelníček (1), králíček ohnivý (1) a krutihlav obecný (1, první letošní, 36. druh sezóny).
První letošní krutihlav. |
A ještě další jasná noc (noc 16./17.08.2024). Jasné počasí zatím pokračuje, mlhy se asi hned tak nedočkáme. Celkem bylo kroužkováno 21 ptáků 11 druhů, vše opět v závěru noci na rozletu: rehek zahradní (2; první letošní = 32. druh sezóny), slavík obecný (1, první letošní, 33. druh sezóny, celkově 86. pro sedlo), červenka obecná (1), drozd zpěvný (1), pěnice černohlavá (5), pěnice hnědokřídlá (1), pěnice slavíková (3), rákosník zpěvný (1), cvrčilka zelená (4), budníček větší (1 – letos první, 34. druh sezóny; letos zcela zmizeli místní ptáci z okolí, kteří se zde v začátcích každé předchozí sezóny pravidelně odchytávali) a křepelka polní (1, první letošní, 35. druh sezóny). Odchycen byl také první netopýr sezóny, a to netopýr velký (1).
|
|
|
Další pracovní den na sedle (den 16.08.2024). Odchyty probíhaly při čilém pracovním ruchu zaměřeném na opravě naší maringotky, ale také celé řady dalších prací, které je nutné v úvodu akce provést, aby mohla hladce probíhat i v následujících týdnech. Celkem bylo kroužkováno 21 ptáků 8 druhů: králíček ohnivý (4), pěnice černohlavá (2), budníček menší (5), rákosník zpěvný (1), pěvuška modrá (4), ťuhýk obecný (1, už desátý letošní), linduška lesní (2) a datel černý (2, první letošní, 31. druh sezóny, devatenáctý a dvacátý pro sedlo).
Jeden z dnešních datlů. |
Prázdná noc se slabým rozletem (noc 15./16.08.2024). I v Jeseníkách pokračuje velmi teplé a slunečné počasí, které doprovázejí jasné noci. Celkem bylo kroužkováno 15 ptáků 8 druhů, vše až na rozletu: kos černý (1), drozd zpěvný (1), rákosník proužkovaný (1), rákosník zpěvný (3), červenka obecná (5), pěnice černohlavá (2), bramborníček hnědý (1, první letošní, 29. druh sezóny, celkově 196. pro sedlo) a kulíšek nejmenší (1, první letošní, 30. druh sezóny, třináctý pro sedlo).
Třináctý kulíšek nejmenší pro sedlo |
196. bramborníček hnědý pro sedlo |
Zhruba 1495. rákosník proužkovaný pro sedlo :) |
Dusné a podmračené dopoledne (den 15.08.2024). Opět kromě už běžících odchytů ve znamení čilé aktivity v okolí odchytových stanovišť. Celkem bylo kroužkováno 34 ptáků 17 druhů – klasický srpnový vzorek s vysokou diverzitou: rákosník proužkovaný (1), rákosník zpěvný (1), sedmihlásek hajní (1, první letošní a celkově 152. pro akci), cvrčilka zelená (1), pěnice černohlavá (3), pěnice hnědokřídlá (1), pěnice slavíková (1), pěvuška modrá (6), linduška lesní (3), rehek domácí (1), červenka obecná (3), králíček ohnivý (2), sýkora koňadra (3), sýkora modřinka (1), budníček menší (3), ťuhýk obecný (2) a strakapoud velký (1).
Sedmihlásek je stále vzácným druhem odchytů |
První letošní strakapoud velký |
Horká letní noc s hezkými druhy v závěru (noc 14./15.08.2024). Teplota klesla pod 20°C až někdy nad ránem, kdy se zároveň objevilo na západě blýskání z velmi vzdálených silných bouřek, které se hnaly od západu, ale sem nedorazily ani během dopoledne. Celkem bylo kroužkováno 20 ptáků 9 druhů: červenka obecná (1), rákosník obecný (5), rákosník proužkovaný (2), cvrčilka zelená (6), pěnice černohlavá (2), střízlík obecný (1 – místní mládě), ťuhýk obecný (1), slavík tmavý (1, letošní pták; první letošní a celkově 139. pro sedlo!) a lejsek malý (1, celkově dvanáctý pro sedlo).
