Skupina pro výzkum velkých racků
a dalších dlouhokřídlých

MENU
Aktuality 2015

Zimní pohyby racků chechtavých (22. ledna 2015). Ukazuje se, že racci jsou velmi dynamičtí. Odečty barevných kroužkovanců z Prahy prokázaly během ledna vzájemnou výměnu ptáků mezi Prahou a Holandskem. Pták kroužkovaný jako dospělý 24.7.2014 v holandském Arnhemu byl 2.11.2014 na skládce odpadků na Mostecku v severních Čechách a od 7.12.2014 se zdržuje v Praze (naposledy 5.1.2015). Naopak pták, kroužkovaný 5.1.2015 v centru Prahy byl 21.1. odečten u holandského Haagu. Mimo to byl pták kroužkovaný 5.1.2015 v Praze a kontrolovaný zde ještě 15.1. odečten už 19.1. u Ustky na polském pobřeží Baltu. (M. Jelínek)


Výsledky lednového sčítání (22. ledna 2015). Pomalu se scházejí výsledky lednového sčítání, které by mělo být nejpodstatnější. V rámci České republiky existuje dlouhodobě zhruba šest hlavních oblastí, bohužel se je stále nedaří spolehlivě pokrýt.

  1. Ostravsko. Sčítání prozatím neproběhlo, data budou získána až během nadcházejícího víkendu. Zimující počty racků se pohybují v řádu tisíců. Hlavním sčitatelem je Michal Šindel, nepravidelné výsledky přislíbil Zdeněk Polášek. Další kontrakty se dosud nepodařilo navázat.
  2. Střední Morava. Získána většina údajů. Provázaný komplex s centrálními nocovišti v Tovačově / Troubkách a na Hulínské štěrkovně, další menší nocoviště leží severozápadně na štěrkovně u Nákla. Zimující počty racků před případným zámrazem se pohybují v řádu tisíců. V oblasti provádějí hlavní sčítání Martin Vavřík (Náklo), Jiří Šírek (Tovačov) a Pavel Shromáždil (Hulín), řada dalších pozorovatelů údaje doplňuje.
  3. Jižní Morava. Získány jen částečné údaje. Centrálním zimovištěm je soustava Novomlýnských nádrží, kterou doplňují malá nocoviště na štěrkovnách u Uherského Hradiště a Spytihněvi. Zimující počty racků se pohybují spíše v řádu stovek. Z oblasti nádrží a přilehlé brněnské skládky je hlavním přispivatelem Robert Doležal, jinak jsou pozorování z nádrží opomíjená a neexistuje zde plánovité sčítání na nocovišti. Při sčítání hus a orlů nebyla rackům věnována dostatečná pozornost.
  4. Praha. Získány poměrně přesné údaje. Hlavním zimovištěm je řeka Vltava v centru města, pohyby některých racků zde jsou poměrně komplikované. Zimují řádově tisíce racků. Hlavními přispivateli jsou Mirek Jelínek a Petr Musil.
  5. Severní Čechy. Získána část údajů. Složitý komplex několika zčásti nezávislých lokalit - Ústecko, Mostecko, Chomutovsko a Sokolovsko. Pravděpodobně nejvýznamnější zimoviště racků u nás, s odhadovaným počtem 5-10 tisíc racků. Hlavním přispivatelem z východní části oblasti je Václav Beran, na Sokolovsku sčítají Miroslava Horáková a Oldřich Bušek.
  6. Východní Čechy. Získány částečné údaje. V minulosti byla hlavním nocovištěm přehrada Rozkoš, dnes hraje pravděpodobně roli soustava štěrkoven Oplatil. Obvykle zimují řádově stovky racků; údaje do databáze zadávají především Jaroslav Vaněk, Alois Holub a Pavel Bergmann.

V zimování hrají pravděpodobně okrajovou roli jižní Čechy, kde většina rybníků během zimy zamrzá. Podobně jsou na tom západní Čechy mimo Chebsko a Vysočina. Rovněž okrajovou roli zřejmě hraje soustava rybníků mezi střední Moravou a Ostravskem.