Změny v taxonomii velkých racků (skupina Larus argentatus)

Tento text vychází z článku Collinsona a spol. (2008) (viz Hlavní literatura) a hodnotí pokrok v taxonomii velkých racků v posledních 20 letech. Pro zjednodušení jsou v textu místo druhů používány latinské názvy taxonů - přehled na konci článku

  1. "Racek stříbřitý" by měl být rozdělen do více druhů
  2. Racci se kříží
  3. Racek středomořský (L. michahellis) a racek arménský (L. armenicus) se geneticky liší
  4. Jižní žlutonohé populace nejsou plynulou řadou blízce příbuzných forem
  5. Racek žlutonohý (L. fuscus) = 1-2 druhy, ne 4-5
  6. Racek stříbřitý není "ring species"
  7. Srovnání výsledků analýz mtDNA a jaderné DNA
  8. Závěry, taxonomické změny
  9. Přehled v současnosti rozlišovaných druhů a forem
  10. Literatura

Úvod

Se vzrůstajícím počtem pozorování velkých racků roste také zájem o jejich určování a taxonomii. V naší literatuře stále chybí dostatečné zdroje informace o této problematice. V prvním článku na toto téma shrneme zdůvodnění taxonomických změn, které stále ještě řadu pozorovatelů matou. Nejprve si uveďme základní závěry, ke kterým taxonomové dospěli. Tyto závěry je pak třeba si do budoucna uvědomovat při určování racků na různých místech Evropy.

1. "Racek stříbřitý" by měl být rozdělen do více druhů

Studie mitochondriální DNA (mtDNA) velkých racků ukázaly, že jde o jednotnou skupinu. V rámci této skupiny byly rozlišeny dvě větve, zahrnující následující druhy rodu Larus:

Racek stříbřitý v dosavadním chápání tedy není homogenním druhem, protože jsou v něm zahrnuty i široce uznávané druhy, jako racek šedý (L. hyperboreus) a racek mořský (L. marinus). Na základě těchto důkazů musí být racek stříbřitý rozdělen do více druhů. (Crochet et al. 2000, 2002, Gay et al. 2005)

2. Racci se kříží

Mitochondriální DNA se předává ze samice na potomky. Je známo, že část mtDNA jednoho druhu se může vyskytnout u jiného, a to ze dvou důvodů:

Druhy, které se oddělily nedávno a u nichž dochází k občasnému křížení, se pak geneticky vůbec neliší! To je případ druhé z uvedených větví velkých racků - geneticky prakticky totožné druhy se však výrazně liší morfologicky (srovnej L. schistisagus a L. hyperboreus ). Genetické studie tak odhalily velké rozdíly uvnitř určitého uznávaného druhu a na druhé straně žádné rozdíly mezi výrazně odlišnými druhy. (Crochet et al. 2002, Liebers et al. 2001, 2002)

3. Racek středomořský (L. michahellis) a racek arménský (L. armenicus) se geneticky liší

Studie vztahu michahellis a armenicus v Turecku sice prokázala křížení ve smíšené kolonii, analýza mtDNA však překvapivě odhalila jen omezený genetický tok od michahellis do západních armenicus a žádný v opačném směru. To ukazuje na jistý stupeň reprodukční izolace obou druhů. (Liebers a Helbig 1999)

4. Jižní žlutonohé populace nejsou plynulou řadou blízce příbuzných forem

Další studie se tedy šířeji věnovala na jihu hnízdícím žlutonohým populacím. Podařilo se tak rekonstruovat příbuznost i historii druhů a odhalit existenci dvou samostatných, geneticky izolovaných skupin (bez genetického toku mezi nimi):

Ukázalo se, že jižní žlutonohé populace netvoří plynulý přechod, protože zahrnují několik vzájemně nepříbuzných forem. (Liebers et al. 2001)

5. Racek žlutonohý (L. fuscus) = 1-2 druhy, ne 4-5

Následovala studie severních žlutonohých racků; zkoumáni byli ptáci na hnízdištích (graellsii, intermedius, fuscus, heuglini, taimyrensis). Ukázalo se, že se tyto formy od sebe prakticky neliší, což svědčí o jejich nedávném vzniku a rychlém rozšíření areálu.

