Skupina pro výzkum velkých racků
a dalších dlouhokřídlých

MENU
Sčítání - prosinec 2014

Výsledky. V prosinci se podařilo získat alespoň částečná data ze všech podstatných lokalit, údaje chybí pouze z Nechranické přehrady - je však možné očekávat, že ptáci na Kyjické nádrži do jisté míry reprezentují celou tuto oblast. Na druhou stranu se objevily údaje ze dvou nových, dříve nemiňovaných lokalit - oblasti Tisové / nádrže Medard u Sokolova a ze štěrkovny u Spytihněvi. První lokalita doplňuje škálu lokalit z Podkrušnohoří, které se stává jedním z nejvýznamnějších zimovišť racků u nás a jeho význam jistě nadále poroste. Druhá lokalita tvoří další shromaždiště na střední Moravě mezi Hulínem/Záhlinicemi a Ostrožskou Novou Vsí.

Celkem bylo sečteno téměř 20 000 racků, z toho polovinu tvořili racci chechtaví. To je proti minulosti výrazný posun, zdá se, že racci chechtaví opět kolonizují zimoviště v České republice. Sčítání z fotografií na jižní Moravě ukazují, že mladí ptáci (minimálně zde) tvoří 41% zimující populace, což je neobvykle vysoké zastoupení. Velmi početní byli také racci bouřní a tradičně racci bělohlaví.

TABULKA PODROBNÝCH VÝSLEDKŮ SČÍTÁNÍ

RACEK BĚLOHLAVÝ (Larus cachinnans)

Sečteno: 2 306 ex. (v XI. - 1 298 ex.) V období od posledního sčítání nalétli do ČR další ptáci, především na Moravu. Největší shromaždiště bylo zaznamenáno na střední Moravě s pravděpodobným nocovištěm na štěrkovně u Troubek (600 ex.). Další důležitou oblastí výskytu je Podkrušnohoří (Kyjice - 300 ex., Sokolovsko - 400 ex.) a Ostravsko (Bohumín-Vrbice - 250 ex.). Jednotliví racci bělohlaví nebo malá hejna byla zaznamenána na řadě izolovaných lokalit. V počtech jsou zahrnuti i blíže druhově neurčení ptáci.

RACEK STŘEDOMOŘSKÝ (Larus michahellis)

Sečteno: 18 ex. (v XI. - 311 ex.) Zahrnutí jsou jen určení ptáci; chybí přesnější údaje o počtech na Mostecku. Racci bělohlaví byli zaznamenáni v hejnech velkých racků. Asi 5 ex. bylo pozorováno u Bohumína-Vrbic (M. Šindel), pozorování 6 ex. je udáváno z jihočeského ryb. Volešek (J. Závora) a z oblasti Tovačov/Troubky (J. Šírek).

RACEK STŘÍBŘITÝ (Larus argentatus)

Sečteno: 22 ex. (v XI. - 48 ex.) Chybí přesnější data z Podkrušnohoří, kde je možné očekávat výskyt většího počtu ptáků. Racci stříbřití byli zaznamenáni převážně jednotlivě v hejnech racků bělohlavých, asi 10 ex. bylo zjištěno v Bohumíně-Vrbici (M. Šindel), což je ovšem na tuto lokalitu poměrně nízký počet.

RACEK ŽLUTONOHÝ (Larus fuscus)

Sečteno: 4 ex. (v XI. - 10 ex.) Jednotliví racci žlutonozí byli zaznamenáni na čtyřech lokalitách - ryb. Řežabinec (PI), v Bohumíně-Vrbici (KI), v Tovačově/Troubkách (PR) a v oblasti Šumvald/Medlov (OL).

RACEK BOUŘNÍ (Larus canus)

Sečteno: 7 326 ex. (v XI. - 982 ex.) Na přelomu listopadu a prosince došlo k náletu větších hejn racků bouřních, na mnoha místech pravděpodobně rekordních; začátek zimy 2014/2015 je pravděpodobně zatím nejlepší sezónou, blížící se vrcholu v polovině 90. let. Až 2 200 ptáků bylo sečteno na nocovišti u Troubek (PR), 1 950 ex. na nocovišti na Hulínské štěrkovně (KM), 1 000 ex. bylo v Bohumíně-Vrbici (KI). Výskyt je tradičně soustředěn do oblasti Moravy.

RACEK CHECHTAVÝ (Larus ridibundus)

Sečteno: 9 824 ex. (v XI. - 10 390 ex.) Počty racků chechtavých patří ve srovnání s polovinou 90. let k velmi vysokým, snad se zastavil pokles početnosti minimálně zimujících ptáků; na mnoha místech Moravy se opět objevila velká hejna.

DALŠÍ DRUHY

Mimo běžných druhů byla zaznamenána dvě pozorování - 13.12. byl na Vltavě v Praze pozorován mladý racek černohlavý (Larus melanocephalus), jistota určení však byla zpochybněna. 16.12. byl na Ponědražském ryb. (JH) pozorován ad. ex. racka malého (Larus minutus); po termínu sčítání byl 1 ex. pozorován 24.12. na ryb. Dehtář.