Odchyty na Červenohorském sedle 2023
s poznámkami k rokům 2010-2022

MENU
Červenohorské sedlo - místo odchytu

Odchytové stanoviště akce se nachází na Červenohorském sedle (1013 m), nejnižším bodu hřebene Hrubého Jeseníku, kterým prochází silnice ze Šumperka do Jeseníku. Hlavní hřeben pohoří Hrubý Jeseník se táhne od severozápadu k jihovýchodu od sedla Ramzová (760 m) po sedlo Skřítek (874 m). V obou směrech nad těmito sedly hřeben prudce stoupá a po celé délce sahá nad 1300 m n. m. Jedinou sníženinou na celé jeho délce je právě ploché Červenohorské sedlo, i to ovšem stále zasahuje nad 1000 m n. m. Na podzimním tahu je postavení tohoto sedla doslova strategické, neboť údolí říčky Bělé nad Jeseníkem (jižně města) nálevkovitým efektem vede velkou část táhnoucích ptáků do tohoto zúženého místa. Za ideálních podmínek, kterými je silnější (ale zase ne příliš) jižní vítr v kombinaci s nízkou oblačností, proletují nad sedlem od poloviny srpna do začátku prosince až desetitisíce ptáků během dopoledne a přinejmenším srovnatelné, ne-li vyšší počty ptáků v noci.

Díky vstřícnosti vlastníka a pronajímatele sjezdařského areálu, Lesů České republiky a Správě CHKO Jeseníky bylo možné umístit odchytové stanoviště přímo do tohoto strategického místa, právě do cesty hlavnímu proudu protahujících ptáků.

Následující schématická mapka ukazuje základní orientační body v oblasti Červenohorského sedla:

1 - autobusová zastávka Červenohorské sedlo ve směru Šumperk - Jeseník
2 - základna pro organizátory odchytu (budka vleku)
3 - ideální místo pro pozorování podzimního tahu ptáků, obvykle lepší než v oblasti odchytů, navíc případní zájemci o sledování tahu zde neruší probíhající odchyt
4 - heliport (orientační bod, přístupný zkratkou z parkoviště u hotelu)
5 - turistická značená cesta směr Švýcárna a Praděd
červeně - světelné sítě
žlutě - přibližné umístění denních sítí
bledě - směr nočního svícení

Pohled na odchytové stanoviště ze střední části sjezdovky (v pozadí hotel s parkovištěm, vpravo viditelná cesta na Praděd, vlevo útočiště organizátorů odchytu, viditelné je i světlo a stažené světelné sítě):

Listopad 2010, ideální podmínky pro sledování denního tahu ptáků - silný jižní vítr v kombinaci s nízkou oblačností, pod níž zůstalo jen malé okénko, vedoucí přes Červenohorské sedlo. Pro vlastní odchyt je ovšem lepší mlha úplná, sedící v sedle.