První denní odchyt (14.08.2024). Ve znamení mláďat místních druhů, často ještě v juvenilním šatu, ale již s příměsí migrantů v pohybu. Celkem bylo kroužkováno 37 ex. 12 druhů: králíček obecný (2), králíček ohnivý (2), pěnice černohlavá (4), pěnice hnědokřídlá (1), pěnice pokřovní (1, na sedle nejméně často chytaný druh běžné pěnice, ročně je tady kroužkováno 7-38 ex.), pěnice slavíková (1, pro změnu jeden z hlavních nočních migrantů tohoto období, početnost odchytu silně ovlivňuje to, jestli se udělá nebo neudělá na sedle mlha), budníček menší (7, evidentně ptáci z místní populace), pěvuška modrá (8), sýkora uhelníček (4), sýkora koňadra (2, už několik let v oblasti sedle hnízdí jeden pár na jednom z nejvýše položených jesenických hnízdišť), linduška lesní (1) a ťuhýk obecný (4, jistě ptáci z doznívajícího nočního tahu).
Pěnice pokřovní je nejvzácnější běžnou pěnicí na sedle |
Letos se daří zachytit noční tah ťuhýků |
Už několik let hnízdí v oblasti sedla pár koňader |
První noc (noc 13./14.08.2024). Vzhledem k jasné obloze samozřejmě bez zbytečného svícení, ale se standardním hlasovou reprodukcí. Všechny odchyty se udály až na sklonku noci. Celkem bylo odchyceno 8 ptáků 7 druhů: drozd zpěvný (2), červenka obecná (1, samozřejmě místní mladý pták), cvrčilka zelená (1), rákosník obecný (1), pěnice černohlavá (1), pěvuška modrá (1, místní mladý pták) a sýc rousný (1, letošní pták).
|
Zahájení trvalého provozu na odchytové stanici (12.-13.08.2024). Během pondělního pozdního odpoledne a večera a celého úterý probíhaly na stanici zejména intenzivní práce spojené s uvedením do stavu trvalého provozu po následující téměř tři měsíce. Jedním slovem – opravdová dřina s minimem zábavy. To ovšem k náročnosti organizace každé takovéto akce neodmyslitelně patří. Během úterního odpoledne se rovněž podařilo natáhnout větší část sítí potřebných k odchytům v tomto období, ve kterých skončili první ptáci. Tím úplně prvním byl místní, pelichající, drozd zpěvný. Celkem byli kroužkováni 3 ptáci 3 druhů: drozd zpěvný (1), pěvuška modrá (1) a pěnice hnědokřídlá (1; v letošním roce hnízdilo v okolí sjezdovky minimum ptáků, přímo v okolí stanice zřejmě ani jeden).
Konečně stanice zase ožívá |
Maringotka je po pauze notně zaprášená |
Příprava na pozorování Perseid |
Jedna z místních mladých pěvšek. |
A jedna z mála místních pěnic hnědokřídlých. |
Prolog, který se letos téměř nekonal.
Nečekaná mlha a první pokus (noc 08./09.08.2024). Po půlnoci jsem vyjel na sedlo zkusit chytat rákosníky nebo slavíky, ale za poslední zatáčkou jsem s překvapením vjel do nečekané mlhy. Bylo něco před druhou ráno, tak jsem rychle vytáhl světlo a natáhl dvě sítě. Krátce poté v síti za světlem uvízl první pták – ťuhýk obecný. O chvíli později se ve spodní kapse objevil osamělý lejsek černohlavý a krátce na to další dva ťuhýci obecní; druhý ovšem stihnul z kapsy vyskočit. Vypadalo to pěkně, ale foukal severní vítr a ptáci mlhu buď nadletovali nebo po večerním lijáku moc netáhli. Občas se objevilo nad světlem něco většího, zašuměla křídla, ale to bylo tak všechno. Po dvou hodinách se mlha začala rozpouštět resp. stahovat do údolí a tak byl čas světlo vypnout. Na nahrávku už v noci nic nepřiletělo a ráno v síti uvízla osamělá juvenilní červenka obecná. Žádný nápadný tah se nekonal ani ráno, jen nad sjezdovkou přeletěly křivky, linduška luční, linduška lesní a čečetky. Krátká noc byla zpestřená taky klasickými protahujícími motýly, včetně několika lišajů svlačcových. A do zabydlení stanice zbývají už jen tři dny!
|
|
|
První letošní noční odchyt – ťuhýk obecný. | První letošní noční lejsek černohlavý. | A závěrem první z jistě mnoha letošních červenek. |