České názvosloví ptáků
(stanovisko Faunistické komise ČSO)

V posledních letech - zejména díky poměrně bouřlivému rozvoji taxonomie některých skupin ptáků - vládne na poli českého ornitologického názvosloví v řadě případů značná nejednotnost. FK ČSO se proto rozhodla navrhnout sjednocení českých názvů u některých druhů, v jednotlivých případech i použití názvů nových. U ptáků již zjištěných na území České republiky bude FK ČSO až na dále uvedené výjimky vycházet z názvosloví předloženého v publikaci [1] (dále jen Soustava), které bylo již dříve k užívání doporučeno výborem České společnosti ornitologické. U některých názvů však autoři Soustavy dle názoru členů komise opominuli častěji používané nebo v minulosti již zavedené názvy, v dalších případech došlo k rozdělení dříve jednotných taxonů, což si vyžádalo vytvoření názvů nových. Případy, ve kterých se návrh FK ČSO odlišuje od Soustavy, jsou uvedeny níže. U druhů, které budou nově zjištěny na našem území, FK ČSO mimo případné akceptování takového druhu jako nového pro avifaunu ČR také projedná a navrhne i oficiální český název tohoto druhu, pokud nebyl v Soustavě pro tento taxon (vhodný) český druhový název vytvořen.

Druhy, u nichž se FK ČSO rozhodla používat názvy odlišné od Soustavy

Druhy, s nejednoznačnými českými názvy, u nichž se FK ČSO rozhodla držet se názvu dle Soustavy

Literatura

[1] Hudec, K. a spol., 2003: Soustava a české názvosloví ptáků světa. – MOS, Přerov