Je tedy nanejvýš možné rozdělit racka žlutonohého na dva druhy (fuscus a heuglini), přičemž ani toto rozdělení není prozatím dostatečně podpořeno. (Liebers a Helbig 2002)

6. Racek stříbřitý není "ring species"

"Ring species" je druh s rozšířením areálu po celé např. severní polokouli, takže nejvýchodnější a nejzápadnější populace se opět setkávají. Již před genetickými studiemi bylo toto u racka stříbřitého zpochybněno. Racci vytváří dvě výrazně oddělené skupiny taxonů; zmíníme si je nyní v kompletní sestavě (tučně a podtrženě nejstarší, tedy nejpůvodnější taxony):

Uveďme některá zajímavá zjištění o jednotlivých taxonech.

Před námi se tak objevuje scénář evoluce velkých racků (prozatím vynechme komplikaci s taxony hyperboreus a argentatus). V dobách ledových se racci soustředili do dvou útočišť (refugií), následných centrech kolonizace rozmrzlého světa:

Racek stříbřitý tedy není "ring species". Evoluce jednotlivých druhů proběhla v posledních cca 300000 letech pod vlivem klimatických změn, pozvolného šíření i dálkové kolonizace. Nyní se ještě vraťme k problému argentatus a hyperboreus, jejichž jedinci se vyskytují v obou hlavních skupinách. Tento problém má dvě možná vysvětlení:

Na základě dalších rozborů je argentatus zařazen do atlantské skupiny (DNA jeho a této skupiny je starší, původnější). Případ hyperboreus je odlišný - zde je na vině geografická odlišnost; palearktičtí jedinci spadali do skupiny s argentatus, severoameričtí do skupiny se smithsonianus. S oběma těmito taxony se hyperboreus kříží, takže tok jejich mtDNA nám zakrývá skutečný stav. (Liebers 2004)

7. Srovnání výsledků analýz mtDNA a jaderné DNA

Nyní trochu teorie a pořádná komplikace. Jakákoliv linie mtDNA se může náhodně vytratit spolu se samicemi, které ji nesou. Teoreticky se tak může u taxonu z první skupiny zachovat mtDNA rozšířená u druhé skupiny (náhodně). A za druhé, při náhodném křížení mohlo dojít k přenosu a rozšíření cizí mtDNA u druhého druhu. To nejsou jen komplikace, to znamená, že by celý náš pohled na fylogenezi racků byl falešný! Naštěstí je problém řešitelný souběžnou analýzou jaderné DNA. Uveďme si některá základní fakta s tím související:

Závěr tohoto výzkumu je pro pozorovatele velmi důležitý: jednotlivé druhy velkých racků se udržují selekcí proti hybridům, navzdory genetické informaci. Podobný případ je znám u křivek nebo galapážských "pěnkav". Při určování racků je tedy jejich morfologie (vzhled) velmi důležitý, protože na jeho základě si racci vybírají partnera. Jinými slovy, když se poznají oni, můžeme se je naučit poznávat i my! (Crochet 2003, De Knijff et al. 2001)

8. Závěry, taxonomické změny

Genetické studie nám pomohly odhalit řadu reprodukčně izolovaných taxonů, tedy dříve přehlížených druhů. Rovněž se ukázalo, že reprodukční izolace neznamená nutně genetickou odlišnost přinejmenším na to racci neměli dosud dost času). A konečně jsme zjistili, že pokračuje občasné křížení, které může evoluční historii zatemnit a zkomplikovat snahu určit jasné určovací znaky. Nyní hlavní závěry:

Přehled v současnosti rozlišovaných druhů a forem

S poznámkami k rozšíření a možnosti výskytu na území ČR

Hlavní literatura

Další literatura

(pokud jsou články dostupné online, je za textem odkaz)